روی جلد کتاب

کتابخانه: زندگی روزمره یا: every day life از حوزه‌های جدید مورد علاقه پژوهش‌گران در رشته‌های جامعه‌شناسی، فلسفه، انسان‌شناسی و مطالعات فرهنگی‌ست که از نیمه‌ی دوم قرن بیستم به عنوان یکی از حوزه‌های جذاب و مهم این علوم مورد توجه کارشناسان و دانش‌مندان علوم انسانی و اجتماعی قرار گرفته است. پیربوردیو، ژان بودریا، مارشال برمن، استوارت هال، اسلاوی ژیژک و…. تنها تعدادی از چهره‌های برجسته‌ی فعال در این حوزه هستند که بیش و کم در ایران شناخته شده‌اند.

پیش ازین هنرمندان بسیاری (از شاعران گرفته تا نویسندگان و فیلم‌سازان و عکسان) که به بررسی بخش‌های به ظاهر پیش‌پا افتاده و کم اهمیت زندگی روزمره ما پرداخته‌اند. در سالهای اخیر تعداد هنرمندانی که وارد این عرصه شدند درایران نیز روبه افزایش بوده‌ و این مسئله را می‌توان در میان خیل آثار تولیدی توسط هنرمندان نسل جدید (در رشته‌هایی چون ادبیات، سینما، تجسمی و…) مشاهده کرد. کتابی که دراین جستار به معرفی آن پرداختیم محصول عملکرد همین هنرمندان نسل جدید است.

تصویر جلد کتاب

«پرسه در حوالی زندگی» عنوان کتابی‌ست که در آن ۴۰ عکس‌ توسط کیارنگ علایی انتخاب شده و مصطفی مستور درحاشیه این ۴۰ عکس ۴۰ کپشن مرتبط با موضوع این تصاویر نگاشته‌است.

عکسهایی‌ که علایی انتخاب کرده عموما توسط عکاسان مختلفی از کشورهایی چون فنلاند، ترکیه، ایسلند، لهستان و کرواسی و … گرفته شده‌است. این تصاویر لحظه‌هایی‌ست ساکن شده از بطن زندگی انسانها در موقعیت‌ها و مقاطع مختلف زندگی انسان که مستور درمورد هرکدامشان حاشیه‌ای شاعرانه نوشته است. تجربه‌ای برای پیوند هنر عکاسی با ادبیات. که دقیقا مشخص نیست کدام یک به داد دیگری رسیده‌اند اما آنچه می‌توان به راحتی از دل این تصاویر فهمید عواطفی‌ست که به متن‌های شاعرانه‌ی یک داستان‌نویس گره‌خورده و سعی می‌کند به ما در کشف سویه‌های استتیکال زندگی‌مان کمک کند. انتظار، عشق، تنهایی، حسرت و هر احساسی که ممکن است درطول یک روز برای انسان‌های پرتکاپوی فعلی مجال بروز نیابد یا در مقابل عرضه شدن مقاومت کند

شناسنامه کتاب:

پرسه در حوالی زندگی؛

انتخاب عکس: کیارنگ علایی،

روایت: مصطفی مستور،

برگردان به انگلیسی: محمد فیض الله،

انتشارات چشمه و نشر رسش(اهواز)،

سال انتشار:۱۳۸۸

 

اشاره: آوانگارد درنظر دارد طی شماره‌های آتی به حوزه‌ی نوپای مطالعات فرهنگی بپردازد. «روزمرگی» (everyday life) اولین پروژه مرتبط با این حوزه در آوانگارد است. عزیزانی که مایل به همکاری در این پروژه هستند باما تماس بگیرند

teleg
  nl


 

یک نظر

  1. تامل و مطالعه در باب زندگی روزمره، انسانی ترین حوزه مطالعات اجتماعی ست..
    با لذت مطالب آتی شما رو دنبال میکنم، و کاش منم مطالعات فرهنگی خونده بودم تا حالا میتونستم توی این زمینه کمکتون کنم..

پاسخ


سه + 7 =