برنتیس بیورگون‌دوتیر Bryndis Bjorgvinsdottir
برنتیس بیورگون‌دوتیر Bryndis Bjorgvinsdottir

وبلاگ سردبیر:

عموما نویسندگان در ایران اگر در جرگه کنشگران و روشنفکران باشند، و بخواهند گرایشات اجتماعی و دغدغه‌های روشنفکرانه خود را مطرح کنند، «غر» میزنند. این غر زدن در زمانه‌ای که تعداد ناراضیان روبه فزونی‌ست در جامعه هم خریدار زیادی دارد. هرچند که برخی‌هاشان هم تظاهر به نارضایتی میکنند. وگرنه از گربه رقصانی بدشان هم نمیآید. بگذریم!

میگویند در اروپا هم بسیاری از عوام و انسانهای غیرسیاسی معتقدند اگر کسی بخواهد دزدی کند، دروغ بگوید و به کلاهبرداری و فساد بپردازد میتواند برود و سیاستمدار بشود. اما به هرحال حتی اگر «همجنسگرا» و یا بقولی دگرباش هم باشد باید به خواست و مطالبات مردم احترام بگذارد. و بی‌تفاوتی نسبت به مطالباتی که در غالب کمپین‌های اجتماعی در غرب مطرح میشوند؛بخصوص در اروپا، نوعی دیکتاتوری محسوب میشود!

قصد کنایه زدن ندارم. غرض از گفتن این سخن آن بود که بیاد خود بیاوریم که نویسندگان و دست به‌قلم ‌های منتقد هم میتوانند به‌جای غر زدن صرف، و چس‌ناله‌های فیس بوکی، و تازیدن بر این و آن و ریختن اشکهای مجازی بر غم مردم کارهای بهتری هم انجام دهند.

آخرین نمونه این کار اقدام جالب یک نویسنده محبوب و بی‌ادعای ایسلندی بنام برنتیس بیورگون‌دوتیر Bryndis Bjorgvinsdottir است که بجای غر زدن و نالیدن در شبکه‌های اجتماعی کمپینی برای مهاجران پناهجوی خاورمیانه به اروپا راه‌اندازی کرده است.

 برنتیس بیورگون‌دوتیر Bryndis Bjorgvinsdottir
برنتیس بیورگون‌دوتیر Bryndis Bjorgvinsdottir

خلاصه ماجرا اینکه این خانم نویسنده از هواداران و مخاطبانش خواسته است تا هر امکانی برای حمایت و اسکان پناهجویان از دستشان برمیآید انجام دهند و جالب آنجاست که حدود ۱۵ هزار نفر برای همکاری با وی در راه اندازی این کمپین اعلان آمادگی کرده‌اند. بسیاری از مردم ایسلند نیز با مشاهده تصاویر جنازه‌های به ساحل آمده‌ی کودکان سوری متاثر شده‌اند و برای همکاری در این طرح اعلام کرده‌اند تا -بخشی از- امکانات اقامتی خود را ـدر صورت عدم‌نیاز- به این پناهجویان اختصاص دهند.

در اروپا «داعش» از نمادهای بدی و شرارت در قرن ۲۱ معرفی میشود -که خب نمیتوان آنرا رد کرد- اما حقیقت آنجاست که مرز روشنی میان مسلمانان عادی و بنیادگرایان تروریست مسلک کشیده نشده است و بسیاری از مردم تمایلی به تفکیک قائل شدن بین آنها ندارند.

دولت ایسلند که مانند بسیاری از دول اروپایی نگران افزایش نفوذ داعش در این کشوراست اعلام کرده است که به‌دلیل احتمال حضور نیروهای داعشی در میان برخی از متقاضیان پناهجویی و برای جلوگیری از نفوذ آنها به سرزمین خود امکان پذیرفتن آنها وجود ندارد.

نام پسرکی که تصویرش منتشر شده آیلان است. آیلان سه ساله همراه برادر پنج ساله‌اش، گالیپ، و مادرشان، ریحان، غرق شدند - aylan
نام پسرکی که تصویرش منتشر شده آیلان است. آیلان سه ساله همراه برادر پنج ساله‌اش، گالیپ، و مادرشان، ریحان، غرق شدند bbc

اما با توجه به فاجعه انسانی به‌بار آمده اخیر بسیاری از مردم اروپا نسبت به بی‌تفاوتی حاکمان خود در قبال پناهجویان کرد و سوری خشمگین شده‌اند و معتقدند که در چنین شرایط نباید با آنها به مثابه یک مجرم و مقیم غیرقانونی برخورد کرد.

و حال در چنین شرایط یک نویسنده به جای غر زدن و ناله کردن دست به کار شده‌است…

جنازه آیلان کودک سه ساله‌ای که همراه با خانواده‌اش قصد مهاجرت به نقطه‌ای امن داشتند. اما در دریا غرق شده‌اند و جنازه‌شان در سواحل ترکیه پیدا شد.
جنازه آیلان کودک سه ساله‌ای که همراه با خانواده‌اش قصد مهاجرت به نقطه‌ای امن داشتند. اما در دریا غرق شده‌اند و جنازه‌شان در سواحل ترکیه پیدا شد.
این تصاویر باعث تاثر و اعتراض بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی بخصوص در ترکیه – آلمان و فرانسه و انگلستان شده است
teleg
  nl


 

پاسخ


1 × = شش