پنج «ای کاش» مهم در آخرین روزهای زندگی

0
1802

از اول هم بنا نداشتیم در آوانگارد به کتابهای none-fiction بپردازیم. اما گاهی اوقات کتابهایی منتشر می‌شود که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آنها گذشت. و حیف است که آنها را معرفی و برای ترجمه پیشنهادشان نکنیم.

در خیلی از کشورهای توسعه یافته مرسوم است که بیماران عادی در بیمارستان‌های معمولی نگهداری می‌شوند. اما برای حفظ روحیه آنها بیماران شرف مرگ و بسیار بدحال را کنار بیماران عادی نگه نمی‌دارند و در بیمارستانهایی جداگانه جسم‌های در حال احتضار را به جهان دیگر مشایعت می‌کنند.

برونی ویر نام پرستاری‌ست که در یکی از این بیمارستانها (که ویژه افراد در حال موت است) مشغول بکار بوده و کمی‌هم سرش برای بازکردن سویه‌های تاریک روان آدمها درد می‌کرده. او در طول این سالها که در این بیمارستان مراقب حال بیماران در حال مرگ بوده همیشه یک سوال اساسی از آنها می‌پرسید: از چه چیزی پشیمان هستید؟

برای ما ایرانی‌ها که دلمان پراست از آرزوهای براورده نشده این سوال چیزی جز حسرت و آه و فغان ندارد اما گویا بیماران درحال احتضار (از پی یک زندگی نسبتاً آرام) دغدغه‌های جالب‌تری در زمان مرگ داشته‌اند:

به گفته خانم ویر مهم‌ترین فاکتوری که این افراد را پشیمان کرده مسئله «پرکاری» آنها بوده‌است. اغلب این بیماران معتقد بودند وقتهای زیادی را به کارکردن گذرانده‌اند و از زندگی چندان که باید و حقشان بوده لذت نبرده‌اند.

اما پنج اقدام مهمی که این نادمان در حال احتضار به خانم ویر گفته‌اند در روزنامه گاردین منتشر شده است.

این پرستار ابتدا این گزارش‌های مرگ را در وبلاگ خود منتشر می‌کرد اما بعدا به دلیل استقبال بی‌سابقه مخاطبان رسانه‌ها به سراغش آمدند او حالا کتابی هم در همین مورد منتشر کرده است.

Writing Top Five Regrets of the Dying has brought me to tears
Bronnie Ware Photograph: Guardian

روزنامه گاردین چاپ لندن، برمبنای گفتگو با نویسنده این کتاب فهرست پنج مورد عمده از پشیمانی در لحظه مرگ را به طور خلاصه منتشر کرده است:

۱- ای کاش من شهامت آن را داشتم که زندگی خود را به شکلی سپری می کردم که حقیقتا تمایل من بود و نه به شیوه ای که دیگران از من انتظار داشتند. این موضوع یکی از عمده ترین موارد پشیمانی درمیان اکثر افراد بوده است . وقتی که لحظات پایانی زندگی فرا می رسد بسیاری از افراد به خوبی درمی یابند که بخش عمده ای از آمال و آرزوهای خود را عملی نکرده اند. آنها در می یابند که دلیل مرگ آنها تا حد زیادی به تصمیم هایی که در طول زندگی گرفته اند بستگی داشته است. سلامت شاید بزرگترین منبع آزادی و آزادی انتخاب است و معمولا افراد تا زمانیکه زندگی آنها به خطر نیافتاده قدر این نعمت را نمی دانند.

۲- ای کاش من اینقدر سخت و طولانی کار نکرده بودم. معمولا بیماران مرد از این نکته شکایت داشتند. آنها دوران کودکی فرزندان و همدهمی با همسر خود را به خاطر ساعات کار طولانی از دست داده بودند. ولی در مورد نسل قدیم که درصد کمتری از زنان شاغل بوده اند این موضوع کمتر در میان بیماران زن رایج بود. تمام مردانی که در بستر مرگ با آنها صحبت شده از سپری کردن ساعات و روزهای طولانی در محیط کار پشیمان بودند.

۳- ای کاش من شهامت بیان احساسات خود را داشتم. بسیاری از افراد درمقاطع مختلف زندگی و یا در شرایط گوناگون برای حفظ مناسبات مسالمت آمیز با دیگران از بیان صریح احساسات خود طفره می روند. به همین خاطر زندگی آنها از آن چیزی که واقعا باید باشد فاصله می گیرد و یا آنها هیچگاه آن کسی نخواهند شد که آرزو و یا توانایی آن را داشته اند. بسیاری از افراد تحت تاثیر تلخکامی و یا ناکامی های ناشی از مماشات با دیگران و محیط ، به بیماری های جدی مبتلا می شوند.

۴- ای کاش تماس با دوستان را حفظ کرده بودم. خیلی از افراد تا لحظات پایانی عمر قدر دوستان خوب و یا حفظ تماس با دوستان قدیمی را نمی دانند و معمولا در فرصت کوتاه قبل از مرگ امکان جستجو و پیدا کردن این دوستان قدیمی فراهم نیست. بسیاری از افراد چنان در زندگی خود غرق می شوند که به سادگی تماس با دوستان را فراموش کرده و یا کلا حذف می کنند. بسیاری در لحظات پایان عمر خود از اینکه برای دوستی و روابط خود ارزش کافی قایل نبوده اند دچار پشیمانی می شوند.

۵- ای کاش به خودم اجازه می دادم که شادتر باشم. این مورد از پشیمانی در کمال تعجب بسیار عمومیت دارد. بسیاری از افراد تا لحظات پایانی عمر خود متوجه نشده بودند که شاد بودن در حقیقت یک انتخاب است. بسیاری سالیان عمر خود را با تکرار عادات و الگوهای همیشگی زندگی خود طی کرده بودند. بسیاری به اصطلاح « آرامش» ناشی از تکرار الگو و عادات همیشگی را بر تغییر ترجیح داده بودند. و این هراس از تغییر هم جنبه های فیزیکی و هم جنبه های احساسی و عاطفی زندگی را شامل می شود.

روزنامه «گاردین» در پایان این فهرست خلاصه از پنج مورد پشیمانی بزرگ در لحظات پایانی زندگی، از خوانندگان خود می خواهد تا عمده ترین مورد پشیمانی خود را بازگو کرده و بگویند برای تغییر روند زندگی و پرهیز از پشیمانی های بزرگ در آخر راه، چه تدبیر و چه تغییری را در نظر خواهند گرفت.

teleg
  nl


 

پاسخ


5 + یک =