مقدمه:
 سرویس ادبیات روزنامه گاردین در یک پروژه رسانه‌ای ضمن برقراری ارتباط با بزرگترین نویسندگان حال حاضر جهان که داستانهای آنها با اقبال عمومی واقع شده‌اند، به آنها ارائه «ده فرمان طلایی» برای نویسنده شدن را جهت انتشار در روزنامه گاردین سفارش می‌دهد.
آوانگارد در نظر دارد که خروجی این پروژه رسانه‌ای را به منظور انتشاردر این جریده به زبان فارسی منتشر کند. ما
تا به امروز فرامین چهار نویسنده را به فارسی ترجمه کرده‌ایم و آنچه می‌خوانید فرامین «زادیه اسمیت» نویسنده نسبتاً جوانسال معاصر است که آثارش در کشورهای غربی با اقبال بسیاری مواجه شده و رسانه‌های ادبی جهان از او به عنوان نویسنده‌ای موفق یاد می‌کنند. و اینک شما را دعوت می‌کنیم به خواندن پنجمین مطلب از این سری مطالب آموزشی ِ گاردین. لطفا اگر برای این کار بچه‌های آوانگار ارزش قائل هستید از انتشار مطالب بدون لینک به آوانگارد خودداری کنید.

 

ده فرمان زادیه اسمیت برای نویسنده شدن

 

بقلم زادیه اسمیت

مترجم: محمد تاج‌احمدی

۱-وقتی هنوز کم سن و سال هستید مطمئن شوید که کتاب‌های زیادی خوانده‌اید. اگر نه برای کتابخواندن بیش از هرکار دیگری وقت بگذارید.

۲-وقتی پحته‌تر شدید تلاش کنید نوشته‌های خودتان را به عنوان یک آدم [مخاطب] نا آشنا و غریبه بخوانید، حتی اگر می‌توانید، آنها را بعنوان دشمن خود بخوانید

۳-خیلی بیش از حد رمانتیک و خام نباشید. شما هم می‌توانید جملات خوب بنویسید هم نمی‌توانید. چیزی بعنوان سبک زندگی نویسندگی وجود ندارد. تما آنچه مهم است، خروجی کار شماست.

۴-از نقطه ضعفتان نهراسید. با آن روبرو شوید و حتی اگر لازم است اجازه دهید استاد یا مربی‌تان، شما را به‌واسطه این ضعف [احتمالا سرکلاس؟] تحقیر کند. سعی کنید انجام کاری که درآن ضعف دارید را بدون یادآوری ضعیف بودنتان ادامه دهید. انگار که واقعا ضعیف نیستید. البته این مقوله کمی پیچیده‌است و تمام اینها به‌معنای آن نیست که شما باید نقاب تظاهر به چهره‌تان بزنید.

۵-در زمانی مناسب و مقتضی نوشتن را کنار بگذارید.(حتی اگر کار را تمام نکرده‌اید.) و بجای آن کارتان را ویرایش کنید.

۶-از حضور در جوامع و دارودسته‌ها پرهیز کنید. بودن در میان گروه‌ها و فرقه‌های مختلف نمی‌گذارد که شما بهتر از این بنویسید.

۷- با کامپیوتر کار کنید. البته به شرط آنکه اینترنت قطع باشد.

۸-از فضا و زمان مناسب برای نوشتن‌تان به‌شدت محافظت کنید. حتی اگر این فضا و زمان توسط کسانی اشغال شود که برایتان مهم و عزیزند! البته آنها را نرنجانید چون تمرکز شما را به‌هم می‌ریزند.

۹-دستاوردهایتان را نشان برتری خود نپندارید.

۱۰- حقیقت را از هرمنظری که فهمیدید بگویید. اما گفتن آن، استعفای شما از اندوه مدام چیزی‌ست که هرگز وجود صادقانه‌ای نداشته. و این میسر نیست مگر آنکه نویسنده داستان دروغین خود را باور کرده باشد./

 

پایان

مطالب مرتبط:

چگونه نویسنده شویم؟

 

 

teleg
  nl


 

3 نظرات کاربران

    • ممنون از تذکر شما
      ما در مورد املای فارسی نام این نویسنده هم اتفاق نظر نداشتیم انگلیسیها همان تلفظ منظور نظر شما را بکار میبرند. ولی منبع حصول اطمینان ما یک برنامه ادبی در شبکه کالت یو.اس بود. گویا امریکاییها زدیه میگویند.

پاسخ


− شش = 3