گاردین گزارش داد: جورج ساندرز موفق شد جایزه معتبر «بوکر برای داستان نویسی» را دریافت کند. کتاب او که محبوب داوران امسال است ، «لینکلن در باردو» نام دارد.

داستان «لینکلن در باردو »در گورستانی در شهر واشنگتن در سال ۱۸۶۲ اتفاق می افتد. لینکلن به دیدار جنازه پسر ۱۱ ساله اش رفته است.

سه کتاب از سه نویسنده دیگر آمریکایی در فهرست فینالیست ها بود که روز چهارشنبه اعلام شد.در کنار «ساندرز»، کتاب «۴۳۲۱» پل آستر و «تاریخ گرگها»ی امیلی فریدلاند هستند.

رقیبان دیگر او نویسنده «بریتانیایی –پاکستانی» محسن حمید با کتاب «از شرق بیرون برو» ، «بریتون فیونا مزلی » انگلیسی با نخستین داستانش «المت » ،داستان نویس انگلیسی «علی اسمیت » با کتاب ملهم از «برکسیت»ش به نام «خزان» هستند.

جایزه «بوکر»که همواره محل پیش بینی های فشرده،و شرط بندی های فراوان است،معمولاً برای برنده ،رونق فراوان فروش وافزایش چشمگیر تیراژ و سود به همراه می رود.

این جایزه در سال ۱۹۶۹ بنیاد گذاشته شد و در اصل تنها ویژه نویسندگان انگلیسی، ایرلندی و کشورهای مشترک المنافع بود. اما از سال ۲۰۱۴ گسترش یافت و همه نویسندگان انگلیسی زبان را در بر گرفت. از برندگان پیشین جایزه «بوکر» ،سلمان رشدی، بن اوکری ، مارگارت آتوود و هیلری منتل هستند. نخستین برنده آمریکائی این جایزه نیز «پل بیتی»با کتاب «فروش رفته» در سال ۲۰۱۶ بود.

امسال نویسندگان نام‌آشنایی چون «آلی اسمیت»، «پل آستر» و «جورج ساندرز» به فهرست نامزدهای نهایی «من بوکر» ۲۰۱۷ راه پیدا کردند.

«سباستین بری»، «زادی اسمیت»، «آرونداتی روی» و «کلسون وایت‌هد» ـ برنده «پولیتزر» ۲۰۱۷ ـ هم از چهره‌های برجسته‌ای هستند که موفق نشدند به این مرحله راه پیدا کنند.

امسال سومین دوره‌ای است که نویسندگان آمریکایی شانس شرکت در رقابت ادبی «بوکر» را پیدا کردند و حضور پررنگی نسبت به نویسندگان برجسته انگلیسی از خود نشان دادند.

«آستر» با کتاب «۴۳۲۱»  وارد گردونه این رقابت شده‌بود.

«آلی اسمیت» که پیش‌تر سه بار به فهرست نهایی نامزدی «من بوکر» راه پیدا کرده، در این دوره با کتاب «پاییز» نامزد شده است. «فیونا مازلی» نویسنده ۲۹ ساله انگلیسی و نویسنده رمان «اِلمت» است که رودرروی این نویسنده‌های قدر قرار گرفته است.

«تاریخ گرگ‌ها» نوشته «امیلی فریدلوند» و «از غرب خارج شوید» اثری از «محسن حمید» دو اثر راه‌یافته دیگر به مرحله نهایی «بوکر» ۲۰۱۷ هستند.

جرج ساندرز,بیوگرافی جرج ساندرز,زندگی نامه جرج ساندرز,کتابهای جرج ساندرز در ایران,جایزه بوکر 207

 وب‌سایت «لد بروکس» پیشبینی کرده بود که  «ساندرز» برای دریافت این جایزه شانس دو به یک دارد. پس از او «حمید» و «مادلی» در رتبه دوم هستند. سایت «بوکیز» هم پیش‌بینی کرده «پل آستر» شانس پنج به یک و رقیب‌های او «فریدلوند» و «اسمیت» شانس شش به یک برای دریافت «بوکر» امسال دارند.

سال گذشته «پل بیتی» به‌عنوان اولین نویسنده آمریکایی توانست جایزه «من بوکر» را با رمان «Sellout» از آن خود کند؛ این رمان تاکنون ۳۶۰ هزار نسخه چاپی فروخته است و فروش آن یک هفته پس از کسب جایزه ۶۵۸ درصد افزایش یافت

بیوگرافی جرج ساندرز

جرج ساندرز هم نویسنده است و هم ایزیییست یا مقاله‌نویس.

ساندرز متولد ۲۵ دسامبر ۱۹۵۸ در  ایالت تگزاس امریکاست.

داستان‌های کوتاه جرج ساندرز چهار بار جایزه‌ی ملی مجلات آمریکا را در سال‌های ۱۹۹۴، ۱۹۹۶، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ برده‌اند و در سال ۱۹۹۷ رتبه‌ی دوم جایزه‌ی اُ. هنری شده است. او همچنین نامزد جایزه‌ی پن/همینگوی برای مجموعه‌داستان
CivilWarLand in Bad Decline (1996)، پن/مالامود (۲۰۱۳) وجایزه‌ی «داستان» و فولیو برای مجموعه‌داستان Tenth of December (2014).نوشته‌های او در مجلاتی مثل نیویورکر، هارپرز، گاردین و مک‌سویینیز منتشر شده ‌است.

از جرج ساندرز در ایران کتاب «یک حکومت کوتاه و رعب‌آور» باترجمه فرشادرضایی (نشرققنوس) درایران منتشرشده + چند داستان کوتاه منتشر شده از وی در مجله نیویورکر چاپ شده است.

teleg
  nl


 

پاسخ


پنج − 2 =