اشاره: اگر مطالب پیشین آوانگارد را دنبال کرده باشید حتماً مطلع هستید، که ما درحال ترجمه‌ی «ده فرمان نویسندگی» که توسط روزنامه گاردین تولید شده هستیم.  سرویس ادبیات روزنامه گاردین در یک پروژه رسانه‌ای ضمن برقراری ارتباط با بزرگترین نویسندگان حال حاضر جهان که داستانهای آنها با اقبال عمومی واقع شده‌اند، به آنها ارائه «ده فرمان طلایی» برای نویسنده شدن را جهت انتشار در روزنامه گاردین سفارش می‌دهد. ما نیز هر دو هفته یکبار فرامین یکی از این نویسندگان را برای شما ترجمه و منتشر می‌کنیم. برای مطالعه مطالب پیشین این پروژه به صفحه «ده‌فرمان نویسندگی» مراجعه کنید.

اما برای این هفته سراغ فرامین «جنت وینسون» نویسنده شناخته شده انگلیسی رفتیم. وینسون فرزندخوانده یک خانواده متعصب کاتولیک در شهر منچستر بود و در نوجوانی به دلیل عقاید و گرایشات جنسیتی خود خانواده‌اش را ترک کرد. وینسون را در انگلستان علاوه بر نویسندگی به عنوان یک فعال مدنی و حامی حقوق زنان و اقلیت‌های جنسی می‌شناسند. افتخارات ادبی او در سال ۱۹۸۵ و با کسب جایزه «ویتبرد» آغاز شد. وینسون دوسال پیش نیز توانست اولین برنده جایزه فرانسوی«ماری کلر» باشد.

از این نویسنده ۵۶ ساله تا بحال چند اثر با سانسورهای متعدد در ایران منتشر شده است. سه جلد از کتابهای وی را تینا حمیدی ترجمه کرده است. خانم حمیدی کتاب را اولش  با عنوان «جنس گیلاس» منتشر کرد که البته هیچ ربط و تشابهی با عنوان اصلی کتاب ندارد. عنوان کتاب دوم نیز«آزادی برای یک شب» بود که ۱۰ سال پیش منتشر شد. یکسال بعد نیز کتاب «پادشاه کاپری»توسط خانم حمیدی آماده و مانند دو کتاب دیگر توسط نشر قطره منتشر گردید. البته نشر قطره یک نمایشنامه نیز از وی با عنوان «فانوس دریایی» و به ترجمه «کیوان عبیدی» منتشر ساخته است.

Jeanette Winterson (b. 1959)

اما فرامین خانم وینسون:

۱-کارتان را بی‌حساب و کتاب ادامه ندهید. داشتن انضباط کاری زمینه‌ساز شکل گیری خلاقیت است. و کار کردن بی‌برنامه برابر با از بین رفتن آزادی قریحه شماست.

۲-هرگز وقتی که گیر کردید کارتان را وانگذارید. شما شاید نتوانید بر مشکل خود فائق آیید. اما می‌توانید زاویه دیدتان را تغییر بدهید. تحت هیچ شرایطی کارتان را رها نکنید.

۳-به کاری که انجام می‌دهید عشق بورزید.

۴- با خودتان روراست باشید. اگر شما خوب نیستید، خب قبول کنید. و اگر شما از عهده انجام کاری برنمی‌آیید،‌ واقعیت را بپذیرید.

۵-کار ضعیف را ادامه ندهید. اگر نوشته‌ای بخاطر بد بودن به کشوی آرشیو رفت. آینده آن را خوب نمی‌کند. کار بد، بد می‌ماند.

۶-از کسانی که قبول‌شان ندارید، نظرخواهی نکنید

۷-از کسانی که جنسیتی به مسائل نگاه می‌کنند نیز چیزی نپذیرید. خیلی از مردان هنوز فکر می‌کنند، زنان فاقد تخیلات آتشین هستند.

۸-بلند پرواز باشید اما برای بهبود کارتان نه برای جایزه

۹-به خلاقیت خودتان باور داشته باشید.

۱۰-با کارتان حال کنید! (از انجامش لذت ببرید)./

پایان

مطالب مرتبط:

«ده‌فرمان نویسندگی»

teleg
  nl


 

2 نظرات کاربران

پاسخ


6 − شش =