امروز ۲۲ آگوست (۳۱ مرداد) زادروز «ری بردبری» نویسنده فقید کتاب «فارنهایت ۴۵۱» است. به همین مناسبت برای تکمیل مجموعه بیوگرافی نویسندگان اینبار به سراغ این نویسنده مشهور امریکایی رفتیم.

ری بردبری (Ray Douglas Bradbury) نودوشش سال پیش (Ray Douglas Bradbury) در ۲۲ آگوست (اوت) سال ۱۹۲۰ در شهر واکگان ایالت ایلینویز آمریکا به دنیا آمد. او در کنار کسانی نظیر آیزاک آسیموف و جی.آر.تالکین بعنوان بزرگترین نویسندگان ژانر داستانهای موسوم به ساینس فیکشن شناخته می‌شوند.

ray_bradbury_by_francoclun-ری بردبری
ری بردبری / عکاس: franco clun

ری در ۲۲ اوت ۱۹۲۰، در واکِگان ایلینویز آمریکا، از مادری سوئدی‌تبار و پدری آمریکایی به دنیا آمد.

وی در نوجوانی به همراه خانواده‌اش به لس آنجلس آمریکا مهاجرت کرد و تا ۳ سال پس از پایان دوران مدرسه، روزگار خود را با روزنامه‌فروشی گذراند و در اوقات فراغت خود به نویسندگی پرداخت.در سال ۱۹۳۴ به همراه خانوادهٔ خود به لس‌آنجلس نقل مکان کردند. وی در ۱۹۳۸ دبیرستان را تمام کرد، اما تصمیم گرفت به دانشگاه نرود و در کتابخانهٔ محلی به آموزش خود بپردازد. او برای گذران زندگی در آن دوران روزنامه می‌فروخت. اولین اثر او به سال ۱۹۴۱ و اولین کتاب مستقلش (دریاچه) در سال ۱۹۴۲ به چاپ رسیدند. در سال ۱۹۴۵، داستان کوتاه بازی بزرگ سیاه و سفید او برندهٔ جایزهٔ بهترین داستان کوتاه آمریکا شد. در سال ۱۹۴۷ با مارگارت مک‌کلر (۱۹۲۲-۲۰۰۳) ازدواج کرد و از او ۴ فرزند دختر دارد. بردبری هرگز گواهینامه رانندگی نگرفت. بردبری یکی از دوستان نزدیک چارلز آدامز بود. آدامز نخستین داستان‌های بردبری را درباره خانواده الیوت که به خانواده آدامز (شخصیت‌های تخیلی آفریده چارلز آدامز) شبیه بودند، مصور کرد.

وی تا کنون ۳۰ کتاب و بیش از ۶۰۰ داستان کوتاه نوشته‌است. او از جمله نخستین کسانی است که جایزه استاد بزرگ را که انجمن نویسندگان علمی‌تخیلی آمریکا به پاس یک عمر فعالیت موفقیت‌آمیز در زمینه داستان نویسی علمی-تخیلی اعطا می‌کرد، به دست آورد.

وی نویسنده‌ای پرکار است که جا دادن آثارش در دستهٔ خاصی دشوار می‌نماید. اگرچه بسیاری او را به عناون نویسندهٔ ژانر علمی-تخیلی می‌شناسند، اما خود وی می‌گوید:

«نخست اینکه من علمی-تخیلی‌نویس نیستم. تنها کتاب علمی-تخیلی من فارنهایت ۴۵۱ است. علمی-تخیلی توصیف واقعیت است و خیال‌پردازی شرحی خیال‌پردازانه. از این روست که تاریخچهٔ مریخ علمی-تخیلی نیست، خیال‌پردازی است. معلوم است که ممکن نیست چنان اتفاقاتی روی دهد. به همین دلیل است که اثری ماندگار خواهد بود، چون همانند اساطیر یونان است و اسطوره‌ها مانا هستند.»

علاوه بر کتابهایی که نوشته، بردبری مجموعه مقالاتی هم درباب مسایل جدی، چون هنر و فرهنگ، دارد.

