لوئیس کارول - آلیس در سرزمین عجایب

اشاره: سرویس فرهنگی روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف مجموعه‌ای از غذاهای بقول خودشان عالی را جمع‌آوری کرده‌است که در آثار مطرح ادبی نویسندگان غربی توصیف شده‌اند. از «چارلز دیکنز» گرفته تا «جک کروآک». فرق ٱنها با ما در همین‌جا مشخص می‌شود. برخلاف ما که مدام در پی نفی هنرمندان و تحدید نویسندگانیم، آنها تلاش بسیاری می‌کنند، تا حتی کوچکترین دستاوردها و یادگاری‌های این افراد بطور مستند مورد ضبط و ثبت قرار بگیرد. برخلاف ما که باید در کمال شرمندگی عرض کنیم،مستندات بسیار اندکی از نویسندگان و هنرمندان معاصر داریم. آنوقت در مقابل یک‌عده در اروپا تصمیم گرفته‌اند غذاهایی که در آثار ادبی نویسندگان غربی هم توصیف شده را به صورت واقعی و بر اساس مشخصات ذکر شده در خود اثر معرفی کنند. آنها هدف خود از این‌کار را تلاش برای افزایش جلب توجه به آثار ادبی اعلام کرده‌اند. حال قضاوت در مورد سودمند بودن یا نبودن اینکار با شماست.  اما آنچه برای ما تاسف آورست این نیست که مثلا صندلی صادق هدایت در کافه‌نادری باقی نمانده (چونان که در پاریس برخی نویسندگان اسباب جلب توریست درکافه‌ها شده‌است) . بلکه مشکل آنجاست که این افراد حتی برای انتشار آثارشان هم باید زمان نامعلومی را هم در برزخ صدور و یا عدم صدور مجوز بگذرانند.

 

  خوراکی‌های ادبی

 

تهیه و تدوین سارا کیندل

انتخاب و ترجمه: مریم مهاجر

 

آلیس در سرزمین عجایب

لوئیس کارول - آلیس در سرزمین عجایب
لوئیس کارول – آلیس در سرزمین عجایب

در فصل هفتم آلیس به یک «تی‌پارتی» دعوت می‌شود که می‌داند حضور در آن عاقبت خوشی‌ندارد اما با این حال او در مهمانی حضور می‌یابد. تصویرفوق بر اساس توصیفات کارول در کتاب نگاشته شده‌است.

 


 

 درجستجوی زمان از دست رفته

درجستوی زمان ازدست رفته…

 مادلین در یکی از مشهورترین ولوم‌های کتاب «درجستجوی زمان از دست رفته» در حین بلعیدن چای و خوردن کیک به یاد خاطره‌ای در گذشته می‌افتد. لذت دست یافتن به رویایی در دور دستها، که به بهانه‌ی یک چای خوردن بدست می‌آید. پروست بر اهمیت تجربیات حسی دربازیابی خاطرات تاکید زیادی داشت.

 


 

 در مسیر جاده

جک کروآک. در امتداد جاده

“من یک کیک پای‌سیب و بستنی خامه‌ای دیگر خوردم. که عملاً تبدیل شده به وعده غذایی من در طول مسیر کل کشور. من می‌دانستم که این غذا مغذی‌ هم هست” کتابی که کرآوک این متن را در آن نوشته اثری‌ست که درآن توصیف معضلات جنسی، دراگ‌بازی، و همینطور سفر بی‌پایان جاده‌ای فضاهای اصلی کتاب را تشکیل می‌دهند. البته متن کروآک در این کتاب سرشار از توصیفات مواد غذایی‌ست.

 

 


 

 اولیور توئیست

چارلز دیکنز - اولیور توئیست
چارلز دیکنز – اولیور توئیست

در این شاهکار دیکنز «گرسنگی» نقشی محوری دارد. آنچه مشاهده می‌کنید. صبحانه مزخرف اولیور است که او باید در دوران زندگی زیر زمینی می‌خورد. حریره‌ای که با آب گرم شده و بجای سوپ به بچه‌ها می‌دادند.

 


 

 کشتن مرغ مقلد

هارپرلی- کشتن مرغ مقلد
هارپرلی- کشتن مرغ مقلد

“میز آشپزخانه پر شده بود از مواد غذایی، گوشت خوک، نان و کرده، گوجه فرنگی، سبزیجات و حتی انگور” در بخشی از این کتاب که جایزه پولیتزر را برای نویسنده‌اش به ارمغان آورد میز غذا به این شکل توصیف شده‌است.

 


 

 موبی دیک

هرمان ملویل - موبی دیک
هرمان ملویل – موبی دیک

تکه‌ای نان، خوراک صدف و سوپ پخته شده با گوشت خوک! این غذا در قصل ۱۵ کتاب موبی دیک اثر هرمان ملویل سرو می‌شود


 

 

جوآنا اسپیری
جوآنا اسپیری

برای ما ایرانی‌ها این داستان کاملا آشناست. هم سریالش را دیده‌ایم و هم کارتونش را. این کتاب باعث شد که منتقد مجله «شعر و نوشتن» آن را تنها اثر برجسته ادبیات سوئیس در قرن نوزدهم بداند.

 


 

 

 

استیج لارسون - دختری با خالکوبی اژدها
استیج لارسون – دختری با خالکوبی اژدها

“یک غذای من درآوردی. که تشکیل شده بود از ساندویج باز لقمه نشده، تخم مرغ و تعداد بی‌نهایت چای” اگرچه بسیاری با دیدن فیلمی که با همین عنوان ساخته شد با کتاب استیج لارسون سوئدی آشنا شدند اما این برای کتابخوانها و نویسنده‌ها دلیل مناسبی برای عدم مطالعه نسخه نوشتاری این اثر نیست.

 


 

ناتوردشت

 

جی.ی. سلینجر - ناتور دشت
جی.ی. سلینجر – ناتور دشت

” بعد از اینکه محل بازی اسکیت را ترک کردم رفتم و یک ساندویچ پنیر سوئیسی و مخلفاتی مثل شیر میکس شده گرفتم”. این غذای هولدن کالفیلد بود که سلینجر در کتابش برای او مناسب دانسته بود.

 


 

 حباب شیشه

 

سیلویا پات - جباب شیشه
سیلویا پات – جباب شیشه

این تنها داستانی از سیلویا پلات است که در آن خوراکی آووکادو اثری نمادین دارد.  مصرف پی‌درپی آووکادو نه فقط نماد یکی نوع شوریدن و تخالف است بلکه نمادی‌ست از قدرت تاثیرگذاری یک غذا در فراخوانی و یادآوری خاطراتی در گذشته./

 

پایان

 

 

teleg
  nl