نتشارات «اسکولاستیک» آمریکا کتاب مصوری درباره «جورج واشنگتن»، یکی از روسای جمهور پیشین آمریکا و برده‏های او را به‌دلیل حساسیت‏برانگیزی برخی تصاویر آن که نشان از دوران برده‏داری داشت، جمع‏آوری کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، موسسه انتشاراتی کتاب‏های آموزشی «اسکولاستیک» آمریکا پس از انتشار کتابی مصور درباره جورج واشنگتن، یکی از روسای جمهوری پیشین این کشور، به‌دلیل وجود تصاویر داستانی از شادمانی آشپز برده سیاهپوست وی به نام هرکول و دخترش دلیا به‏ شدت مورد انتقاد قرار گرفت و ناچار شد این کتاب را جمع‏آوری کند.

کتاب «کیک تولدی برای واشنگتن» در ۵ ژانویه منتشر شده بود و روز ۱۷ ژانویه جمع‏آوری شده است. منتقدان گفته ‏اند که تصاویر این کتاب بخشی سیاه از تاریخ آمریکا در دوران برده‏داری را به تمسخر گرفته است.

aneshram at New York City in December 2009.
aneshram at New York City in December 2009.

نویسنده این کتاب جنجالی یعنی خانم (Ramin Ganeshram ) از پدری ایرانی و مادری امریکایی در شهر نیویورک متولد شده است

این ناشر کتاب‏های آموزشی کودکان در بیانیه‏ای اعلام کرد: «با تمامی احترامی که برای درستی و دانش نویسنده، تصویرگر و ویراستار قائل هستیم، بر این باوریم که بدون پیشینه دوران سیاه برده‏داری این کتاب ممکن است تصویری نادرست از واقعیت زندگی بردگان ایجاد کند و بنابراین تصمیم گرفتیم تا این اثر را جمع‏آوری کنیم.»

در امریکا چیزی بنام کتاب ممنوعه برای بزرگسالان وجود ندارد، بلکه این آثار همانند فیلمهای بنمایش درآمده در این کشور رتبه بندی میشوند.

اما در مقابل نهادهای نظارتی امریکا یکی از سختگیرانه ترین نهادهای نظارتی در مورد کتابهای آموزشی و کتب ویژه کودکان و نوجوانان هستند و همه ساله فهرستی از کتابهای ممنوعه برای کتابخانه ها و مدارس این کشور ارسال میشود که در صورت مشاهده تخلف و مهیا کردن امکان دسترسی کودکان و نوجوانان ِ زیر ۱۸ سال به کتابهای ممنوعه دادگاه میتواند برای فرد یا افراد خاطی مجازات حبس ۳ ماه تا ۳ سال صادر کند

teleg
  nl


 

پاسخ


3 + یک =