نقل قول‌های نویسندگان مشهور / ری بردبری


 

مهمترین آثار بردبری:

فارنهایت ۴۵۱ یا ۴۵۱ درجهٔ فارنهایت
جلد کتاب “فارنهایت ۴۵۱” ( Fahrenheit 451 )

فارنهایت ۴۵۱

فارنهایت ۴۵۱ یا ۴۵۱ درجهٔ فارنهایت معروفترین کتابی است از ری بردبری بجای مانده است. خود بردبری این کتاب را تنها کتاب علمی-تخیلی خود می‌داند. کتاب مانند برخی دیگر از آثار بردبری به بحث سانسور حکومتی و کتاب‌سوزان می‌پردازد و یکی از جنجال‌برانگیزترین کتاب‌های علمی-تخیلی شمرده می‌شود. بخشی از این کتاب در کتب درسی دبیرستان‌های آمریکا آمده‌است.

۴۵۱ درجهٔ فارنهایت، دمایی است که کاغذ در آن شروع به سوختن می‌کند. (برابر با ۲۳۲،۷۸ سانتی‌گراد)

رمان فارنهایت ۴۵۱ او در سال ۱۹۵۳ منتشر شد. وی در این رمان جامعه‌ای را در آینده به تصویر می‌کشد که در آن کتاب‌ها غیرمجازند و سوزانده می‌شوند. عنوان این رمان، درجه حرارتی است که در آن، کاغذ به صورت خودکار آتش می‌گیرد.

داستان در جهانی اتفاق می‌افتد که خواندن یا داشتن کتاب جنایتی بزرگ محسوب می‌شود، این مشخصات جامعه‌ای است که تحت ستم یک نظام سیاسی است که شهروندانش را افرادی مجهول‌الهویه و نابالغ تشکیل می‌دهند. قرصهای شادی بخش و داروهای مسکن و خواب‌آور که نسیان‌آور نیز هستند با صفحه‌های بزرگ ویدیویی بر دیوارهای منازل هرگونه دغدغه‌ای را برطرف می‌کنند.آزاداندیشی در این جهان ممنوع و خطرناک است زیرا تعادل جامعه را مختل و اشخاص را ضداجتماع بار می‌آورد، کتاب و هرچه خواندنی است عامل اصلی این انحراف شناخته می‌شود. مسؤلیت بازیابی و سوزاندن کتاب‌های باقی‌مانده در این نظام به عهده آتش‌نشانی است. از آن‌جایی‌که خانه‌های این شهر تخیلی ضدآتشند، کتاب‌های یافته را در همان محل اختفا به آتش می‌کشند. برای کشف محل اختفای کتاب از یک سگ مکانیکی استفاده می‌کنند که پس از یافتن کتاب صاحب آن‌را که دشمن امنیت ملی نامیده می‌شود، تعقیب کرده و به قتل می‌رساند. اونیفورم و کلاه مأموران آتش‌نشانی به نشان «سمندر» یا «آتش‌پرست» مزین است؛ این خزنده از دوران باستان نماد زندگی در آتش بوده‌است.

مونتاگ آتش‌نشانی است که از کار خود لذت می‌برد. کار او سوزاندن کتاب‌های ممنوع است و از قضای روزگار تمام کتاب‌ها ممنوع هستند. اما یک باری که با کله‌ریس مک‌کله‌لن ملاقات می‌کند به او می‌فهماند که زندگی‌اش آنطور که فکر می‌کرده شاد نیست و این برای مونتاگ سرآغاز شیدایی است.

همان شب مونتاگ همسرش را در حالی می‌یابد که شیشهٔ قرص خواب را به تمامی بالا انداخته و رو به موت است و دیگر در همه چیز زندگی خود شک می‌کند. به زودی برای اولین بار کسی را می‌بیند که حاضر نشده همراه پلیسی که او را یافته برود، این زن مسن ترجیح می‌دهد با کتاب‌های خود بسوزد. این واقعه مونتاگ را وا می‌دارد که کتابی بردارد و بخواند …

فارنهایت ۴۵۱ مشهورترین رمان اوست که از زمان انتشارش تا سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۰ میلیون نسخه از آن در دنیا به فروش رفته است.

سام ولر نویسنده کتاب «به بازتاب‌ها گوش کن» در وبلاگش اعلام کرد که یک دستنویس ناتمام از خالق «فارنهایت ۴۵۱» در دست اوست. او گفت برادبری هنگام فوت در حال تکمیل این نوشته بود.

