رضا صادقی، سینا سرلک و علی لهراسبی به اتهام سرقت ادبی با شکایت اردلان سرفراز ترانه‌سرا به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

به گزارش عصر ایران، اردلان سرفراز ترانه‌سرایی مشهور علیه سه خواننده داخلی به دلیل استفاده بدون اجازه از دو ترانه‌اش شکایت کرده که دادگاه بدوی رای به دو سال حبس تعزیری این خوانندگان داده است.

 

محکومیت 3 خواننده معروف پاپ با شکایت ترانه سرای لس آنجلسی به حبس

علی جعفری مدیر برنامه‌های رضا صادقی ضمن تایید خبر گفت: ما هم از طریق رسانه‌ها این موضوع را مطلع شدیم. موضوع را از طریق وکیل‌مان پیگیری می‌کنیم البته فکر نمی‌کنم موضوع مهمی باشد و طی روزهای آینده این مسئله حل خواهد شد.

به گزارش فارس، دادگاه با شکایت سرفراز این خوانندگان را احضار می‌کند اما علی‌رغم دعوی آنها‌ در جلسه حضور پیدا نکرده‌ و نهایتا دادگاه بنا بر ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۸۴،‌ هر یکی از متهمین را به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرده است. البته این حکم از سوی دادگاه بدوی صادر شده و با اعتراض امکان تجدید نظر در رای صادره وجود دارد.


گفتنیست چندی پیش قطعه ای برای برای سریال شهرزاد،منتشر شد که پیشتر باعنوان ترانه «محتاج» توسط اردلان سرفراز سروده و توسط فرید زلاند آهنگسازی شده بود. اما تیم سریال شهرزاد به غلط شاعر این اثر را هوشنگ ابتهاج معرفی کرده بودند.

در کاور این آهنگ در قسمت نام شاعر نوشته شده بود: “هوشنگ ابتهاج” که با توجه به اینکه سالها پیش این شعر توسط خواننده لس آنجلسی …  اجرا شده بود متن شعری تکراری بود. همین متن شعر طیبا اعتراض اردلان سرفراز مواجه شده که با شما متن پیام ایشان را می خوانیم:

اردلان سرفراز:
“در ایران، آقایی بنام سینا سرلک، بدون اطلاع و اجازه من، غزل “برخیز که غیر از تو، تو را دادرسی نیست” را که هم در کتاب من (از ریشه تا همیشه) چاپ شده… است، را بازخوانی کرده و در سریالی بنام شهرزاد، بی اجازه و به غلط با نام استاد سایه، پخش شده است. امروز آگاه شدم که وزارت ارشاد که خود به این غزل در کتاب (از ریشه تا همیشه) بنام من مجوز داده (حدود ١٢سال پیش)، دوباره بنام آن استاد بزرگوار به این غزل، بدون تحقیق و مطالعه، مجوز داده است!

در این …… و ……..، ویدیوی این ترانه را نیز در فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی، پخش و نام شاعر را استاد هوشنگ ابتهاج ذکر کرده !

برای اطلاع عموم اعلام می‌کنم! که این سرقت و سرقت‌های مشابه، از نظر اخلاقی، انسانی و قانون حقوق هنرمندان، خلاف است، و وکیل من در ایران، در صدد پی‌گیری “قانونی” این “بی‌قانونی” و سوء استفاده است.
ضمن سپاس از هم‌وطنان و هم‌زبانانم، تقاضا می‌کنم که اجازه ندهند از رسانه‌های اجتماعی مورد استفاده‌شان در راستای سودجویی غیرقانونی و غیراخلاقی استفاده شود.
اردلان سرفراز
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴


 

آقای مسعود دهقان مدیر برنامه سینا سرلک در گفتگو با روزنامه صبح نو نسبت اتهام وارده به این خواننده مبنی بر سرقت ادبی را بی‌اساس دانست. دهقان با اشاره به اقامت موقت این خواننده مطرح موسیقی ایرانی در خارج از کشور گفت: ما از این طرح شکایت و برگزاری دادگاه بی‌اطلاع بودیم و امروز از طریق رسانه‌ها در جریان حکم صادرشده قرار گرفتیم.
وی افزود: این حکم دادگاه غیابی بوده و قابل تجدید نظرخواهی است و در اسرع وقت از طریق وکیل سینا سرلک به آن اعتراض خواهیم کرد.
مدیر برنامه سرلک تأکید کرد: پس از مشورت با وکیل ایشان، از رسانه‌ای که برخلاف قانون، برای نخستین‌بار تصویر حکم غیرقطعی و خبر را به انتشار رسانده، شکایت خواهیم کرد.دهقان در پایان افزود:  سینا سرلک از خوانندگان خوب کشور است و چنین حواشی از اعتبار و ارزش وی بین مخاطبان کم نخواهد کرد.
آقای صالح دادگر در گفت و گو با « صبح نو» از قول آقای اردلان سرفراز گفت: جریمه‌های احتمالی این حکم صرف امور خیریه می‌شود و قرار نیست وی در این پرونده نفع مالی ببرد. بر خلاف تصور برخی، وی بدون چشمداشت مالی و صرفاً برای جلوگیری از سوءاستفاده از آثارش پیگیر این پرونده است.
وی همچنین ادامه داد: برخلاف واکنش‌های این سه خواننده، هر سه از این شکایت خبر داشتند و حتی آقای رضا صادقی در مرحله دادرسی مقدماتی، نیازی به گرفتن وکیل هم ندیدند.
teleg
  nl


 

پاسخ


+ 9 = دوازده