قصه‌نویسی. رضا براهنی

چاپ جدید قصه نویسی

۰/۰۰۵

«رضا براهنی» فارغ از نظرورزی‌های عجیب و غریبش در این چندوقت اخیر ادبیات معاصر را خواسته یا ناخواسته بدهکار خود کرده‌است.به‌غیر از آثار ادبی‌اش نوشتارهای آموزشی ارزشمندی از او بجامانده که بعضا بصورت پراکنده منتشر شده بود. یکی از ین مجموعه‌ها، درس‌گفتارهای آموزشی براهنی در مورد قصه‌نویسی و اصول آن بود که طی سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ شمسی در مجله فردوسی منتشر می‌شد.

چندی بعد و در سال ۱۳۴۸ این نوشتارها در قالب یک مجموعه با نام «قصه نویسی» منتشر شد. و از آن مقطع تا سال ۱۳۶۸ سه‌بار دیگر تجدید چاپ گردید. که این چاپ آخر نیز توسط انتشارات امیرکبیر و با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه انجام شد. نسخ اصلی این کتاب بسیار نایاب بود و بعضاً نسخه‌های افست آن در بازار یافت می‌شد. تا اینکه امسال انتشارات «نگاه» برآن شده تا این اثر را با طرح جلدی تازه منتشر نماید.

نشر نگاه ذیل توضیحاتی در مورد چاپ تازه کتاب «قصه نویسی» اینگونه آورده‌است که:

«قصه نویسی دکتر رضا براهنی، مدرن ترین کتاب تالیفی در باب قصه و نگارش آن در زبان فارسی است. با وجود اینکه حالا نزدیک به ۵ دهه از چاپ نخست آن می گذرد، نوگرایی و تازگی مطالب آن حیرت انگیز است.چاپ جدید اثر با مقدمه ای نو حاوی نکاتی تازه یاب از نویسنده با پیراستن از نارسایی ها اینک به دوستداران آثار ادبی عرضه می شود.»

آخرین چاپ این کتاب از چهار بخش اصلی و دو بخش فرعی تشکیل شده بود که عبارت بودند از:

روی جلد چاپ جدید

بخش اول مقدمه‌ای بر قصه نویسی

بخش دوم: قصه نویسی در عصر ضب

بخش سوم:ساختمان قصه

بخش چهارم: نظری به قصه روانی

بخش پنجم: مقدمه‌ای بر قصه نویسی معاصر ایران

بخش ششم: نقدی برآثار صادق چوبک

 

 

 

براهنی در مقدمه چاپ سوم اینگونه آورده است که:

«در این سخن بدیهی کسی در جامعه ما تردید نکرده‌است که کتاب نقد ادبی در محیط ما تیری‌ست بسوی تاریکی. ولی گاهی ناگهان تیر به هدف خود اصابت می‌کند. درباره این کتاب در ایران همه سکوت کردند ولی کتاب خواننده خود را پیدا کرد و راهش را از کوه و کمر بسوی بالا باز کرد.شش هفت سال پیش ازین؛ نویسنده نامی و دوست بزرگوار آقای بزرگ علوی؛ لطف کرد و مقاله‌ای به روسی برای من فرستاد که در مجله “مطالعات آسیایی و آفریقایی” اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی چاپ شده بود. منتقد روسی قصه نویسیٰ ضمن تشویق مبالغه آمیز صاحب این قلم گله کرده بود که چرا من مخالف ادبیات حزبی هستم؟ این حرف ایشان درست است. من مخالف ادبیات حزبی هستم. شنیدم که قصه نویسی در اتحاد شوروی ترجمه و چاپ شده‌است. اگر چنین کاری شده باشد، واقعا زیره به کرمان بردن بوده‌است. امیدوارم روزی نسخه‌ای از متن روسی را زیارت کنم.»

رضا براهنی ؛ تبریز – ۱۲ مرداد ۶۰

علاقمندان به خرید اینترنتی کتاب می‌توانند آنرا طریق سایت انتشاراتی نگاه و با قیمت ۴۰ هزارتومان تهیه نمایند./

پایان

teleg
  nl


 

یک نظر

  1. با این توضیحی که شما نوشتی اولش فکر کردم داری بازارگرمی و تبلیغ کتاب می‌کنی. اما بعد با آوردن دستخط براهنی نظرم عوض شد. واج افتادم بخرمش هرچند گرونه! اگه بد بود بابت چهل هزارتومان میام خرتون رو میچسبما!

پاسخ


سه × = 18