به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به فرانکفورت، غرفه ملی ایران، عصر امروز، یکشنبه ١٩ مهر ماه در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت آغاز به کار کرد.

امیرمسعود شهرام نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی گفت: «از سال ١٣٩٢ بنای جدیدی گذاشته شد و تلاش شد غرفه به شکل ملی دربیاید.حضور به شکل غرفه ملی نشان دهنده بضاعت ماست در معرفی صنعت نشر حضوری موفق داشتیم و باید تجربه کسب کنیم تا به کنوانسیون برن بپیوندیم. گرنت پدیده کمی نیست و محدودیت موضوعی ندارد و با حمایت مالی می تواند به سمت پیشرفت حرکت کند.»

 رییس غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۱۷ در بخشی دیگر از سخنانش تاکید کرد: «ما دخالتی در کار ناشران و تشکل ها نمی کنیم و جز پشتیبانی و حمایت کاری انجام نمی دهیم.» 
شهرام نیا، بخشی از مشکلات را ناشی از عدم عضویت ایران در معاهده برن دانست و درباره عامل موثر دیگر گفت: «عدم پشت کار و استمرار و پیوستگی فعالان نشر هم دلیل دیگر است.پیگیری مذاکرات بسیار مهم است که متاسفانه اکثر مذاکرات با ناشران خارجی بدون پیگیری رها می شود. دلیلش هم این است که عمده ناشران دفتر بین الملل ندارند. هر دو عامل قابل رفع است و با پیگیری های حقوقی و افزایش پشت کار و استمرار آن ها را برطرف کرد.»

محمود آموزگار،رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان نیز در این نشست از پیشرفت و موفقعیت سینمای ایران مثال زد و ابراز تاسف کرد که صنعت گامی رو به جلو نگذاشته است. این فعال نشر در ادامه گفت:«با روی کار آمدن دولت یازدهم در نمایشگاه حضوری موفق داشتیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش هایی از غرفه را در اختیار وزارت صنعت قرار داده است. در این پنج سال اگر بخواهیم جمع بندی داشته باشیم، رو به جلو حرکت کرده ایم و با بهره مندی از دانش و تجربه  توانستیم مسیر را هموار کنیم.»

مدیر انتشارات آمه در آسیب شناسی مسئله پیوستن به کپی رایت جهانی توضیح داد: «در بحث کپی رایت وقتی شمارگان کتاب را می بینند که پایین است اروپایی ها رغبت نشان نمی دهند و به سمت کتاب نمی آیند.» 

داوود موسایی از دیگر ناشران حاضر در غرفه ایران، سرمایه گذاری در نمایشگاه های خارجی را مبرای جهانی شدن صنعت نشر ضروری خواند و گفت:«برای جهانی شدن چاره ای به جز حضور در محافل جهانی نداریم.»

  مدیر نشر فرهنگ معاصر عزم ناشران برای رعایت قانون جهانی را مهم دانست و افزود: «گرچه معاهده برن را نپذیرفته ایم، اما خرید کپی رایت از سوی ناشران می تواند به ناشران خارجی نشان دهد که همه ناشران ایرانی هم ناقض قانون نیستند.»

 به گزارش ایبنا در غرفه ایران مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل موسسه خانه کتاب و علی جعفریه، مدیر نشر ثالث، علیرضا رییس دانایی، مدیر نشر نگاه و سید محمد طباطبایی از دیگر حاضران در غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت بودند.

 


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl