ایتالیا سرزمین مد و خوش‌پوشی است اما فراتر از خاک خود به سبک زندگی خوش‌پوش‌ها شکل می‌دهد. در شهری توریستی مثل دوبی که نشانه‌های مد و سبک زندگی مدرن را همه جا می‌شود دید، خوش‌پوشی ایتالیایی را هم می‌شود با کمی جست‌وجو دنبال کرد. رد پای آن‌ها هم در مال‌های بزرگ هست و هم در بوتیک‌های واقع در هتل‌ها. بوتیک «استفانو ریچی» (Stefano Ricci) در هتل القصر دوبی یکی از آن مکان‌هایی است که مردان خاص‌پسند را جذب خود می‌کند. لباس‌های این برند ۱۰۰درصد در ایتالیا تولید می‌شوند و تفاوتی با نمونه‌های موجود در بوتیک‌های میلان و فلورانس ندارند. علاوه بر کت و شلوار و پیراهن‌های مردانه، جواهرات و کراوات‌های لوکس و محصولات چرمی را هم می‌توانید از این بوتیک تهیه کنید.

حالا به ابتکار برند «استفانو ریچی»، حضور هنر ایران در دنیای مد کلید خورد: هیچ‌های پرویز تناولی دکمه سرآستین شد و نقاشی‌خط‌های سیدمحمد احصایی بر ظروف چینی پروسلین نقش بست.

به گزارش ایلنا، استفانو ریچی، برند بین‌المللی و لوکس ایتالیایی که به تولید لباس مردانه و لوازم خانه می‌پردازد، با گذشت مدتی ازآغاز فعالیت خود در ایران تصمیم گرفته است ارتباطی با هنرمندان شناخته شده ایرانی برقرار کند تا در مجموعه‌ای محدود، از آثار هنری آنان در محصولات خود بهره ببرد. پرویز تناولی و محمد احصایی دو هنرمندی هستند که برای همکاری از سوی «استفانو ریچی» دعوت شدند تا طرح‌هایی از آنها در قالب دکمه سردست و ظروف خانه تولید شود. با پایان دوره چند ماهه تولید این آثار، زمان آن رسید تا مجموعه محدود آثار ریچی با طرح هنرمندان ایرانی رونمایی شود.

تناولی در روز افتتاحیه برند استفانو ریچی به تهران

مرکز تجاری سام سنتر ۲۰ آبان ماه میزبان تعدادی از افراد خانواده «استفانو ریچی» بود که به ایران آمدند تا به همراه سایر مهمانان در مراسم رونمایی از محصولات نفیس این برند شرکت کنند. بر روی میزی در میان سالن پایه‌های سیاهی قرار داشت که “هیچ”های کوچک تناولی را نمایش می‌داد.

پرویز تناولی، مجسمه‌ساز و پژوهش‌گر ایرانی است که از او به عنوان یکی از پیش‌گامان مکتب سقاخانه یاد می‌شود. او از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان ایرانی در جامعه جهانی است و مجموعه مجسمه‌های “هیچ” او محبوبیت زیادی در حراج‌های بین‌المللی آثار هنری دارد.

مدل لباسهای استفانو ریچی,مدلهای لاکچری مد و لباس,نمایندگی برندهای لاکچری مد و لباس در ایران,نمایندگی برندهای مد و لباس ایتالیایی در ایران

تناولی که به عنوان رکورددار حراج کریستیز خاورمیانه شناخته می‌شود در همکاری با «استفانو ریچی»، تعدادی از ” هیچ”های خود را به دکمه سردست تبدیل کرده است. این مجموعه دکمه سردست که از جنس طلا ساخته شده است در تعداد محدود ۲۰ عدد عرضه شده‌اند و توجه علاقه مندان هنر و مد را به طور همزمان جلب می‌کنند.

نمایندگی استفانو ریچی در تهران
لوگوی معروف

پرویز تناولی در مورد همکاری خود با این برند ایتالیایی گفت:” اولین بار است که چنین اتفاقی در ایران رخ داده و بسیار خوشحالم که نقشی در آن دارم. «استفانو ریچی» یکی از برترین طراحان مد دنیا است و قطعا همکاری با او باعث افتخار من است.« استفانو ریچی» علاوه بر این که یکی از برترین برندهای دنیا است در زمینه هنر نیز بسیار فعال است و خوشحالم که با هنر ایران نیز ارتباط برقرار کرده است.”

تناولی در مورد آثار خود در این مجموعه گفت: “هیچ” برای همه در همه جا است. با توجه به تعداد “هیچ”هایی که برای زیورآلات بانوان طراحی کردم، کمی بی انصافی بود اگر مردان از “هیچ” بی بهره می‌بودند.”

هیچ تناولی در فروشگاه استفانو ریچی
هیچ تناولی در فروشگاه استفانو ریچی

مجموعه دیگری که در این رویداد عرضه شد بشقاب‌های چینی مزین به خوشنویسی‌های محمد احصایی بود. طرح‌های احصایی به صورت چاپی و دستی روی ظروف چینی پروسلین منتقل شده‌اند. نیمی از کار و به ویژه قسمت‌هایی که با طلا و نقره کار شده است به صورت دستی انجام شده و نیمی از آن چاپ شده است. هر بشقاب در چند مرحله داخل کوره رفته تا طرح نهایی روی آن شکل بگیرد.

