کتابهای پائولو کوئیلو به شرط چاقو

۰/۰۳۰۰

پرداخت وجه در صورت رضایت خریدار از کالای ابتیاع شده یکی از شیوه های قدیمی تجاری مابین انسانها بوده که در قرن بیست و یکم مجددا مورد استقبال قرار گرفته است.

وجود رقبای متعدد که برای جلب نظر خریداران مجبورند کیفیت سرویسها و محصولات خود را افزایش دهند باعث شده تا امکان مرجوع کردن کالای خریداری شده به عنوان یک امتیاز مثبت برای ارزشگذاری فروشندگان تلقی گردد.

این مسئله در خریدهای الکترونیکی و یا اینترنتی اهمیت زیادی دارد. چرا که ممکن است کالای خریداری شده توسط شما زمانی که بدستتان رسید هیچ شباهتی با آنچه که در ذهنتان بود نداشته باشد. قوانین تجارت مدرن بما میگوید در چنین شرایط شما با این حق را داشته باشید که در صورت عدم تغییر ماهیت و کیفیت کالای خریداری شده آنرا به فروشنده برگردانید.

اما دیشب خبری روی خروجی برخی رسانه ها قرار گرفت که نشان از توسعه حدود این قائده تجاری داشت. دقیقا مشخص نیست که آیا میتوان امکان یا امتیاز مرجوع کردن کالاهای فرهنگی -دراین مورد کتاب- را نیز نظیر سایر کالاها قابل پذیرش دانست یا نه. چرا که مسئله رضایت یا عدم رضایت از یک کالای فرهنگی -بویژه کتاب- شکلی بمراتب پیچیده تر از رضایت خریداران مثلا ساندویج مکدونالد دارد.

‘Reverse bookselling’... Paulo Coelho. Photograph: Frank Baron/Frank Baron
‘Reverse bookselling’… Paulo Coelho. Photograph: Frank Baron/Frank Baron

حالا تصور کنید یکی از مطرحترین نویسندگان کابهای عامه پسند در جهان که در دو دهه اخیر از راه فروش کتابهایش ثروت قابل توجهی نیز بهم زده در یک اقدام – احتمالا تبلیغاتی- اعلام کرده است کتابهای غیرداستانی انگلیسی زبان -که ترجمه هستند- و کتابهای داستانی خود را که به زبان پرتغالی نوشته شده با این شیوه به فروش میرساند. یعنی پرداخت مبلغ تنها به شرط لدت از خواندن کتاب

به گزارش مجله ادبی اوانگارد به نقل از سرویس کتاب گاردین  پائولو کوئیلو نویسنده کتاب -احتمالا- داستانی کیمیاگر که در ایران نیز برای مخاطبان ادبیات عامه نویسنده ی شناخته شده ایست اعلام کرده که میخواهد از این به بعد کتابهایش را به این شیوه عرضه کند.

هرچند برخی منتقدان مدعی هستند که این اقدام آقای کوئیلو تنها زمانی صورت میپذیرد که دوران پیک فروش کتابهایش سپری شده و این مسئله میتوان یک شوک تجاری برای بالابردن میزان استقبال مخاطبان باشد. اما کارشناسان بازاریابی بر این باورند که اتحاذ چنین رویکردی مستلزم وجود سازوکارهایی ست که صنعت بین المللی نشر فاقد انست. مسئله بعد خطر نقض قانون حقوق مولف و صاحب اثر – یا همان کپی رایت – است که در چنین شرایطی افزایش میابد. چرا که همه مانند این نویسنده برزیلی صاحب اسم و امضای خاص و شناخته شده نیستند.

این نخستین بار است که صاحب زنده یک اثر -در سطح نویسندگان طراز اولی چون او – چنین شیوه ای را برای عرضه محصول خود در سرزمینهای واجد حقوق کپی رایت در پیش میگیرد. اقای کوئیولو که بسیاری میگویند نگاهی کاملا تجاری به مسائل فرهنگی دارد نام این شیوه را -فروش معکوس کتاب- خوانده است.

کیمیاگر یکی از پرفروشترین کتابهای جهان محسوب میشود
کیمیاگر یکی از پرفروشترین کتابهای جهان محسوب میشود

پائولو کوئیلو را بسیاری بزرگترین نویسنده برزیل و مطرحترین نویسنده در قیدحیات این کشور میخوانند. این نویسنده به رغم اینکه مدتی از انتشار اخرین کتابش نگذشته در شبکه های اجتماعی هواداران فراوانی را برای خود دست و پا کرده که اثر انها جوانان و زنان خانه دار هستند. در صفحه فیس بوک اقای کوئیلو ۲۵ میلیون نفر و در صفحه توئیتر ۱۰ میلیون نفر و در اینستاگرام ۴ میلیون نفر پستها و مطلب این نویسنده را دنبال میکنند.

هنوز توضیحات بیشتری در رابطه با مسائل حقوقی مرتبط با قراردادهای ناشر و مراکز فروش کتاب توسط ایشان ارائه نشده. کتابهای اقای کوئیلو در حال حاضر در بزرگترین سایتها و مراکز فروش کتاب در جهان و نیز توسط سایت شخصی ایشان به فروش میرسد./

پایان

teleg
  nl


 

پاسخ


7 − شش =