US President Barack Obama presents the 2014 National Humanities Medal to author Jhumpa Lahiri during a ceremony in the East Room of the White House on September 10, 2015 in Washington
US President Barack Obama presents the 2014 National Humanities Medal to author Jhumpa Lahiri during a ceremony in the East Room of the White House on September 10, 2015 in Washington

پرزیدنت اوباما جایزه ملی «هنر و علوم انسانی» سال ۲۰۱۴ را به جومپا لاهیری نویسنده امریکایی هندی تبار اهدا کرد.
این جایزه طی مراسمی رسمی در ۱۰ ستامبر هرسال در کاخ سفید به یک نویسنده، روشنفکر و یا آکادمسین تاثیرگذار اهداء میشود.
اوباما در سخنانی کنایه آمیز حین اهداء این جایز با نقل شعری از «امیلی دیکنسون» شاعر امریکایی گفت:

” یکی از بهترین اشعار امیلی دیکنسون آنست که گفت «حقیقت چیز کمیابی‌ست.و یافتن آن بسیار لذت بخش!» بله! حقیقت چیز کمیابی‌ست و یافتن آن بسیار لذت بخش! بخصوص اینجا در واشنگتن” (خنده حضار)

رئیس جمهور امریکا در ادامه افزود:

“مردان و زنانی که امروز آنها را برمیگزینم تا این مدال ملی را در زمینه هنر و علوم انسانی به آنها اهدا کنیم، نه فقط کسانی هستند که تجربه‌های شخصی خود را به اشتراک می‌گذارند بلکه آنها روایتگر تجربه‌های جمعی مردمم امریکا محسوب می‌شوند و وجود ما را تحت الشعاع قرار میدهند. بدون این افراد ما در مدارسمان چیزی برای یاددادن به کودکان نداشتیم و نمیدانستیم carrrie و missery چیست؟ ” (۱)

جایزه افتخاری علوم انسانی همه ساله به شخص یا ارگانی تعلق می‌گیرد که باعث ِ ژرفترشدن نگره امریکاییان و دستیابی به منابع غنی‌تر فرهنگی آنها شده باشد.

Lowland - جومپا لاهیری
Lowland – جومپا لاهیری

کتابی که به بهانه آن این جایزه به خانم لاهیری داده شد، (دشت) در میان کتابهایی قرار داشت که اوباما برای مطالعه در تعطیلات تابستانی خود آنها را خرید بود. این داستان نیز مانند برخی دیگر از داستانهای لاهیری با محوریت مهاجرت هندوها به امریکا نوشته شده و در باره دوبرادری‌ست که در سال ۱۹۶۰ در کلکته زندگی می‌کردند اما با کشته شدن یکی از آنها برادر دیگر به امریکا مهاجرت میکندو…

جومپا لاهیری متولد ۱۱ ژوئیه ۱۹۶۷ از پدرومادری هندی‌تبار در لندن است ولی تابعیت امریکایی دارد. لاهیری با نخستین اثرش، مجموعه داستان مترجم دردها (۱۹۹۹)، برنده جایزه ادبی پولیتزر در سال ۲۰۰۰ شد. همچنین نخستین رمان او به نام همنام (۲۰۰۳) در ساخت فیلمی به همین نام در سال ۲۰۰۷ مورد اقتباس قرار گرفت.

جومپا لاهیری اولین نویسنده هندی تبار است که موفق به دریافت این جایزه می‌شود. او به خاطر نگارش همین کتاب موفق به کسب جایزه بوکر نیز شد.

تقریبا اکثر آثار قابل ترجمه لاهیری به زبان فارسی ترجمه شده. شاخص‌ترین ترجمه‌ها نیز توسط «امیر مهدی حقیقت» ، «گیتا گرگانی» و «مژده دقیقی» صورت پذیرفته است.

۰/۰۸۰۰


پانوشت:

carrrie و missery عنوان دو اثر معروف از استفن کینگ نویسنده امریکایی‌ست

teleg
  nl


 

پاسخ


+ 1 = پنج