به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از اکسپاتیکا – ژان دورمسون، نویسنده سرشناس و پرکار که یکی از مهم‌ترین نویسندگان فرانسوی است ساعاتی پیش در سن ۹۲ سالگی درگذشت.
 
دورمسون، در سال ۱۹۷۳ میلادی به عنوان جوان‌ترین عضو آکادمی فرانسه که متشکل از نخبگان ادبی این کشور است، انتخاب شد. وی از امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فعلی فرانسه عنوان «روشنفکری» را دریافت کرده بود.
 
او در ۸۷ سالگی برای نخستین بار بر پرده سینما ظاهر شد و نقش فرانکوآ میتراند، رئیس‌جمهور سوسیالیست سابق و دوستش را در فیلمی کمدی بازی کرد. دورمسون یکی از چهره‌های محبوب تلویزیونی و اغلب مهمان برنامه‌های مختلف بود.
 
رمان‌های او سال ها در خارج از فرانسه ترجمه نشد، به همین نیز دلیل دورمسون برای خوانندگان کشورهای مختلف نویسنده نام آشنایی نیست اما در سال ۲۰۱۵ همه آثار او توسط خانه انتشاراتی شناخته‌شده «پلاید» ترجمه شد.
 
درومسون در شانزدهم ژوئن ۱۹۲۵ میلادی در پاریس به دنیا آمد و کودکی‌اش را به همراه پدر دیپلماتش در کشورهای آلمان، رومانی و برزیل سپری کرد. او مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه معتبر «اکو نورماله» گرفت و صاحب مشاغل سیاسی و از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۷ مدیر روزنامه «فیگارو» بود.

کارنامه ادبی او با انتشار کتاب «شکوه امپراتوری» در سال ۱۹۷۱ میلادی آغاز شد. کتابی که در همان سال برنده جایزه آکادمی فرانسه شد.
دورمسون سرانجام و پس از جدال طولانی با سرطان مثانه در سال ۲۰۱۳ کتابی تحت عنوان «شبیه آواز امید» را نوشت و مردم دنیا را به تأمل درباره دنیا و تغییر سرنوشت انسان فراخواند.
 
هیچ کدام از آثار دورمسون تاکنون به زبان فارسی ترجمه نشده است.


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl