۱۳ سپتامبر ۲۰۱۶ یکصدمین سال تولد نگارنده داستان چارلی و کارخانه شکلات‌سازی‌ستو داستانی که به‌احتمال بسیار زیاد برای شما آشناست.
مشاهده و دانلود فیلم چارلی و کارخانه شکلات‌سازی (تیم برتون)

دانلود
به نظر می آید فیلمنامه ای که جان آگوست برای تیم برتن نوشته – تا پس از۳۴سال مجدداً فیلمی از کتاب بسیار محبوب رولد دال با همین نام چارلی و کارخانه شکلات ساخته شود – حداقل به لحاظ حفظ شخصیت ها و فضای قصه به کتاب نزدیک تر است تا فیلمنامه ای که در سال۱۹۷۰ خود رولد دال برای مل استوارت نوشت تا نخستین ورسیون این داستان را با عنوان ویلی ونکا و کارخانه شکلات سازی جلوی دوربین ببرد. البته شاید همه این ماجرا هم تقصیر رولد دال نباشد، چون مل استوارت گویا از این که دال همه کتابش را به فیلمنامه تبدیل کرده بود، راضی نشده و از نویسنده جوانی به نام دیوید سلتزر (که بعدها فیلم تین ایجری لوکاس را ساخت) دعوت می کند تا فیلمنامه رولد دال را بازنویسی کند.

علاوه بر این برای بخش پیش از ورود ویلی ونکا به داستان، یعنی قسمت هایی که همه به دنبال یافتن یکی از پنج بلیت طلایی ورود به کارخانه اسرار آمیز شکلات سازی ویلی ونکا در زیر لفاف قرمز رنگ میلیون ها بسته شکلات ونکا هستند، حتی از چند نفر طنزنویس مثل باب کافمن درخواست می کند تا قطعاتی کمدی با موضوع جست وجو به دنبال بلیت های طلایی ونکا بنویسد.

در واقع اهمیت این بخش برای مل استوارت بیش از آن بود که در اصل کتاب و فیلمنامه رولد دال وجود داشت و به همین دلیل حدود ۴۰ دقیقه از۹۶ دقیقه (یعنی بدون در نظر گرفتن تیتراژ فیلم حدود نیمی از فیلمنامه) فیلم را شامل می شود، ولی در نسخه جان آگوست تنها حدود ۲۵ دقیقه از ۱۱۵ دقیقه (کمتر از یک چهارم) را در برگرفته است.

 

 

چارلی الآن کجاست؟

 در حالی که حدود ۱۰ سال از ساخت فیلم پرطرفدار و خاطره‌ساز «چارلی و کارخانه شکلات سازی» می‌گذرد، پسر کوچکی که در آن فیلم در کنار جانی دپ بازی کرده بود، امروز مردی جوان است.

چارلی و کارخانه شکلات سازی

فردی هایمور که قلب تماشاگران این فیلم را تسخیر کرده بود امروز ۲۳ ساله است.

او به عنوان یک پسر بچه، موفق شد تا در مرکز فیلمی پرفروش و هالیوودی قرار بگیرد و در عین حال به قصه محبوبی از رولد دال نویسنده کودکان عینیت ببخشد و نام خود را در فهرست کودکان درجه یک و مشهور هالیوودی چون دانیل رادکلیف، کیت وینسلت و جانی دپ ثبت کند.

چارلی و کارخانه شکلات سازی

او به تازگی در فیلم جدیدی در نقش نورمن بیتس در مجموعه درامی با عنوان «متل هیولاها» ظاهر شده است.

چارلی و کارخانه شکلات سازی

این بازیگر جوان اما از حضور در شبکه‌های اجتماعی خودداری می‌کند و می‌گوید با وجود تاثیر این شبکه ها در معرفی یک فیلم یا بازیگر دوست ندارد در این حلقه گرفتار شود.


پانوشت: سال قبل مطلب مفصلی در مورد پیشنه نویسنده نحوه نگارش و نسخه‌های نمایشی این اثر برایتان نوشتم که می‌توانید آن را در اینجا بخوانید:

چارلی و کارخانه شکلات‌سازی چگونه خلق شد؟

teleg
  nl


 

پاسخ


پنج + = 9