این نوشته با عنوان «کابوس‌های شبانه و رویاهای روز» شامل مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه است که به دلیل مشکلات سلامتی برادبری امکان تمام شدن پیدا نکرد.

سام ولر فاش کرده که ری برادبری از وی خواست تا این کتاب را به اتمام برساند. او در وبلاگش نوشته است: «او می‌دانست که من بهتر از هرکسی دیگری او را می‌شناسم و می‌توانم تقریبا شبیه او بنویسم. او اصرار داشت که من این کتاب را تمام کنم…»

طرفداران ری برادبری از سال ۲۰۰۶ در انتظار بودند تا این مجموعه داستان او منتشر شود.

ری بردبری که سال پیش در ۹۲ سالگی درگذشت، خالق بیش از ۵۰ کتاب در ژانر علمی تخیلی بود. او در طول ۷۰ سالی که به نویسندگی اشتغال داشت صدها شعر، مقاله، نمایشنامه و فیلمنامه نوشت و یکی از مشهورترین نویسندگان معاصر بود.

«فارنهایت ۴۵۱»، «وقایع نگاری مریخ» و «چیزی شرور از آن راه می‌آید» از مشهورترین آثار اوست. بیش از ۶۵ داستان علمی این نویسنده در قالب فیلم‌هایی برای تلویزیون و سینما در معرض دید دوستداران آثارش قرار گرفته‌اند.

فرانسوا تروفوا، فیلم‌ساز معروف فرانسوی در سال ۱۹۶۶ میلادی فیلمی به همین نام تولید کرد. اسکار ورنر، هنرپیشه اتریشی در نقش مونتاگ و ژولی کریستی در دو نقش ظاهر شدند. ژولی کریستی یک‌بار در نقش همسر مونتاگ، میلدرد، و بار دیگر عهده‌دار نقش کلاریس بود. فیلم‌نامه در جاهایی از اصل رمان فاصله گرفته و صحنه‌هایی را حذف کرده‌است.

 • صحنه جنگ که در بخش دوم کتاب خواننده را متأثر می‌سازد، در فیلم بازآفرینی نشده‌است.
 • از سگ مکانیکی (رُبات) در فیلم نشانی نیست.
 • فابر که از دانشمندان قدیمی، عضو گروه سری «حافظان ادبیات» و ناجی مونتاگ است در فیلم حاضر نیست.
 • نام همسر مونتاگ در فیلم «لیندا» و «کلاریس» بیست‌ساله‌است و دوره تربیت معلم را می‌گذراند. درصورتی‌که در رمان ریموند داگلس بردبری دانش‌آموزی هفده‌ساله‌است که تمام روز را سرگردان بوده و در خیابان‌ها پرسه می‌زند.

توضیح

 • مایکل مور، کارگردان آمریکایی، عنوان فیلم «فارنهایت ۱۱/۹» را با نگرش بر این کتاب انتخاب کرده‌است. وی معتقد است که فارنهایت ۱۱/۹، درجه حرارتی است که آزادی را به آتش می‌کشد.
 • از آن‌جایی که مأموران آتش‌نشانی در این رمان علمی-تخیلی نه به کار اطفای حریق بلکه به آتش‌افروزی می‌پردازند، کلمه آتشنشانی در ترجمه فارسی، آلمانی، هلندی و چندی از دیگر گویش‌ها مناسب به نظر نمی‌رسد. این مشکل در زبان انگلیسی (زبان اصلی کتاب فارنهایت ۴۵۱) وجود ندارد و همه جا از کلمه «گارد آتش» یا «مردان آتش» استفاده شده‌است.

(Firemen مردان آتش & Fire Guard محافظ آتش)

برگردان به فارسی

یک ترجمه از این اثر در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی به چاپ رسیده‌است که نثری متناسب با همان دوران دارد. ترجمه دیگری توسط علی شیعه علی از طریق نشر سبزان در سال ۱۳۹۰ در دو هزار نسخه منتشر و توزیع شد.


