شما چه ذهنیتی نسبت به سخنرانی دارید؟ از پیشنه‌ی آن چیزی میدانید؟

در کشور ما هم قرن‌هاست که منابری برای وعظ و خطابه بوجود آمدند و از همان دوران تا به امروز اصحاب معرفت و سیاست از بالای همین منابر و تریبون‌ها سخنرانی میکنند! اما قطعاً همه ما می‌دانیم که «سخنور خوبی بودن کارهرکسی نیست».

در مغرب زمین هم نسبت به این پدیده نگاه ویژه‌ای وجود داشته! در یونان باستان اهمیت سخنرانی و توانایی ایراد نطق‌های تاثیر گذار خود حرفه‌ای بود که برایش دوره و کورس‌های آموزشی می‌گذاشتند: آموزش فن سخنوری!چه اینکه به گمان بسیاری از مشاوران و مباشران سیاسی آگاهی از سخنوری و توانایی تاثیر گذاری روی افکار عمومی یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های یک سیاس کارکشته‌است. حتی در مورد اهمیت این موضوع و تاثیر آن در انتخبات رئیس جمهور فعلی نیز بحث‌های زیادی درگرفته است!

اما نطق‌های آکادمیک و آموزشی برخلاف نطق‌های سیاسی عموما برای خیلی‌ها کسل کننده و خواب‌آور است. کار وقتی بدتر می‌شود که به موضوع سخنرانی هم علاقه‌ای نداشته باشیم اما اجبارا باید آنرا بشنویم.

ted: Ideas worth spreading
ted: Ideas wotrh spreading

اما موسسه‌ای آموزشی شیوه‌ای جدید برای سخنرانی‌های آموزشی ابداع کرده. این موسسه‌ی غیر دولتی  افراد موفق و چهر‌های مطرح در حوزه‌های مختلف (از هنرمندان گرفته تا سیاستمداران و دانشمندان و فیلسوفان و…) را برای سخنرانی دعوت می‌کند. اما شیوه‌ی این سخنرانی‌ها بسیار جذاب و هیجان انگیز است. سخنرانی‌های آموزشی تد که موضوعات مختلفی را شامل می‌شود (از فن‌آوری گرفته تا اقتصاد،هنر، سیاست، محیط زیست و…) میلیونها نفر را در جهان شیفته خود کرده‌است.

شعار این موسسه «گسترش ایده‌ها با ارزش و خلاقانه» است. این سخنرانی در قالب فایل‌های تصویری در سایت رسمی این موسسه قرار می‌گیرند. و شما می‌توانید با رفتن به سایت تد این سخنرانی‌ها را ببنید. اغلب این سخنرانی‌ها با زبان انگلیسی انجام می‌شود اما این موسسه طی یکی از پروژه‌های زیرمجموعه خود کار ترجمه و زیرنویس کردن سخنرانی‌های مختلف را به علاقمندان واگذار کرده‌است.

کلمه‌ی اختصاری TED از یک سه کلمه‌ی فناوری (Technology)، سرگرمی (Entertainment) و طراحی (Design) ریشه گرفته است. TED در واقع به مجموعه‌ای از کنفرانس‌های سخنرانی گفته می‌شود که در آن هر یک از سخنرانان در حدود ۲۰ دقیقه یک ایده‌ی جالب را برای مخاطبان خود مطرح می‌کنند. در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰۰ سخنرانی به سبک TED بر روی شبکه اینترنت وجود دارد.

خوشبختانه تابه امروز ۲۰۰۰ سخنرانی به زبان فارسی زیرنویس شده‌اند. که شما می‌توانید با رفتن به این صفحه آنها را مشاهده کنید:

۱۱۰۰talks to stir your curiosity

یکی از جالب‌ترین Talk های این موسسه نطقی در مورد منشور کوروش است که با عنوان «۲۶۰۰ سال تاریخ در یک شئ» در سایت قرار گرفته. سخنران این talk دایرکتور موزه‌ بریتانیا و یک فعال رسانه‌ایست (نیل‌مک‌گریگور) که تا بحال  بیش از ۱۰۰ شئ مهم و ارزشمند تاریخی را مورد بررسی قرار داده.

سخنرانی بیل گیتس (موسس مایکروسافت) ؛ سخنرانی استینگ (خواننده مشهور) ؛ سخنرانی پل بلوم و بیش از هزار سخنرانی جذاب و متنوع آنقدر ارزشمند بوده که خیلی‌ها را به صرافت انداخته تا بتوانند آنها را دانلود کنند. . حتی برخی دیگر از علاقمندان مانند این برنامه نویس جوان سایت‌هایی برای جستجو و دانلود زیرنویس‌های talk های تد طراحی کرده‌اند.

البته علاقمندان ایرانی Talk های تد نیز برای دانلود و گسترش سخنرانی‌های این موسسه بیکار ننشستند. مهدی عبادی پور یک اپلیکیشن کارآمد برای دانلود سخنرانی‌های تد نوشته که میتوانید آنرا از این جا دانلود کنید:

TED Graber


 

گوش ماهی :: Gooshmaahi

این هم یکی از سخنرانی‌هایی‌ست که در پروژه «گوش‌ماهی» ترجمه شده است:

“شهری که برای نابینایان طراحی شده چه شکلی خواهد بود؟” 

کریس داونی معماریست که در سال ۲۰۰۸ ناگهان نابینا شد. وی از زندگی در شعر مورد علاقه‌اش سان‌فرانسیسکو؛ قبل و بعد از نابیناییش مقایسه‌ای انجام می‌دهد و نشان می‌دهد که به چه صورت طرح‌های خلاقانه‌ای که زندگی‌اش را بهبود بخشیدند حالا می‌توانند زندگی همه را بهتر کنند، چه نابینایان و چه بینایان را. ” این اولین سخنرانیِ صوتی شده از تد فارسی و پروژه‌ی گوش‌ماهی‌ست که محتوای تد را برای نابینایان صوتی می‌کند. می‌توانید سخنرانی کریس‌داونی را درباره‌ی طراحی برای نابینایان این پایین گوش کنید.


 

«دن گیلبرت» (Dan Gilbert) با سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای‌اش شما را غافلگیر می‌کند. او با روشی کاملا علمی ثابت می‌کند که افراد راه و رسم شاد زیستن را بلد نیستند. عده‌ای اعتقاد دارند که علت بدبختی‌هایشان نرسیدن به آمال و آرزوهایشان است. آقای گیلبرت به‌شدت این طرز فکر را به چالش می‌کشد. بر اساس مطالعات او «سیستم ایمنی روانی» ما انسان‌ها، می‌تواند کاری کند که حتی با وجود شکست‌هایمان احساس شادی کنیم.

دن گیلبرت استاد دانشگاه هاروارد است و از دانشمندان برجسته‌ی حوزه‌ی روان‌شناسی به شمار می‌رود. او در بخشی از سخن‌رانی TED، به نکته‌ای بسیار مهم اشاره می‌کند: درست است که بعضی چیزها یا تصمیمات از بعضی چیزهای دیگر مهم‌تر هستند؛ اما نباید تفاوت‌های بین آن‌ها را برای خود بزرگ کنیم. نباید بی‌دلیل شادی و سلامت روانی‌مان به خطر بیفتد. وقتی اهداف‌مان محدود باشد، می‌توانیم شاد‌تر زندگی کنیم. از دید او آرزوها و نگرانی‌های ما هر دو، تا حدی بیش از واقع هستند. پیشنهاد ما این است که این ویدیوی جالب و تاثیرگذار را حتما تماشا کنید.

 

 

teleg
  nl


 

پاسخ


شش + = 7