پنج شنبه, تیر ۶, ۱۳۹۸

اینترنت با ایجاد فضایی متکثر توانسته‌است به بسط اندیشه‌ها و تضارب آراء کمک وافری نماید. گذشته از این رسانه های سایبر و دیجیتال با رفع محدودیت های جغرافیایی و تغییر سیستم توزیع توانسته است امکان تولید محتوای چندرسانه ای و ایجاد پیوندهای  پویا به منابع دلخواه و مرتبط را فراهم کرده و تعاملی دوسویه و بی واسطه بین تولید کنندگان محتوا و کاربران را برقرار سازد.

براین مبنا خلق یک رسانه ی الکترونیکی در جهان مجازی احتیاج به توجیه عریض و طویلی ندارد و آنچه اهمیت می‌یابد رویکر رسانه نسبت به حوزه محتوایی خود مطابق با شرح وظایف و راستای کاری از پیش تعریف شده است. در حوزه فرهنگ نیز این رسانه‌ها می‌توانند امکانات بیشتری نسبت به رسانه‌های چاپی در اختیار کاربران خود قرار دهند. دایره اصلی کار آوانگارد هم در همین حوزه قرار گرفته‌است.

منظور از “فرهنگ” در ادبیات آوانگارد حوزه‌ایست که شامل فلسفه، تاریخ، ادبیات، هنر و روایت های و زمینه‌های مرتبط با این سویه‌هاست. دست یازیدن به شناختی تعمیق یافته در این حوزه‌ها رسالتی‌ست که آوانگارد برای خود تعیین کرده و در این راه از کمک تمام کسانی که تمایل به همکاری در این راستا را دارند استقبال می‌نماید. لازم به ذکر است که دست یازیدن به رویکردی تعمیق یافته در چارچوبی تئوریک به معنای محدود ساختن سیطره ی نظری آوانگارد در یک چارچوب تنگ و خاص نبوده و خیال جانب داری از هیچ سلک و مرامی را نخواهیم داشت. چه اینکه آوانگارد اگرچه تلاش می‌کند نشریه‌ای تئوریک در حوزه‌های ذکر شده باشد اما به همان مقدار نیز سعی بر پایبندی در اصول ژورنالیسم سایبری دارد و خود را الزماً به عنوان نشریه‌ای برای طیف خاصی از مخاطب تعریف نمی‌نماید.

یکی دیگر از اهداف آوانگارد برمبنای همان رویکر تعمیق آگاهی عبارتست از تحلیل ژورنالیستی تئوری‌های اهل معرفت و روشنفکر برای مخاطبان جوان و مشتاق در این حوزه. چراکه به زعم ما آنچه در حال حاضر فضای مجازی را تهدید می‌نماید، و این نیز به دلیل خاصیت توده‌وار شدن این فضاست، بروز نوعی قشری گری و سهل پنداری و ساده انگاری در بین جمع کثیری از ساکنان این سرزمین مجازیست که باعث ایجاد قشری گری و قضاوت‌های عجولانه توسط ایشان گردیده است. از همین رو آنچه در این شرایط اولویت می‌یابد تامل، دعوت به مطالعه و کسب آگاهی و شناخت بنیادین برای اکتساب توانایی معرفتی و تحلیلی در حوزه‌های مذکور است.

به زعم ما این معضله که سبب نابسامانی هایی نیز گردیده‌است در حوزه سیاست نیز وجود دارد اما آوانگارد این حوزه را به  عنوان یکی از خطوط قرمز خود تعریف کرده و اصرار به استقلال از نهادها و ارکان سیاسی تحت هر شرایطی را داشته و دارد. هرچند این به معنای نپرداختن به مباحث تئوریک در حوزه اندیشه سیاسی و تاریخی نبوده و نیست!

براین مبنا امیدواریم تمامی کسانی به نوعی در این حوزه‌ها غور کرده و صاحب علاقه و دغدغه می‌باشند آوانگارد را از لطف حضور خود خرسند ساخته و مارا از آراء و نقدهایشان محروم ننمایند.

البته این روال (یعنی تولید صرف تولید محتوای تئوریک) تنها برنامه‌ی ما برای ادامه کارمان نخواهد بود. بلکه ما قصد داریم در دو فاز متفاوت دیگر آوانگارد را توسعه دهیم. بغیر از فاز اول که هم‌اکنون در دسترس شماست ما در فاز دوم ما بنا داریم به مهیا کردن  امکان عرضه محصولات هنری در قالب یک بسته مستقل (آوانگارد آرت) بپردازیم و شرایطی فراهم کنیم که محصولات هنری هنرمندان جوان و مستعد را در قالب بسته‌های هنری خدمت مخاطبان ارائه نماییم. هدف ما از اجرای این فاز مهیا کردن بستری برای معرفی هنرمندان جوان و گمنامی‌ست که درجای جای ایران قرار دارند و هنوز دیده‌ نشدند. که پیش از اجرای طرح جزئیات آن اعلام خواهد شد.