حکایت‌های مریخ (به انگلیسی: Martian Chronicles)
جلد کتاب حکایت‌های مریخ (Martian Chronicles)

معرفی کتاب دوم: حکایتهای مریخ

حکایت‌های مریخ نام کتابی است اثر ری بردبری نویسندهٔ آمریکایی که آن را یکی از کلاسیک‌های سبک علمی-تخیلی می‌دانند. کتاب اولین بار در سال ۱۹۵۰ میلادی به چاپ رسیده و پس از آن چندین و چند بار تجدید چاپ شده‌است.

حکایت‌های مریخ تاکنون به چند زبان برگردانده شده‌است. جالب آنکه بر چاپ اسپانیولی آن خورخه لوییس بورخس شاعر و خیال‌پردازی‌نویس نامدار اسپانیولی‌زبان مقدمه‌ای نوشته‌است.

نکتهٔ جالب در مورد این کتاب بحث علمی-تخیلی بودن یا نبودن آن است. خود بردبری در نقل قولی به صراحت اعلام می‌کند که این کتاب علمی-تخیلی نیست و امید است که چون اسطوره‌ها مانا باشد.

«علمی-تخیلی توصیف واقعیت است و خیال‌پردازی شرحی خیال‌پردازانه. از این روست که حکایت‌های مریخ علمی-تخیلی نیست، خیال‌پردازی است. معلوم است که ممکن نیست چنان اتفاقاتی روی دهد. به همین دلیل است که اثری ماندگار خواهد بود، چون همانند اساطیر یونان است و اسطوره‌ها مانا هستند.»

فضای وهم‌آلود کتاب هم خود به خواننده چنین می‌گوید. اما این کتاب چنانکه گفته شد علمی-تخیلی خوانده می‌شود و تحت این عنوان هم چاپ می‌شود.

بحث دیگر در مورد این کتاب، برگردان نام کتاب به فارسی است.از گذشته نام این کتاب به «تاریخچهٔ مریخ» یا جز آن «وقایع‌نگاری مریخ» برگردانده شده‌است.

کتاب مجموعهٔ چند داستان است که با میان‌پرده‌هایی به هم متصل شده‌اند و تاریخ آینده را بیان می‌کنند:

 • ژانویه ۱۹۹۹: تابستان موشکی
 • فوریه ۱۹۹۹:ییللا
 • اوت ۱۹۹۹: شب تابستانی
 • اوت ۱۹۹۹: زمینی‌ها
 • مارس ۲۰۰۰: مالیات‌دهنده
 • آوریل ۲۰۰۰: هیأت سوم
 • ژوئن ۲۰۰۱:…هم‌چنان دل عاشق است و ماه تابان
 • اوت ۲۰۰۱: مهاجران
 • دسامبر ۲۰۰۱: بامداد سبز
 • فوریه ۲۰۰۲: ملخ‌ها
 • اوت ۲۰۰۲: ملاقات شبانه
 • اکتبر ۲۰۰۲: ساحل
 • فوریه ۲۰۰۳: گذر
 • آوریل ۲۰۰۳: نغمه‌پردازان
 • ژوئن ۲۰۰۳: راهی در میان آسمان
 • ۲۰۰۴-۲۰۰۵: نامیدن نامها
 • آوریل ۲۰۰۵: آشر II
 • اوت ۲۰۰۵: مردمان سالخورده
 • سپتامبر ۲۰۰۵: مریخی
 • نوامبر ۲۰۰۵: چمدان‌فروشی
 • نوامبر ۲۰۰۵: فصل تعطیلی
 • نوامبر ۲۰۰۵: تماشاگران
 • دسامبر ۲۰۰۵: شهرهای خاموش
 • آوریل ۲۰۲۶: سالهای دراز
 • اوت ۲۰۲۶: نم‌نم باران‌ها خواهند آمد
 • اکتبر ۲۰۲۶: گردش هزارهزار ساله

برگردان به فارسی

این اثر به فارسی ترجمه شده و توسط انتشارات پریان (پنجره) در دست چاپ است. مقدمه‌ی این مجموعه از اسپانیایی به فارسی ترجمه شده‌است.

برگردان‌های این مجموعه داستان به فارسی:

 • بردبری، ری. حکایت‌های مریخ. ترجمهٔ مهدی بنواری. تهران: انتشارات پریان، ۱۳۹۱. ۳۴۸. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۹۳۰۶۷-۶-۳.
 • بردبری، ری. حکایت‌های مریخی. ترجمهٔ علی شیعه‌علی. تهران: انتشارات سبزان، ۱۳۹۱. ۴۰۰. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۱۱۷-۰۷۵-۱.