محمد احصایی یکی از پایه‌گذاران نقاشیخط در هنر معاصر ایران است که با مجموعه نقاشی‌خط‌های خود اعتباری جهانی یافته و در حراج‌های بین‌المللی آثارش یک میلیون دلار را نیز پشت سر گذاشته است.

احصایی در مورد همکاری خود با این برند ایتالیایی گفت: وظیفه خودم می‌دانم از مارکو برگمن و خانواده ریچی تشکر کنم چون یک پروژه تهورآمیز را شروع کردند. این خانواده در کنار فعالیت‌های بزرگی که در زمینه مد در سراسر دنیا انجام می‌دهد در بخش فرهنگ و هنر هم فعالیت‌های بسیار چشمگیری دارد.

http://s9.picofile.com/file/8274468634/%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85_11%D8%B1%D9%88%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C_%D8%A7%D8%B2_%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D9%86%D9%81%DB%8C%D8%B3_%D9%BE%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%B2_%D8%AA%D9%86%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C_%D9%88_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF_%D8%A7%D8%AD%D8%B5%D8%A7%DB%8C%DB%8C.jpg

او در مورد آثاری که در این مجموعه ارائه داده است گفت: در تاریخ ایران استفاده از کلام و نوشته در وسایل روزمره کاربردی و تزیینی قدمت زیادی دارد. ایرانی‌ها فرهنگ کلامی قوی دارند و فکر می‌کنم به همین دلیل است که شعرای ما بیشتر از همه جای دنیا است.کلام همیشه در زندگی ما بسیار موثر و سرنوشت‌ساز بوده است و این سنت را پرویز تناولی و من، هر کدام به شکلی در کارهای خود منتقل کردیم. آنچه در این آثار دیده می‌شود در واقع خود ایران فرهنگی باستانی ماست و از این بابت خوشحالم که وسیله‌ای شدم تا این سنت مورد توجه شما قرار بگیرد.

لیلی گلستان در افتتاحیه برند استفانو ریچی در تهران
لیلی گلستان در افتتاحیه برند استفانو ریچی در تهران

سارا ابوحسین، مدیرعامل شرکت «استفانو ریچی» در ایران، با اشاره به مجموعه محدود تولید شده توسط این برند گفت: با نظر خود هنرمندان تصمیم بر این شد که از هر اثر ۲۰ عدد تولید شود و ممکن است پس از پایان قطعات این مجموعه از طرح‌های دیگری برای کارهای جدید استفاده شود. همه قطعات این مجموعه دست‌ساز هستند و طرح‌های دو هنرمند با نظارت آنان در شرکت «استفانو ریچی» فلورانس تولید شد.

نقاشیخط محمد احصایی
نقاشیخط محمد احصایی

ابوحسین با اشاره به توجه جدی «استفانو ریچی» به آثار هنری افزود: ریچی عمیقا با دنیای هنر ارتباط دارد. اقداماتی مانند برگزاری مراسم بزرگداشت رنه ماگریت نقاش سوررئالیست، نمونه‌ای از این کارهاست. علاوه بر این «استفانو ریچی» موزه‌ای با نام داوینچی راه‌اندازی کرده و دستگاهی را که داوینچی برای تولید سیلک ساخته بوده خریداری کرده و با قرار دادن در موزه، سیلک را به همان روش قدیمی تولید می‌کند.

نقاشیخط
نقاشیخط

کمپانی «استفانو ریچی» سال ۱۹۷۲ در فلورانس ایتالیا کار خود را با تولید کراوات‌هایی برگرفته از هنر و تاریخ فلورانس آغاز کرد و پس از آن به تولید پیراهن مردانه، کت و شلوار و… پرداخت. با گسترش دایره فعالیت‌های این برند خط تولید لوازم خانه کریستال، نقره، کتان، چرم و… نیز راه‌اندازی شد و امروز برند «استفانو ریچی» دارای ۵۰ بوتیک شاخص در سراسر دنیا است. سه سال پیش شعبه ایرانی «استفانو ریچی» با سرمایه‌گزاری مارکو برگمن آغاز به کار کرد.

اکنون هنر ایرانی‌ها به لطف ابتکار برند «استفانو ریچی» نمونه هایی در دنیای مد دارند، دنیایی که لبریز از نام‌های بزرگ است مانند طرح‌های کیت هرینگ، نقاش گرافیتی در آثار تامی هیلفیگر؛ همکاری هنرمند انگلیسی دیمین هرست با شلوار جین لوی برای تولید یک مجموعه منحصر به فرد؛ استفاده برند هرمس از آثار هنری نقاشان مطرح روی مجموعه محدودی از روسری‌های خود؛ و همکاری کریستین دیور با نقاش و مجسمه‌ساز آلمانی آنسلم ریله، که منجر به تولید کیف‌های دستی کلاسیکی شد که پیش از عرضه در فروشگاه‌ها ابتدا به‌صورت محدود در فستیوال هنر بازل میامی عرضه شد، نمونه‌هایی از همکاری برندهای مطرح دنیا با هنرمندان است. حالا نوبت به هنرمندان ایرانی رسیده است تا چنین نقشی را در دنیای مد ایفا کنند.

در آیین رونمایی هنر ایران بر محصولات «استفانو ریچی» چهره‌های شاخص هنرهای تجسمی حضور داشتند.

teleg
  nl


 

پاسخ


+ هشت = 16