اینروزها رامبد جوان با مشارکت یک گروه تجاری کمپینی با عنوان «کمپین قطره قطره» را تبلیغ میکند. با این امید که این کمپین مروج صرفه جویی در مصرف آب در کشور گردد. کاری به این نداریم که شرکتی که بستر ایجاد این کمپین را مهیا کرده احتمالا بیشتر رویکرد تجاری دارد و میخواهد خود را مطرح کند ؛ و شاید به همین خاطر هم بود که رامبد جوان بابت عدم استقبال مردم از این کمپین اظهار نارضایتی کرد، اما به هر صورت بیش از یک میلیارد نفر از مردم زمین به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و بعضا مجبور به استفاده از آبهای آلوده هستند. این معظل که در کشورهای افریقایی به وفور مشاهده میشود یکی از اصلی ترین عوامل شیوع و انتقال بیماریهای عفونی و مسمومیت بین ساکنین مناطق است. این درحالی ست که بیش از ۷۵% سیاره زمین را آب تشکیل داده. که البته قابل آشامیدن نیست.

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که این مسائل چه دخلی به «مجله ادبی» آوانگارد دارد؟

خب اگرچه بحران کمبود منابع آب آشامیدنی یک خطر در شرف وقوع است و متاسفانه آحاد مرد هنوز میزان خطرات این اتفاق را نمیدانند و آنرا جدی نمیگیرند؛ ما طبیعتاً ما هم نمیتوانیم به این موضوع بی تفاوت باشیم، اما آلترناتیوی که برای حل این مسئله توسط یک پروفسور شیمی ارائه شده به نوعی به ما ربط پیدا میکند. چرا که ایده خلاقه این دانشمند شیمی دان مستقیما به کتاب و ساینس فیکشن مربوط میشود.

کتاب نوشیدنی

این نامیست که پروفسور «تری دانکوویچ» روی اختراع جدیدش گذاشته است. او یک شمیمیدان مطرح است که دوره پست دکترای خود را در دانشگاه مک گیل گذرانده و حالا با اختراع جدیدش رسانه ها به وجد آورده.

Dr. Theresa Dankovich
Dr. Theresa Dankovich

اما پیش از پرداختن به این اختراع بهتر است برای یک سوال عمومی جوابی متفاوت پیدا کنم. «کتاب به چه دردی میخورد؟» اگر این سوال را از افراد فرهیخته بپرسید ساعتها برای شما سخنوری خواهند کرد؛ ارتقا سطح آگاهی عمومی جامعه ، اطلاع از حقوق اجتماعی ، بالاتر رفتن ذائقه فرهنگی مردم و هزار و یک دلیل دیگر وجود دارد که البته گفتن آنها برای مردم کشور ما هیچ فایده ای ندارد.

اما اگر از خانم دانکویچ بپرسید کتاب به چه دردی میخورد؟در جواب میگوید «نوشیدن!». این شیمیدان که مسئله آلودگی آبها یکی از دغدغه های اوست توانسته است کتابی بسازد که قادر به تصفیه آب آشامیدنی ست. او در انجمن شیمیدانان امریکا در حضور ۲۵۰ همکار مطرح خود نشان داد که میتوان کتابی ساخت که با انداختن آن داخل ظرف حاوی آب آلوده بیش از ۹۰ درصد میکروبهای موجود در آب را از بین میبرد.

از وقوع این اتفاق زمان زیادی نمیگذرد ولی رسانه های معتبر واکنشهای زیادی به آن نشان داده اند اما گویا رسانه های فارسی زبان چندان بدان نپرداختند. ظاهر کاغذهایی که در ساخت این کتاب به کار رفته اند  حاوی نانو ذراتی هستند که به محض قرار گرفتن کاغذ درون ظر ف آب از کاغذ جدا میشوند. فیلم این اختراع و نحوه انجام این فرایند که با استفاده از فن آوری نانو ایجاد شده را میتوانید در همین صفحه مشاهده کنید.

خانم دانکویچ اما در یکی از مصاحبه ها در مورد اینکه چطور ایده اینکار به ذهنش خطور کرد و چرا اصلا از کتاب استفاده کرد؟ گفته بود که ایده انجام این کار به دوران کودکی وی بازمیگردد. او علاقه زیادی به خواندن کتابهای داستانی کمیک استریپ و ساینس فیکشن داشته.

پانوشت: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این اختراع جالب میتوانید علاوه بر سایت رسمی این پروژه به سایت مجله علمی دیسکاور مگزین بروید و مقاله ای روان و مفصل در مورد جزئیات این اختراع را مطالعه کنید.

 

 

teleg
  nl


 

پاسخ


4 × سه =