اشاره چندی پیش خبری منتشر شده بود مبنی بر این نام و تصویر مارکز نویسنده فقید کلمبیایی روی اسکناس های کلمبیایی نقش خواهد بست. البته این اولین بار نیست که پارلمان یک کشور در چنین مسئله ای دخالت و یا اعمال نفوذ میکند و احتمالا اخرین بار نیز نخواهد بود. اما به هرحال برای تمام کشورهایی که زادگاه نویسندگان و شاعران بزرگ هستند تولد این مفاخر ادبی در سرزمین شان یک ارزش فرهنگی و دستمایه ای برای غرور و افتخار است. با این ذهنیت طبیعی ست که کشورهایی چون اذربایجان و یا ترکمنستان و یا ترکیه بخواهند برای مفاخر ادبی فارسی زبان تابعیت سرزمین خود را بگیرند. اما کشورهای اروپایی برای جلوگیری از اینکار با استفاده از شیوه های تبلیغی به مردم و توریستها یاداوری میکنند که مثلا سر والتر اسکات اسکاتلندی ست و نه انگلیسی. و چه کاری بهتر از منقش کردن اسکناس و یا سکه ها به تصویر نویسندگان و شاعران خود. امادر مقابل ما در این گمانیم که به واسطه تعدد مفاخر ادبی اگر چندتایی به کشورهایی همسایه هبه شود جای دوری نخواهد رفت.

به هر روی انچه میخوانید نمونه هایی از تصاویر مشهورترین تصاویر نویسندگان بریتانیایی و حوزه اسکاندیناوی ست که بر روی اسکناسهای رایج در این سرزمینها نقش بسته است.

 اسکناس هایی به نام ادبیات

 مریم مهاجر

 هانس کریستین اندرسن

هانس کریستین اندرسن - دانمارک
هانس کریستین اندرسن – دانمارک

هانس کریستین اندرسن. این نویسنده شاخص اغلب بواسطه اثر معروفش یعنی جوجه اردک زشت شناخته میشود. اسکناس فوق در سال ۱۹۷۵ برای اولین بار و با همت دولت و بانک ملی دانمارک منتشر شد. در سال ۲۰۰۵ نیز دولت دانمارک سکه هایی ۱۰ کرونی با تصویر این نویسنده ضرب و توزیع کرد.


 جیمز جویس

جیمز جویس - ایرلند
جیمز جویس – ایرلند

بانک مرکزی ایرلند درسال ۱۹۹۳ یک اسکناس ۱۰پوندی ویژه جیمز جویس یا بهتر است بگوییم ویژه اولیس منتشر کرد. در سال ۲۰۰۲ و پس از جایگزینی یورو سکه های ده پوندی ویژه ی با تصویر جویس جایگزین آن شد و در سال ۲۰۱۳ نیز سکه ای بنام اولیس ضرب و توزیع شد.

 


 رابرت استیونسون

رابرت استیونسون - اسکاتلند
رابرت استیونسون – اسکاتلند

در سال ۱۹۹۴ بانک سلطنتی اسکاتلند هم تصمیم به انتشار یک سری ویژه اسکناس گرفت. اثار وی در زمینه ادبیات کودک و نوجوان در منطقه اسکاندیناوی بسیار محبوب است. مبلغ این اسکناس نیز همانطور که میبینید ۱ پوند استرلینگ تعیین شده.


 هنری لاوسون

هنری لاوسون - استرالیا
هنری لاوسون – استرالیا

در سال ۱۹۹۶ بانک مرکزی استرالیا اسکناسهایی ۱۰ دلاری برای یادبود هنری لاوسون منتشر کرد. هنری لاوسون شاعر و نویسنده محبوب استرالیایی ست که اثار بواسطه انعکاس دردها و الام مردم این کشور در سالهای اولیه حضور در این منطقه دورافتاده از تمدن بشری شهرت و محبوبیت بسیاری دارد

 


 سر والتر اسکات

سر والتر اسکات - اسکاتلند
سر والتر اسکات – اسکاتلند

ماجرای صدور اجازه نشر اسکناسی بنام سر والتر اسکات تا حدودی به تاریخ اسکاتلند گره خورده است. احتمالا مدعی هستید که مردم اسکاتلند خواهان استقلال از بریتانیا هستند هرچند شیوه های تندوتیز ایرلندیها را تایید نمیکنند. در این کشور انتشار اسکناس ها به نام هرشخص یا محل یا واقعه ای میبایست به تایید پارلمان این کشور برسد. نا مشهور کتاب مجموعه نامه های سرگشاده اسکات در سال ۱۸۲۶ که نقش بسزایی در اگاهی مردم در جنبش اصلاح طلبی اسکاتلند داشت همراه با تصویر این نویسنده به مناسبت تاسیس بانک ملی اسکاتلند در سال ۱۹۹۵ به همراه سکه هایی مزین به نام سر والتر اسکات منتشر و توزیع شد.

 


 چارلز دیکنز

چارلز دیکنز - انگلستان
چارلز دیکنز – انگلستان

در سال ۱۹۹۲ بانک مرکزی انگلستان تعدادی اسکناس منقش به تصویر چارلز دیکنز منتشر کرد. منتها در سمت اصلی اسکناس تصویر ملک انگلستان هنوز باقی مانده بود. در سال ۲۰۰۳ نیز عکسی از چالرز داروین جایگزین تصویر دیکنز شد و طبق اعلام بانک مرکزی انگلستان این تصویر تا سال ۲۰۱۶ باقی خواهد ماند و در سال بعد از آن یعنی ۲۰۱۷ تصویر جین استین جایگزین تصویر داروین خواهد شد./

پایان

teleg
  nl


 

پاسخ


شش − = 5