به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  کتاب «درآمدی بر زبان‌شناسی تطبیقی قرآن و تورات» چهارشنبه (۲۲ شهریورماه) با حضور آذرتاش آذرنوش، فاطمه توفیقی، حیدر عیوضی و مرتضی کریمی‌نیا در سرای اهل قلم خانه کتاب نقد و بررسی می‌شود.

به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، کتاب «درآمدی بر زبان‌شناسی تطبیقی قرآن و تورات» تألیف حیدر عیوضی، به زبان فارسی از سوی پژوهشکده تفسیر اهل بیت (ع) در قطع رقعی، در ۱۹۲ صفحه منتشر شده است.

آنچه در این کتاب بر آن تأکید شده، این است که در قاموس‌نگاری تورات عبری از گزنیوس (آغاز قرن نوزدهم) تا رینگرن (پایان قرن بیستم) تفکری مستمر و زنجیروار را شاهد هستیم. نمونه کامل این تفکر در ویراست‏‌های مختلف کتاب گزنیوس قابل مشاهده است که چگونه نسل‏‌های بعدی همگام با تحولات مباحث زبان‏شناسی و یافته‌های باستان‏‌شناسان تا یک قرن بعد بازنگری آن را ادامه دادند.

بخش دوم کتاب نیز متضمن مباحثی در ریشه‌‏شناسیِ حدود ۳۰ واژه مشترک در قرآن و تورات است که مجموعه‏‌ای از اعلام توراتی ـ قرآنی و تعدادی از مفاهیم الهیاتی مشترک میان قرآن و تورات را در برمی‌گیرد.

رویکرد نویسنده در هر دو بخش، زبان‏شناسی تاریخی است. البته در زبان‏شناسی تاریخی نیز، از میان زبان‎های سامی، تمرکز عمده بر عبری (زبان تورات) و عربی (زبان قرآن) است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در نشست نقد و بررسی کتاب «درآمدی بر زبان‌شناسی تطبیقی قرآن و تورات» به سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفرجنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره ۲ مراجعه کنند.


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl