ایفنوگرافی: کلماتی که حیات خود را مدیون ادبیات هستند

بقلم: متین مسیحا

شاید باورش کمی سخت باشد، اما کلمات هم برای خودشان تاریخچه‌ای دارند. فرهنگستان لغت آکسفود به عنوان یک نهاد مرجع مورد قبول دولتها و کشورها در آخرین هفته‌های هر سال میلادی تازه‌ترین لغات اضافه شده به زبان انگلیسی را اعلان می‌کند. خیلی از این واژه اصطلاحات تخصصی بودند اما به دلیل کثرت کاربری توسط اکثریت جامعه از حالت یک اصطلاح فنی خارج و تبدیل به یک کلمه یا اصطلاح عمومی شدند. مثل : گوگل کردن!

بخش قابل توجهی از لغاتی که در ده سال اخیر به زبان انگلیسی اضافه شده از دنیای کامپیوتر و اینترنت به حوزه زبان رسوخ پیدا کرده‌است. اما آیا میدانید پیش از اینکه شبکه‌ای نظیر اینترنت بوجود بیاید واژه‌ها را چه کسی و در کجا می‌ساختند؟

ادبیات پیش از بوجود آمدن غولهای رسانه‌ای حکم رسانه‌ای تاثیرگذار را داشته و شاید کمی باورش سخت باشد اما بسیاری از واژگانی که ما به عنوان کلماتی پذیرفته شده در زبان بکار می‌بریم، پیش از استفاده شدن توسط یک نویسنده یا شاعر وجود خارجی نداشتند.

بعنوان مثال واژه‌ای نظیر «هابیت» یا Tween اولین بار توسط نویسنده‌ای بنام جی.آر.آر تاکین در سال ۱۹۳۷ بکار گرفته شد. هنوز هم اگر شما در مترجم گوگل بخواهید ترجمه‌ای برای واژه hobbit بیابید گوگل شما را به این رمان ارجاع می‌دهد.

اخیراً یک سایت انگلیسی ۱۵ واژه‌ای که توسط نویسندگان و برای اولین بار در آثار ادبی بکار رفته‌اند را در یک اینفوگرافی منتشر کرده است.

بعنوان مثال کلمه Cyber Space که در ایران به‌ «فضای مجازی» ترجمه شده اولین‌بار توسط « ویلیام گیبسون » در اثری به نام Neoromancer که در سال ۱۹۴۸ منتشر شد به کار رفته است. آنطور که در این اینفوگرافی شرح داده شده، CyberSpace در این کتاب نمایانگر فضایی‌ست که در آن ارتباطات مجازی بین کامپیوترها برقرار می‌شود.

یا در نمونه دیگر واژه freelancer که اینروزها بسیار بگوش میخورد برگرفته از کلمه‌ی Freelance است که گویا اولین‌بار در «آیوانهو» رمان « سر والتر اسکات » و در سال ۱۸۲۰ میلادی بکار گرفته شده‌است. در این کتاب Freelance به شوالیه‌ی مزدوری گفته می‌شد که حاضر بود در ازای دریافت وجه از وظایف خود تخطی کند یا بهتر است بگوییم، حاضربود هرکاری بکند.

و یا کلمه Robot که برگرفته از زبان رایج در کشور « چک » است و به معنای برده یا کارگر بوده که توسط «کارل چپک راسوم» در کتاب « کارگران جهانی راسوم » در سال ۱۹۲۰ میلادی استفاده شده بود.

آخرین کلمه این فهرست برای کاربران شبکه‌های اجتماعی هم کلمه‌ای آشناست UnFriend که اولین‌بار توسط ca. Layamon در کتابی با نام Brut بکار گرفته شد. (این کلمه در زبان انگلیسی معنای درشت؛ گزاف و نیز ناخالص را افاده می‌کند که بعلت نخواندن کتاب از اصل واژه استفاده کردیم.)

بقیه‌ی این ۱۵ کلمه را می‌توانید در این اینفوگرافی مشاهده کنید:

15 Words You Never Knew Came from Literature

مطالب مرتبط:

چه‌کسانی در زبان انگلیسی کلمات جدید را می‌سازند؟

واژه‌های گمشده

اینفوگرافی مشهورترین کتابهای ممنوعه

اینفوگرافی پرمخاطب‌ترین کتابهای تمام تاریخ بشر

teleg
  nl


 

یک نظر

پاسخ


× 8 = شانزده