مطمئنا نمی‌توان شاهکارهای ادبی را به آن کتابهایی که ما می‌شناسیم یاآثاری که جایزه می‌برند و مورد توجه رسانه‌ها هستند محدود کرد.
در طول تاریخ ادبیات کلاسیک و معاصر کم نبودند نویسندگانی که دست به خلق آثار برجسته‌ای زدند اما ماحصل کار آن‌ها هیچ‌گاه آن‌گونه که باید دیده نشد و همیشه زیر سایه سنگین آثار نویسندگان بزرگ و سرشناس در کتابخانه‌ها خاک خورد.
چندی پیش نشریه “هافینگتون پست” به معرفی چند کتاب ناشناخته پرداخته است که هرگز آن‌چنان که باید مورد توجه قرار نگرفتند. که این آثار را هم ردیف آثار بزرگ در جهان قرار داده است.

“پیشگویان” نوشته مارگارت لاورنس (۱۹۷۴)
رمان کلاسیک “پیشگویان” به عنوان اولین داستان نوشته مارگارت لاورنس در سال ۱۹۷۴ برنده جایزه ادبی “گاورنر جنرال” شد. این رمان پست‌مدرن سفری طولانی در خاطرات شخصیت اصلی داستان است.

“برادران کی” اثر دیوید جیمز دونکان (۱۹۹۲)
رمان “برادران کی” نوشته دیود جیمز دونکان نویسنده و فعال محیط زیست اهل شمال غربی اقیانوس آرام است و به جای متمرکز شدن بر روی یک شخصیت اصلی، زندگی یک خانواده را زیر ذره‌بین می‌برد و به همین دلیل داستان از چندین زاویه دید گوناگون روایت می‌شود.

“موسسه صورتی” اثر سلا ساترستروم
اولین تجربه نویسندگی سلا ساترستروم روایتی متنوع و آمیزه‌ای از نثر، شعر و قطعه‌هایی از متون تاریخی و قدیمی به نام “موسسه صورتی” است که به زندگی چهار نسل از زنان اهل می‌سی‌سی‌پی آمریکا و موضوعاتی چون فقر، نژادپرستی، خشونت و بیماری‌های روانی می‌پردازد..

“ساعت ستاره” نوشته کلاریس لیسپکتور (۱۹۷۷)
“ساعت ستاره” در سال ۱۹۹۷ و به فاصله اندکی پس از مرگ نویسنده‌اش منتشر شد. شخصیت‌ اصلی داستان که در زاغه‌های حومه شهر ریودوژانیرو در برزیل زندگی می‌کند. او با فقر بسیاری دست به گریبان است و در آرزوی خوردن یک وعده غذاست. داستان این فیلم دستمایه ساخت یک فیلم اقتباسی به کارگردانی «سوازانا آمارال» نیز شد که در جشنواره برلین جایزه بهترین بازیگری را از آن خود کرد.

“دعوت” اثر یانیک مورفی (۲۰۱۱)
شخصیت اصلی رمان “دعوت” نوشته یانیک مورفیکه ماجرای یک دامدار در مناطق روستایی انگلیس است که زندگی‌ روزمره وی با به کما رفتن پسرش در جریان یک حادثه در شکار به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این میان، شخصیت اصلی داستان در تلاش است تا ضمن حفظ ثبات خود مقصر حادثه پیش‌آمده برای فرزندش را نیز پیدا کند اما به غریبه‌ای برمی‌خورد که صبر، عشق و … او را به بوته آزمایش می‌گذارد.

teleg
  nl


 

پاسخ


7 × یک =