پوستر هفته کتاب‌های ممنوعه

اشاره: هرسال از ۲۱ تا ۲۷ سپتامبر در غرب را بعنوان هفته کتابهای ممنوعه می‌خوانند. شاید برای شما جالب باشد بدانید که باوجود اینکه امریکایی‌ها داعیه حمایت از آزادی بیان و آزادی نشر عقاید را دارند، خودشان نسبت به خروجی محصولات فرهنگی منتشره در این کشور (بخصوص کتاب) بسیار حساس‌اند. این حساسیت که البته الزاماً به دولت مربوط نمی‌شود و بیشتر ریشه فرهنگی دارد، در مورد کتابهای کودکان و نوجوانان امریکایی چند برابر است. البته «ممنوعیت نشر اثر» در امریکا را نمی‌توان واجد محلی از اعراب دانست و آنچه به عنوان Banned Books اعلام می‌شود را بیشتر باید کتابهایی بدانیم که از سوی برخی اقشار یا نهادهای محلی «تحریم» میشوند.

کتابهای ممنوعه

محمد تاج‌احمدی

فهرست زیر عناوین تعدادی از کتابهای ممنوعه در جهان است که در مقاطع مختلف و به دلایل واهی و یا بعضا عجیب و غریب تحریم شده‌اند. از «پیرمرد و دریا» گرفته تا «صد سال تنهایی»! در این فهرست حتی کتابهایی نظیر «هری پاتر» و یا آثار کودکانه سیلوراستاین نیز وجود دارد.
نکته جالب در مورد این کتابها آنست که در غالب کشورهای غربی البته به جز در موارد معدودی، این ممنوعیت‌ها و تحریم بیشتر در مورد کودکان انجام می‌شود. و بعضا نتیجه عکس نیز می‌دهد و باعث افزایش عطش آگاهی از محتوای کتابهای ممنوعه نیز می‌گردد. اما برخی از جامعه شناسان امریکایی معتقدند اختصاص هفته‌ای برای کتابهای ممنوعه باعث، کاستن از تبعات منفی این رفتار سلبی خواهد شد و سسب می‌گردد که افراد به درک دقیق‌تری از مشخصه‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه خود دست‌یابند. نهادهای طرفدار آزادی بیان در غرب و بخصوص امریکا این هفته را به عنوان هفته نبرد با سانسور و مقابله با قدرتهای استبدادی خوانده و از مردم میخواهند به سراغ کتابهای ممنوعه بروند!

 

 

پوستر هفته کتابهای ممنوعه

 

My War – adolf hitler covers

نبرد من – آدلف هیتلر

تجربه سهمگین جنگ جهانی دوم برای مردم اروپا آنقدر دردناک و سنگین بود که حتی پس خود کشی هیتلر به محض مشاهده‌ی کوچک‌ترین نشانه‌ای از بروز و ظهور اندیشه‌های نازیستی بخصوص در میان جوانان حساسیت نشان می‌دهند. جنایات هیتلر به رغم اظهار شرمندگی مردم آلمان مثل یک داغ ننگ بر پیشانی این کشور خورده شده و از همین‌روی رویای انتشار مجدد این اثر در آلمان، هنوز هم رویایی‌ست که به زبان آوردنش برای گوینده دردسر ایجاد خواهد کرد.


 

 

 

فارنهایت ۴۵۱

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

۴۵۱ درجه فارنهایت

ری براد بری

این کتاب در مورد سنتی‌ست که بدبختانه فرهنگ و تاریخ ما با آن بیگانه نیست. «کتاب سوزی»! عدد ۴۵۱ در مقایس فارنهایت درجه حرارتی‌ست که کاغذ در آن شروع به سوختن می‌کند. در جهان داستانی که بردبری به گفته خود آن را در قالب یک رمان علمی-تخیلی به تصویر کشیده، وجود کتاب جرم بزرگی محسوب می‌شود و قهرمان اصلی کتاب نیز، آتش نشانی‌ست که مشتاقانه کتاب می‌سوزاند. بخش‌هایی از این اثر ابتدا در مدارس امریکایی آورده شده‌بود، که با اعتراض برخی انجمن ها حذف و جزو کتب ممنوعه برای دانش آموزان آمریکایی اعلام شد، اما چندی بعد مجددا در چارت درسی دانش‌آموزان امریکایی قرار گرفت. چندی پیش نیز در رسانه‌های امریکایی بحثهای برسر انتشار نسخه الکترونیکی این کتاب نیز درگرفته بود.

