اشاره:  تلاش برای پیدا کردن پرفروش‌ترین یا پرمخاطب‌ترین کتاب تاریخ بشر تلاشی بیهوده‌است. چراکه ما هرگز نمی‌توانیم به میزان بازنشر کتابهایی نظیر انجیل پی‌ببریم. اما به‌هرحال عده‌ای از «عشق کتاب‌ها» این کار را کرده‌اند و تلاش کردند پرمخاطب‌ترین کتابهای تاریخ را معرفی کنند. اینفوگرافی زیر ماحصل این تلاش است و به دلیل مشخص بودند اطلاعات مندرج در آن ما به ترجمه توضیحات نویسنده « Lovereading. بسنده کردیم. اما نکته جالب در این فهرست پرش زمانی آن از دوران باستان به عصر گوتنبرگ است که خود نشان ابهامی‌ست که تهیه‌کنندگان این فهرست هم برآن واقف اند. این فهرست با «اودیسه » هومر آغاز و با «سه گانه میلینیوم» استیگ لارسون پایان می‌یابد.

پرمخاطب‌ترین کتابهای تمام تاریخ بشر

بقلم: جف ویلی نوی

ترجمه: متین مسیحا

فهمیدن اینکه کدام کتابها  در طول تاریخ بشر در جرگه کتابهای ممنوعه بوده شاید مقدورتر باشد اما آگاهی از اینکه کدامیک از کتابها بیشترین مخاطب برخوردار بوده کار راحتی نیست! اگرچه با یک نگاه ساده می‌توان فهمید تا پیش از دوران اتمام چاپ سنگی و رویش نبوغ گوتنبرگ کتابهای مذهبی رکورددار بودند. اما بعد از اختراع دستگاه چاپ و بخصوص در دوران روشنگری وضعیت به مراتب متفاوت شد. در بسیاری از جوامع اروپایی عطش دانستن مردم را به سمت خواندن کتابهای ادیبان و فیلسوفان سوق داد. و کم کم پای نشریات به میان آمد و همه چیز تغییر کرد. از آن زمان به بعد را می‌توانیم دقیقتر تخمین بزنیم. چون اسناد قابل اتکایی از عصر گوتنبرگ به بعد وجود دارد. اما تا پیش از آن قطعاً جهان زیر سلطه‌ی بی‌چون و چرای کتابهای مقدس مذهبی بود. البته به جز یک استثناء!
غربی‌ها اول و مبنای آغاز خیلی چیزهاشان را از یونان باستان می‌بینند، بسیاری از مفاخر و فلاسفه، خلق اندیشه مدرنیته را رجعت به عقل یونانی می‌دانند و می‌گویند که این بازگشت به گذشته ما را به دوران شکوه فرهنگ و هنر یونان نزدیک کرد و از سلطه استبداد دینی (کلیسا) رها ساخت.
برای همین خیلی‌ها وقتی سراغ پیشینه هرچیز می‌روند از یونان باستان شروع می‌کنند. ما هم همین کار را باید بکنیم. اما پیش از آن باید یک توضیح را در نظر داشته باشیم. علی رغم اینکه در آندوران کتابهایی (هرچند بصورت دستنویس و خطی) منتشر می‌شده ولی عمدتا در غرب باستان و حتی در خاورمیانه (مخصوصا بعد از ظهور اسلام در کشورهای عربی) فرهنگ عامه مردم فرهنگی شفاهی بوده. حتی اعرابی که به اشعار خود می‌بالیدند هم عمدتا نمی‌توانستند آنها را کتابت کنند. اما به هر‌حال ما متوجه شدیم در آن دوران (پیش از میلاد مسیح) باید برگ برنده را در یونان باستان و به نام «هومر» بزنیم.
هومر چیزی شبیه فردوسی برای ایرانی‌هاست. حماسه‌های هومر برای یونانی‌ها جزو کتبی درسی بوده و حتی افلاطون و ارسطو هم باید آن را می‌خواندند. پس به قطع یقین می‌توان گفت که سرفصل اینفوگرافی ما با حماسه «اودیسه» هومر آغاز می‌شود.
اینفوگرافی زیر براساس ادوار زمانی تنظیم شده است و لزومی ندیدیم که انجیل هم در این فهرست قرار گیرد چون هیچ تخمینی نمی‌توانیم در مورد آن بزنیم.
برهمین اساس حماسه اودیسه هومر با ۹۰۲ ویراست و تجدید چاپ در صدر قرار می‌گیرد
بعد قرآن با ۳ میلیارد نسخه و حدود ۵۰ ترجمه و۳۹۸ ویراست  به‌عنوان کتاب پرخواننده قرار می‌گیرد.
اما در فاصله بین هومر و شکسپیر ما بجز کتاب انجیل هیچ کتاب پرفروش و پرهواداری نداشتیم. میزان فروش آثار شکسپیر مشخص نیست اما «رومئو و ژولیت» با ۸۰ ترجمه و ۹۰۲ ویراست بازنشر شده‌است.
به همین ترتیب شما می‌توانید بقیه کتابها و میزان فروش و تعداد ویراستها و دفعات ترجمه‌شان را مشاهده کنید.
مثل آلیس در سرزمین عجایب با ۹۷ ترجمه و ۱۰۰ میلیون نسخه عرضه شده است. یا هاکلبرفین اثر مارک تواین با شصت  و پنج ترجمه و دومیلیون نسخه از پرفروش‌ترین کتابهای امریکایی بوده. البته نه به اندازه فیتزجرالد و «گتسبی بزرگ» اش.
از میان نویسندگان معاصر نیست این افراد در صدر هستند:
همانطور که می‌بینید «داون برون» با کتاب «رمز داوینچی» با ۸۰ میلیون نسخه فروش
هری‌پاتر اثر «جی کی رولینگ با ۴۵۰ میلیون نسخه
و سه‌گانه میلینیوم اثر استگ لارسن سوئدی با ۵۰ میلیون نسخه
در میان پرفروش‌های قرن بیست و یکم قرار دارند.

Most Read Books in all of time
Most Read Books
in all of time

 

teleg
  nl


 

پاسخ


سه × = 6