و سومین پروژه آوانگارد که پرهزینه‌ترین پروژه توسعه این رسانه است راه‌اندزی (آوانگارد مدیا) است. در این فاز تولید محتوای مالتی‌مدیا (در قالب پاکست و تصویر) در دستور کارما قرار خواهد گرفت  که به محض تامین زیرساختها و پیش‌نیازهای آن، پروژه فاز سوم آوانگارد را هم اجرایی خواهیم کرد.

درپایان تنها به ذکر این نکته اشاره می‌کنیم که آوانگارد نیز مثل هر رسانه‌ی مستقل دیگری برای بقای خود احتیاج به تامین بودجه دارد. و از همین‌روی ما نیز صرفا برای تامین هزینه‌های این رسانه ناگزیر از گرفتن آگهی تبلیغاتی هستیم. چه اینکه خروجی آوانگارد و نسخه‌های هرشماره‌ی ما رایگان است و هیچ منبع درآمدی حتی از محل عرضه نسخه‌های منتشر شده به مخاطبان نیز نداریم، بنابراین برای بقاء در عصه رسانه تنها راه ما اخذ آگهی تبلیغاتی‌ست. اما این کار نیز باچند ضابطه انجام می‌شود، و مهمترین نکته‌ای که لازم میدانیم آنرا باشما درمیان بگذاریم “تعهد ما براین اصل است که: اخذ و انتشار آگهی نه تنها هیچ تاثیر منفی روی کیفیت محتوای آوانگارد نخواهد گذاشت، بلکه بواسطه امکان درآمدزایی، باعث افزایش کمی مطالب و نیز تسریع در فرایند توسعه آوانگارد خواد شد

برای اطلاع از نحوه‌ی سفارش آگهی به این صفحه مراجعه فرمایید:  پذرش تبلیغات

ارادتمند شما

سردبیر

          mohammad.tajahmadi@gmail.com

 

 

فهرست پیشنهادی ما ورای مطالب و گزارشات جدیست و شامل معرفی آثاریست که دیدن، شنیدن یا خواندنشان را به شما پیشنهاد میکنیم:

 

آرشیو: مطالبیست که بصورت گزیده از نشریات قدیمی انتخاب میکنیم و با این برچسب منتشر میکنیم.

نماهنگ: کلیپ های تصویری از آثار هنری, شامل ویدئو آرت و موزیک ویدئوهاست که کمتر دیده شده.

موسیقا: آهنگهایست که معمولا بصورت هفتگی انتخاب و برای شما شنیدن به شما پیشنهاد میکنیم.

فیلمخانه: شامل نقد و معرفی آثار سینمایی و نمایشی ست که قطعا از دیدنشان پشیمان نخواهید شد.

 

فیلم مستند: شامل معرفی و نمایش آثار مستند و نقد و بررسی آنها خواهد بود

 

کتابخانه: برای معرفی کتابهاییست که قطعا ارزش خوانده شدن دارند.

 

عکسخانه: شامل آلبوم هایی ست از عکس های فاین آرت یا حتی مستند که فکر میکنیم شما هم از دیدنشان لذت خواهید برد.

 

 ریویو:    ریویو نویسی سنتی‌ست که در ایران به اشتباه آن را نقد کتاب خوانده‌اند. این درحالی‌ست که در ریویو نه فقط نقد که بازبینی و باخوانی کتاب و تاویل خلاقانه آن نیز مدنظر قرار می‌گیرد. از همین‌روی ما تصمیم گرفتیم با ایجاد بخش  {برچسب} جدیدی با عنوان «ریویو» به انتشار مطلب در این حیطه بپردازیم.

کارگاه ادبی: این برچسب نیز همانطور که از نامش پیداست به جستارهای کارگاهی در حوزه ادبیات اختصاص یافته است. شروع بخش کارگاه ادبیات ما با کارگاه داستان خواهد بود.

مطالعات فرهنگی: آوانگارد درنظر دارد طی شماره‌های آتی به حوزه‌ی نوپای مطالعات فرهنگی بپردازد. «روزمرگی» (everyday life) اولین پروژه مرتبط با این حوزه در آوانگارد است. عزیزانی که مایل به همکاری در این پروژه هستند باما تماس بگیرند

 

آوانگارد را در شبکه های اجتماعی نیز می توانید دنبال کنید:

facebook.com/avangardsite

google.com/+avangardsite

twitter.com/avangardsite_ir

instagram.com/avangardsite.ir

telegram.me/avangardsite

RSS Feed

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0