 

 

 


 

 

 

توی جاده

On the Road – Jack Kerouac

این کتاب نیز به دلیل آنچه رفتار غیر اخلاقی مردان داستان در قبال زنان» خوانده می‌شد، ممنوعه و تحریمی اعلام شده بود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این کتاب به « اینجا » مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

صد سال تنهایی

One Hundred Years of Solitude – Gabriel Garcia Marquez
صد سال تنهایی – گاربریل گارسیا مارکز

این کتاب نیز در فهرست آثار ممنوعه قرار داشته‌است. داستان جذاب این اثر که برای نویسنده‌اش شهرت جهانی و جایز نوبل را به ارمغان آورد توسط برخی مدارس آمریکایی تحریم شده بود.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

تن تن در کنگو

Tintin in the Congo – Herge
تن تن در کنگو

این این کتاب از سری داستانهای کمیک تن تن، از سوی بسیاری از تشکل‌های محیط زیست به دلیل آنچه «ترویج شکار کرگدن» خوانده شده بود، تحریم گردید.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

کلبه عمو تم

 

Uncle Tom’s Cabin – Harriet Beecher Stowe
کلبه عمو تم – هریت بیچر استو

این کتاب مدتی در ایالتهای جنوبی امریکا (به دلیل گرایش به تبعیض نژادی) تحریم شده بود و در کشور روسیه، نیز به دلیل آنچه «ترویج تارک دنیا شدن» اعلام گردیده بود، ممنوعه شد.

 

 

 

 

 


 

 

 

اصول ثروت ملل

 

Wealth of Nations – Adam Smith
اصول ثروت ملل – آدام اسمیت

آدام اسمیت را به عنوان یکی از بانیان لیبرالیسم اقتصادی، بنیانگذاران نظریه اقتصاد مبتنی بر بازار آزاد تلقی می‌کنند.جالب است بدانید که این کتاب مدتی در کشورهایی نظیر انگلستان و فرانسه که اقتصادی آنها لیبرالیستی‌ست به دلیل آنچه «نکوهش تجارت و سوداگری» خوانده شده بود ممنوعه اعلام شده بود. اما تاسف بار‌تر اینکه در دوران سلطه کمونیستها بر بلوک شرق نیز این کتاب به دلیل آنچه «ترویج اقتصاد امپریالیستی و سرمایه‌داری» خواند می‌شد، تحریم شده بود.

 

 

 


 

 

قوهای وحشی

 

Wild Swans – Jung Chan
قوهای وحشی – جونگ چان

این کتاب روایت زندگی سه نسل از یک خانواده چینی‌ست که توسط حکومت کمونیستی چین انتشار آن ممنوع اعلام شده‌است. هرچند در غرب مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

قلعه حیوانات

 

Animal Farm – George Orwell
قلع حیوانات – جرج اورول

این کتاب روایت استحاله انقلاب توده‌ها و مصادره کردن حکومت‌های انقلابی بواسطه ایدئولوژی‌ها تمامیتخواهانه است که در دوران جنگ سرد به دلیل آنچه «تلاش برای استحاله و تخریب سوسیالیسم بین‌الملل» خوانده می‌شد، در اکثر کشورهای کمونیستی ممنوع بود. البته مشکل این کتاب معروف اورول بعد از پایان جنگ سرد نیز حل شد و در سال ۱۹۹۱ در کشور کنیا به دلیل آنچه «تلاش برای تخریب رهبران سیاسی» اعلام شده ممنوع گردید. جالب است بدانید در ابتدای هزار سوم هنوز هستند کشورهایی که خواندن این کتاب را ممنوعه اعلام کرده‌اند. بعنوان نمونه کشور امارات متحده عربی از سال ۲۰۰۱ این کتاب را به دلیل آنچه «تلاش برای ترویج عصیان و شوراندن کودکان بر علیه حکومت پادشاهی» خوانده شده، ممنوع اعلام شده‌است. این ممنوعیت هنوز هم ادامه دارد.

 

 


 

 

 

قصه کنیز

 

The Handmaid’s Tale – Margaret Atwood
قصه کنیز – مارگارت اتوود

این کتاب در امریکا از سوی نهادهای مذهبی به دلیل تخریب جایگاه کلیسا و دین مسحیت و وجود صحنه های غیر اخلاقی تحریم شده است.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

مرشد و مارگریتا

 

The Master and Margarita – Mikhail Bulgakov
مرشد و مارگریتا – میخائیل بولگاف

این کتاب از سوی حکومت شوروی ممنوع اعلام شده بود. برای اطلاع بیشتر از جزئیات این موضوع می‌توانید به اینجا و اینجا بروید. این کتاب هم‌اکنون در ایران نیز ممنوع است.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

جادوگر شهر اُز

 

The Wonderful Wizard of Oz – L Frank Baum
جادوگر شهر اَز – فرانک باومن
این کتاب از سوی بسیاری از کتابخانه‌های امریکایی تحریم شده بود. که دلیل تحریم آنهم به دوران جنگ سرد و رواج ارزشهای سوسیالیستی و سلطه مک‌کارتیسم بر می‌گشت.زمانی که ما در دوران کودکی‌مان انیمشن ساخته شده بر اساس این کتاب را می‌دیدیم، اصلا از مکارتیسم و سوسیالیسم سردرنمی‌آوردیم. حال اینکه والدین آمریکایی چرا نگران فهم این مسائل توسط کودکان خود بودند محل سوال است!

