اعتراف یک نویسنده مشهور به سرقت ادبی

۰/۰۰۲۹۹

سرقت در نوشت کتاب
لطفا مراقب مادر باش

«شین کیونگ – سوک» نویسنده ای که توانسته بود برنده جایزه بوکر آسیایی شود در به سرقت ادبی خود از یک اثر دیگر اعتراف کرد و وادار شد رسماً عذرخواهی کند.  شین کیونگ – سوک رمان‌نویس مشهور اهل کره‌ جنوبی ست که در سال ۲۰۱۲ موفق شده بود جایزه ۳۰ هزار دلاری بوکر آسیایی را از آن خود کند. با یک شکایت مبنی بر اتهام سرقت ادبی مواجه شد

این نویسنده در ابتدای امر و  پس از شکایت رسمی از او، زیر بار اتهام سرقت ادبی نرفت. و مدعی بود که به وی تهمت میزنند و این اتهامات از سر حسادت است. این قضیه در رسانه های ادبی اسیا بازتاب گسترده ای داشت و منتقدان این رسانه عمدتا حق را به کیونگ سوک میدادند

اما او به تازگی و در هفته ای که گذشت پس از مشورت با ناشر خود اعتراف کرده که بخش‌هایی از رمان پرفروش «لطفا مراقب مادر باش» خود را که توانسته بود بیش از دو میلیون نسخه نسخه از ان را بفروشد، عینا کپی کرده و از خوانندگانش رسماً عذرخواهی کرده است.

ظاهرا دلیل این اعتراف وی مشخص شدن یک سرقت ادبی دیگر در یک نشریه معتبر بین المللی بود.

شین کیونگ سوک در مراسم دریافت جایزه بوکر اسیایی

«لی ایونگ – جون» رمان‌نویس و شاعری بود که مدعی شد شین در مجموعه داستان «افسانه» (۱۹۹۶) بخش‌هایی از کتاب «وطن‌پرستی» یوکیو میشیمای ژاپنی را به سرقت برده است. لی در بیانیه‌ای که از طریق «هافینگتون پست» منتشر کرد، نوشت: این یک مورد روشن سرقت ادبی است، عملی غیرصادقانه درباره اثری ادبی که از سوی هیچ نویسنده حرفه‌ای قابل پذیرش نیست.

انتشار این متن و تبعاتش در هافینگتون پست کافی بود تا موضوع به دلیل شهرت و اعتبار نویسنده کره ای در تمام نشریات معتبر حوزه کتاب مطرح شود. و البته دلیل انتشار این نامه اعتراضاتی بود که در نشریات معتبر ژاپنی منتشر میشد.

teleg
  nl


 

یک نظر

 1. آقای تاج احمدی و خانم مهاجر واقعا دستتون درد نکنه.
  ما از اخبار و اتفاقات ادبیات جهان بی اطلاعیم و نمیدونیم تو دنیا داره چی میگذره اما خوشحالم میبینم نشریه ارزشمندتون با تولید مطالب و اخبار به روز ما رو مطلع میکنه.
  ارزش و اعتبار خبرای شما اونجاییدبالا میره که منابع و ارجاعات متعددی از سایت معتبر جهانی لینک میکنیم. این کار علاوه بر احترام به مخاطبراعتیبار کار شما رو میبره بالا.
  ببخشید پرحرفی شد.
  ازاین هیچوقت اخباروپوسیده مطالب کهنه تو سایت میگزارین و
  بابت این اخبار و محتوایرآپدیت و به روزتون از شما ممنونم

پاسخ


+ هشت = 15