۰/۰۵۰۱

ای ال دکتروف خالق رگتایم  درگذشت.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از او به عنوان “یکی از بزرگترین رمان نویسان آمریکا” یاد کرده است.

او در شبکه توییتر نوشت:‌ “خیلی چیزها از کتاب هایش آموختم، جایش خالی خواهد بود.”

حاصل کار وی پس از بیش از نیم قرن قلم زدن ده ها مقاله دو مجلد داستان و ۱۰ رمان بود

از میان اثار این نویسنده که حالا دیگر در جرگه -کلاسیکهای امریکایی- باید به حسابش اورد دو کتاب رگتایم و بیلی باتگیت با ترجمه سلیس نجف دریابندری به فارسی منتشر شده است.

وی سیگار برگ زیاد میکشید و به گفته پسرش در نهایت سرطان ریه بود که جان این نویسنده شهیر امریکایی را گرفت.

خبرگزاری بی.بی.سی علت شهرت وی را در نوشتن  آثاری دانسته است که است که تجارب آمریکا را با استفاده از شخصیت های داستانی در بستر حوادث تاریخی بازگو می کند.

ای. ال. دکتروف در ۶ ژانویه ۱۹۳۱ در برانکس نیویورک به دنیا آمد. مادرش رز و پدرش دیوید نسل دوم مهاجران یهودی روس بودند. آنها بر اساس نام ادگار آلن پو نام پسرشان را ادگار گذاشتند. ادگار در مدرسه عمومی و دبیرستان علوم برانکس درس خواند. او که چندان علاقه‌ای به ریاضی نداشت بیشتر اوقاتش را در دفتر مجله ادبی مدرسه سپری می‌کرد. اولین آثار ادبی وی در همین نشریه منتشر شد.
دکتروف به کالج کنیون در اهایو رفت و فلسفه خواند. پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۵۲، به مدت ۱ سال در دانشگاه کلمبیا در رشته نمایش انگلیسی تحصیل کرد. پس از آن به نیروی زمینی آمریکا پیوست و به عنوان سرجوخه در سال‌های ۱۹۴۴–۱۹۴۵ در آلمان تحت اشغال متفقین خدمت کرد.
دکتروف در ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۵ به خاطر عوارض ناشی از سرطان ریه در منهتن نیویورک درگذشت.

مورخین به شما میگویند که چه اتفاقاتی رخ داده است. ولی نویسندگان احساس خود را از این اتفاقات بیان میکنند.-دکترف/گاردین-جولای۲۰۱۵

زندگی شخصی

ای. ال. دکتروف در سال ۱۹۵۳ با هلن اشتر ستزر دانشجوی نمایش دانشگاه کلمبیا ازدواج کرد. آنها از این ازدواج دارای ۳ فرزند بودند.

گزیده کتاب‌شناسی

  • به عصر سختی‌ها خوش آمدید (۱۹۶۷)
  • کتاب دانیل (۱۹۷۱)
  • رگتایم (۱۹۷۵)، برنده جایزه منتقدان کتاب
  • نمایشگاه جهانی (۱۹۸۵)
  • بیلی باتگیت (۱۹۸۹)، نامزد جایزه پولیتزر و برنده جایزه پن فالکنر
  • آب کردن (۱۹۹۴)
  • شهر خدا (۲۰۰۰)
  • مارش: پیشروی تاریخی ژنرال ویلیام شرمن (۲۰۰۵)
  • هومر و لنگلی (۲۰۰۹)
  • مغز اندرو (۲۰۱۴)

دکتروف در زمان مرگ هشتادوچهارمین بهار عمرش را سپری کرده بود. همین سن بالای وی و قرار گرفتن در مقطع تاریخی اثرگذار قرن بیستم در امریکا هنر و قلمش را با تاریخ همراستا کرده بود. و برخلاف بسیاری از نویسندگان فعلی که داستانهای فانتزی و یا روایتهای شخصی و فردگرایانه مینویسند عمیقا به لزوم درک بافتارهای فرهنگی بسترهای وقوع داستانهایش اعتقاد داشت.

من سبک خاصی برای نوشتن ندارم. اما معتقدم اگر هر اثر بخوبی نوشته شود میتواند سبک و شیوه خود را به نمایش بگذارد و من این نگاه را میپسندم. دکتروف/همان

doctrow

همچنین جاسمین وارد نیز در صفحه شخصی خود اعلام کرده بود که نگاهش را نسبت به امریکا بواسطه مطالعه اثار دکتروف بدست آورده و با ذکر نقل قولی از وی در مورد خوانش نویسندگان از تاریخ ازعان کرده است که او و بسیاری از هم نسلانش تاریخ را همانطوری پذیرفته که دکتروف در آثارش تاویل کرده است.

مارگارت اتوود نویسنده محبوب کانادایی نیز در واکنش به مرگ دکتروف در صفحه شخصی خود در توئیتر ضمن ابراز تاثر شدید خود از مرگ دکتروف اظهار داشت که یک نویسنده دوست داشتنی مرده است. او دکترف را نویسنده ای محوری – تاثیرگذار- برنویسندگان امریکایی خواند.

دکتروف اگرچه به عنوان نویسنده ی داستانهای تاریخی historical novels محسوب میشد اما اخرین اثر وی منتقدان را بر ان داشت تا بگویند دکتروف پس از سالها سبک خود را تغییر داده است. مصاحبه دکتروف درباره اخرین اثر منتشر شده اش بزودی در آوانگارد منتشر خواهد شد.

teleg
  nl


 

پاسخ


− 4 = چهار