 

 

 

 


 

 

 

پرسپولیس

 

Persepolis – Marjan Satrapi
پرسپولین – مرجانه ساتراپی

این کتاب مصور که انیمیشن ضعیفی نیز از روی آن ساخته شده، سعی کرده‌است تا با نگاهی انتقادی ارزشهای سنتی و مذهبی در ایران را به تصویر بکشد.

 

 

 

 

 


 

 

 

لولیتا خوانی در تهران
لولیتا خوانی در تهران

 

Reading Lolita in Tehran – Azar Nafisi
لولیتا خوانی در تهران – آذر نفیسی

این کتاب برای نویسنده‌اش در (خانم آذر نفیسی) در امریکا شهرت بسیاری به ارمغان آورد و با استقبال عیرمنتظره‌ای از سوی مخاطبان غربی روبرو شده. آوانگار مطلبی در مورد این کتاب بزودی منتشر خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

پیرمرد و دریا

 

Ernest Hemingway – ٰThe Old Man And The Sea
پیر مرد و دریا – ارنست همینگوی

این کتاب در ایالت فلوریدا از سوی اولیا مربیان و مدارس این منظه به دلیل ترویج لجاجت و غیر اخلاقی بودن در کنار برخی آثار کلاسیک نظیر نمایشنامه‌های شکسپیر تحریم شد!

 

 

 

 

 

 


 

 

 

مرد نامریی

 

InvInvisible Man–Ralph Ellison

مرد نامرئی – رالف الیسون

این کتاب یکی از آخرین نمونه‌ها کتب ممنوعه در جهان است که بازهم در امریکا و برای دانش آموزان پیش از رفتن به کالج در برخی ایالتها ممنوع اعلام شده است. زمان اعلام این ممنوعیت سال ۲۰۱۳ و منطقه ممنوعه‌ی آن نیز در ایالت کارولینای شمالی آمریکاست.

 

 

 

 

 


 

 

 

مانیفست کمونیسم

 

The Communist Manifesto – Marx and Engels
مانیفست کمونیست – کارل مارکس ؛ فردریش انگلس

این جزوه به همراه کتاب معروف «کاپیتال» در دوران جنگ سرد در برخی کشورهای سرمایه داری به دلیل آنچه «خوانش مغرضانه از فضای آزاد سیاسی و اقتصادی و تشویق مردم به شورش» خوانده می‌شد، تحریم گردید.


این تنها تعداد بسیار محدودی از کتابهایی بودند که مورد تحریم و یا سانسور قرار گرفتند. هنوزهم در امریکا و خیلی از کشورهای توسعه یافته کتابهایی وجود دارند که انتشارشان دردسر زاست. اما نکته جالبی که از مشاهده این فهرست بدست می‌آید،‌ آنست که بسیاری از این آثار بارمنفی خود را در طول زمان از دست داده‌اند و برای ما که در زمان حال زندگی می‌کنیم، مسخره بنظر می‌رسد، که مثلا «اصول ثرت ملل» در انگلستان ممنوع شود. اما به هر روی این تقدیر بشری‌ست که هر مقطعی از زمان تابویی برای خود بسازد و چندی بعد به این کار خود بخندد./

پایان

مطالب مرتبط:

اینفوگرافی: مشهورترین کتابهای ممنوعه

teleg
  nl


 

7 نظرات کاربران

  1. […] کتابهای ممنوعه در هر عصر و تاریخی وجود داشته اما در دوران معاصر و بخصوص در قرن ماضی نقش و تاثیر آنها شکل متفاوت تری به خود گرفت. گزارش روزنامه شهروند در مورد برخی از جنجالی ترین موارد این کتابها را از دست ندهید: […]

  2. لطفا در تایپ مطالبی که می نویسید دقت بفرمایید، در این مطلب اشتباهات تایپی فراوانی وجود دارد که نشان از بی حوصلگی و بی توجهی در ابراز گفته های خودتان است.

پاسخ


هشت − = 5