همیشه در برخی حکومتها و جوامع لیست سیاهی از نویسندگان و مولفان وجود دارد که اگرچه عمدتا غیر رسمی و غیر قانونی تلقی میشود اما برای ناشران و نهادهای صادرکننده مجوز خودبخود تبدیل به خط قرمز میشود. در این شرایط مهم نیست که متن اثر نگاشته شده چیست. مهم اینست که آقا یا خانم ایکس انرا نوشته است. استفاده از اسم مستعار بدبختانه برای ما ایرانیها نیز امری آشناست. تنها فرق ما با غربیها در اینست که هنگام انتشار اثری با اسم مستعار دربه در بدنبال نام و هویت واقعی نویسنده میگردیم اما غربیها همان نامی که به عنوان نویسنده و مولف پای اثر درج شده را میپذیرند. برای آنها بیشتر از نامها متن ها اهمیت دارد اما برای ما حاشیه همیشه بر متن میچربد. اینفوگرافی زیر شامل فهرستی از مشهورترین نویسندگان غربیست که آثار خود را با نام مستعار منتشر کرده اند و جالب اینجاست که برخلاف ما ایرانیها در تمام این موارد مخاطبان همان نام مستعار را که فقط یک نام است نه چیز دیگری پذیرفته اند. و همان نام را بعنوان اسم مولف و نویسنده به شهرت رسانده اند. امروز همه ما نویسنده هاکلبری فین را با نام مارک تواین میشناسیم. چه اهمیتی دارد که نام واقعی وی ساموئل لانگ هورن کلمنس است. سایر موارد و نامها را میتوانید ذیل همین متن مشاهده کنید. اینفوگرافی زیر برای اولین بار توسط یک سایت تجاری و فعال در صنعت چاپ و نشر دیجیتال طراحی و منتشر شده بود.

 

اینفوگرافی نامهای مستعار نویسندگان مشهور

گزارش نویس م.تاج احمدی

قراردادن نام نویسنده پای یک اثر همیشه هم خوب نیست. گاه تبعات این مسئله باعث میشود برخی از نویسندگان خیر انتشار کتاب خود در کوتاه مدت بگذرند و همه چیز را به اینده موکول کنند. برخی هم سراغ یک آلترناتیو دیگر میروند. نام مستعار

در برخی از موارد نویسندگان بجای اینکه مسئولیت اثر نگاشته شده ی خود را بپذیرند ترجیح داده اند تا آنرا با نام مستعار متشر کنند و هویت خود بعنوان نویسنده یک کتاب را پشت یک اسم دروغین پنهان کنند.

اینفوگرافی زیر شامل اسامی و آثار نویسندگانی ست که با اسم مستعار به چاپ رسیده و بعضا شهرت یافته اند. در این فهرست نامهایی وجود دارد که برای ما بزرگ و قابل ستایش است هرچند که دروغین و غیرواقعی باشد.

از نویسنده – هاکلبری فین – گرفته تا خواهران برونته و جی.کی. رولینگ.

مطالعه این فهرست نشان میدهد که مارک تواین نام مستعاری بود که ساموئل لانگ هورن کلمنس

بعنوان نام نویسنده پای کتاب هاکلبری فین نوشت و به همین نام شهرت یافت.

دنیل فو نویسنده کتاب رابینسون کروزوئه نیز نام شخصیت اصلی کتاب را به عنوان نام مستعار برگزیده بود.

فرانسوئیس ماریو اروئت هنگام انتشار کتاب کاندید انرا با نام ولتر منتشر کرد و به همین نام شهرت یافت.

نویسنده سرخ و سیاه نیز شخصی بنام ماریه هنری بیل بوده که ما امروز وی را با نام استندل میشناسیم.

خواهران برونته نیز بدلیل  آنچه اجتناب از تبعات منفی استعاره های جنسی در برخی اشعار خوانده شده اشعار خود را اولین بار با نامهای اکتون – کارر و الیس بل منتشر کردند.

ریکاردو الیسر نفتالی ریس بازوالتو   هم وقتی برای اولین بار میخواست مجموعه شعرهای خود منتشر کند برای اینکه پدرش از وی دلخور و شاکی نشود اشعارش را با نام پابلو نرودا منتشر کرد و با همین نام در تاریخ ماندگار شد.

حتی جرج اورول نیز نام واقعی نویسنده کتاب قلعه حیوانات نیست.

در اخر هم میتوانید فهرست رکورد داران انتشار کتاب با نامهای جعلی را مشاهده کنید که در  آن تئودور گیسل با ۵۷ کتاب

پابلو نرودا با ۴۳

و مارک تواین و لوئیس کارول با ۲۸ کتاب

و ولتر با ۱۶ کتاب

عناوین اول تا چهارم این فهرست را از آن خود کرده اند.

teleg
  nl


 

2 نظرات کاربران

پاسخ


− سه = 4