به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نشست بررسی کتاب «عاشوراشناسی (پژوهشی درباره‌ هدف امام حسین (ع)» به همت گروه فرهنگ، تاریخ و پژوهش‌های میان‌رشته‌ای و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، دوشنبه ۲۴ مهر برگزار خواهد شد.
 
در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی ایازی، نویسنده و قرآن‌پژوه، دکتر محمد اسفندیاری، مولف کتاب، دکتر سیدهاشم آقاجری، نویسنده و پژوهشگر تاریخ و دکتر داریوش رحمانیان، نویسنده و پژوهشگر و استادیار گروه تاریخ دانشگاه تهران، سخنرانی می‌کنند.
 
کتاب «عاشوراشناسی (پژوهشی درباره‌ هدف امام حسین (ع)» در سه فصل با عنوان‌های«هدف‌شناسی قیام»، «کوفه، انتخاب درست امام» و «دیدگاه گذشتگان» در ۳۵۲ صفحه به قلم دکتر محمد اسفندیاری از سوی نشر نی منتشر شده است.
 
به بیان دکتر محمد اسفندیاری، نویسنده «عاشوراشناسی»: «کتاب حاضر عهده‌دار هدف‌شناسی از قیام امام حسین (ع) است. با اینکه تاکنون هزاران کتاب، به عربی و فارسی، درباره آن حضرت نوشته شده، این موضوع کمتر در کانون توجه بوده و حدود پنج کتاب مستقل درباره هدف امام از قیام فراهم آمده است. از این کتاب‌ها، یکی محل اختلاف است و بقیه محل اعتنا نیست و اما کتاب حاضر چه سرگذشتی خواهد داشت، خدا داناست. خواهیم گفت که گذشتگان به دلایلی متعدد، از بحث درباره هدف امام حسین(ع) خودداری ورزیدند. البته معاصران ما تا حدودی در پی جبران این کاستی بوده‌اند و برخی عهده‌دار تبیین اهداف آن حضرت شده‌اند؛ اما آنچه انجام گرفته، در برابر آنچه باید انجام گیرد، اندکی است از بسیاری و چنان برگی از کتابی.»
 
علاقه‌مندان به حضور در این نشست می‌توانند، ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۲۴ مهرماه به پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات واقع در میدان ولیعصر، ابتدای خیابان دمشق، شماره ۹ مراجعه کنند.


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl