سم شپارد، نویسنده و بازیگر سرشناس در ۷۳ سالگی از دنیا رفت.

سم شپارد، نویسنده برنده جایزه پولیتزر، ۳۰ جولای (یک‌شنبه هشتم مرداد) در اثر عوارض بیماری ALS چشم از جهان فروبست.

ز جمله فیلم‌های او می‌توان به چیزهای درست، بلک‌تورن، حماقت برای عشق، باندیداس، ماگنولیاهای فولادی، پرونده پلیکان اشاره کرد. او یکی از نویسندگان فیلم‌نامه فیلم پاریس، تگزاس بود. او در سال ۱۹۷۹ برای نمایش‌نامه کودک مدفون جایزه پولیتزر را دریافت کرد.

سام شپارد علاوه بر نمایشنامه، داستان کوتاه هم می‌نوشت.

در ایران مجموعه داستان خواب خوب بهشت (نشر ماهی) به انتخاب و ترجمه امیرمهدی حقیقت از او به فارسی منتشر شده است.

او  در دوران فعالیت هنری ۴۴ نمایشنامه نوشت و برای نمایشنامه «کودک مدفون»‌ در سال ۱۹۷۹ برنده جایزه پولیتزر شد. او بازیگر قابلی هم بود و برای بازی در فیلم «مردان واقعی» به کارگردانی فیلیپ کافمن نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد نقش مکمل شد.

شپارد نوشتن نمایشنامه را از دهه ۶۰ میلادی آغاز کرد. او در این باره گفته بود: «آن زمان تئاتر در آمریکا کمیاب بود. چیزی جریان نداشت، هنر آمریکا گرسنگی می‌کشید.»

نویسنده «پاریس، تگزاس» دو بار هم نامزد جایزه تونی شده بود. او کارگردان بسیاری از نمایشنامه‌های خودش بود.

او سال‌ها پس از ورود به عالم نویسندگی، در فیلم «روزهای بهشت»‌ به کارگردانی ترنس مالیک به جمع بازیگران سینما پیوست و پس از آن در فیلم‌های بسیاری از جمله «سقوط شاهین سیاه»، « ماگنولیاهای فولادی» و «پرونده پلیکان»‌ جلوی دوربین رفت.

انتشار خبر درگذشت سم شپارد چهره‌های بسیاری از جمله بو ویلیمن خالق سریال «خانه پوشالی»‌ را به واکنش وا داشت. ویلیمن او را فردی نترس و از جرگه بزرگان توصیف کرد.

teleg
  nl


 

پاسخ


− یک = 3