سایر داستان‌های منتشر شده به فارسی:

 

 • ری بردبری. «پیوند به ترجمه داستان کوتاه «اوت ۱۹۹۹: مردان زمینی»». فصلنامه فرهنگی‌هنری جشن کتاب، تابستان ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۴ آذر ۱۳۹۱.
 • ری بردبری. «پیوند به ترجمه داستان کوتاه «ژوئن ۲۰۰۱: …هم‌چنان دل عاشق ا

 

ray-bradbury
ری بردبری در اتاق کارش

 


 

بردبری تعداد زیادی فیلمنامه‌های متعدد سینمایی و تلویزیونی هم تالیف کرد؛ از جمله فیلمنامه موبی دیک را برای جان هیوستون نوشت.

فیلمنامه سریال‌های تلویزیونی از جمله شو آلفرد هیچکاک، تعلیق، و منطقه سپیده دم نیز از دیگر نوشته‌های اوست.

بردبری در سال ۲۰۰۰ نشان بنیاد کتاب ملی آمریکا برای خدمات ارزنده به ادبیات آمریکا و در سال ۲۰۰۴ نشان ملی هنر را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۷ نیز تقدیر ویژه ای در مراسم جایزه پولیتزر از او به عمل آمد.

فارنهایت ۴۵۱، ماشین کلیمانجارو، میوه‌های طلایی خورشید، حکایت‌های مریخ، امپراتور و مرد پرنده و آخرین شب جهان از جمله ترجمه‌های فارسی آثار اوست.

ری بردبری نویسنده داستان‌های علمی تخیلی، فانتزی و وحشت ژوئن سال ۲۰۱۲ و در سن ۹۱ سالگی در لس‌آنجلس آمریکا درگذشت.

برخی از افتخارات بردبری:

 • سال ۲۰۰۰، نشانِ مشارکتِ ممتاز در ادبِ آمریکا از بنیادِ ملیِ کتاب
 • ۱۹۸۹، جایزهٔ برام استوکر (جایزهٔ ادبیاتِ وحشت)
 • ۱۹۸۸، جایزهٔ استادِ اعظمِ نِبیولا (یکی از دو جایزهٔ برترِ علمی-تخیلی و خیال‌پردازی)
 • ۱۹۸۰، جایزهٔ استادِ اعظمِ گَندالف (برای ادبیاتِ خیال‌پردازی)
 • ۱۹۷۷، جایزهٔ دنیایِ خیال‌پردازی برای یک عمر فعالیت در ادبیاتِ خیال‌پردازی
 • جایزهٔ یادبودِ اُهِنری
 • جایزهٔ انجمنِ نویسندگانِ هوا-فضا
 • تالارِ مشاهیرِ علمی‌تخیلی
 • جایزهٔ بنیامین فرانکلین
 • جایزهٔ ژول ورن

برخی از آثار بردبری:

 • فارنهایت ۴۵۱ درجه
 • مرد مصور
 • حکایت‌های مریخ
 • کارناوال تاریک، ۱۹۴۷
 • سیب‌های طلایی خورشید، ۱۹۵۳
 • کشور اکتبر، ۱۹۵۵
 • یک درمان برای مالیخولیا، ۱۹۵۹
 • من بدن الکتریکی را می‌سرایم، ۱۹۶۹
 • بسیار پس از نیمه شب، ۱۹۷۶

رمان‌های نیمه شرح‌حال‌نویسی‌ بردبری:

 • شراب قاصد، ۱۹۵۹
 • چیزی شرور از این راه می‌آید، ۱۹۶۲
 • مرگ تجارت تنهاییست، ۱۹۸۵
 • قبرستان دیوانگان، ۱۹۹۰
 • از گرد و خاک بازگشته، ۲۰۰۲
 • بیا همه کنستانس را بکشیم، ۲۰۰۳
 • درخواست بستنی عجیب ۱۹۷۲

 

ببینید: مستند زندگی ری بردبری

 

 

 

 

 

teleg
  nl


 

پاسخ


6 − = چهار