خبر اول اینکه خبرنامه بهمن ماه مجله آوانگارد برای مشترکان ارسال شد.

#خبرنامه بهمن ماه مجله #آوانگاردhttps://goo.gl/spNefr

همراه با یادداشتها و گفتارهایی از:

#دیوید_فاستر_والاس
#رضا_براهنی
#علی_اشرف_درویشیان 
#هوشنگ_ابتهاج

و #دانلود جدید شماره های نشریه #نیویورکر (۲۰۱۸)

اگر شما هم مایل بعضویت در خبرنامه آوانگارد و دریافت رایگان فیلم،کتاب، مقالات و آخرین نسخه های مجلات معتبر ِ ادبی هستید، میتوانید فرم عضویت را در پایین همین مطلب پر کنید.

پیشنهاد میکنیم اگر قصد عضویت در خبرنامه آوانگارد دارید، تا پیش از اسفند اینکار را انجام دهید تا ویژه نامه پروپیمان نوروزی مجله آوانگارد را از دست ندهید.

 


 

nl


 

-اینروزها اکثر مناطق ایران سفیدپوش شد،شدت بارندگیها (خوشبختانه البته!) باعث تعطیلی مدارس بود. خب اگرچه برای خیلیها برف بازی جزو اولویتهاست اما اگر خواستید میتوانید از تعطیلات ِ اجباری ِ پیش آمده برای مطالعه هم استفاده کنید.

هرچند که بزرگترها برای کتاب نخواندن دلایل ِ خواص خود را دارند، اما علاقمند کردن کودکان به «کتاب و کتابخوانی» آنهم در زمانه ما کار سخت تریست. ولی اگر مایل هستید کودکتان مثل شما نشود و از همان ابتدای کودکی کتابخوان بار بیاید این مطلب کوارترز را از دست ندهید:

کودکی خوشبخت است که والدینش بدانند کتابخوانی عادت مهمی است و برای آموزش این موضوع به کودک خود تلاش می‌کنند.

انتخاب کتاب برای نوزادان کار سخت‌تری است. سؤال‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد. از چه سنی باید برای نوزاد کتاب خواند؟ آیا باید کتاب‌های خاصی برای نوزادان خواند؟ آیا کتابی که برای کودکان می‌خوانید با کتابی که برای نوزادان می‌خوانیم باید تفاوت داشته باشد؟

تحقیقات مؤسسه ملی آمریکا به شما نشان می‌دهد کتابخوانی تا چه اندازه بر مغز نوزاد و همچنین شکل‌گیری رفتارهای اجتماعی‌اش تأثیرگزار است.

– کودکان را در خواندن کتاب همراهی کنید:
بررسی‌ها نشان می‌دهد مزایای کتابخوانی دسته‌جمعی بر توسعه توانایی های یادگیری شناختی و زبانی بسیار زیاد است و موجب می‌شود کودکان با مفاهیم انتزاعی آشنا شوند و کلمات متفاوتی بیاموزند.

خواندن کتاب برای نوزاد نیز موجب افزایش علاقه بین نوزاد و والدین می‌شود و رابطه دو نفره آن‌ها را گسترش می‌دهد. در طول روز نیز زمانی لذت‌بخش را در کنار یکدیگر سپری می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد کتابخوانی گروهی هم کیفیت و هم کمیت میزان مهارت‌های خوانشی، کلمات و توانایی نوشتن اسم‌ها را در سنین بالاتر افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر هر چه بیشتر برای نوزادان و کودکان خود کتاب بخوانید و برایتان کتاب بخواند در چهار سالگی تأثیر شگرف آن را مشاهده خواهید کرد.
  ادامه مطلب را در سایت ایبنا مطالعه کنید

 

هفتم بهمن ماه ۱۳۵۵ مجتبی مینوی نویسنده،محقق و فعال سیاسی و هنری درگذشت. مینوی از اعضای فعال حذب توده و از دوستان بسیار نزدیک صادق هدایت بود. بی شک مینوی را باید یکی از پایه گذاران موج نوی تئاتر و از شاخصترین شاهنامه پژوهان معاصر تلقی کرد.

آنچه در پی میآید بخشی از سخنان مینوی درباره شاهنامه است:

 


اینهم تصویر پشت جلد یکی از نسخه های «بوف کور» صادق هدایت است که برای هدیه به مینوی توسط هدایت با ادبیات ِ مخصوصی امضا شده:

 

دستخط صادق هدایت برای اهداء یک جلد بوف کور به مجتبی مینوی
دستخط صادق هدایت برای اهداء یک جلد بوف کور به مجتبی مینوی “از گوشت سگ حرومترت، بمبئی، ۱۸ آوریل ۱۹۳۷” دستخط مینوی “۱۰ ماه می واصل شد، لندن” –

مجتبی مینوی در طول مدت زندگانی خود در ده‌ها کنگره و انجمن علمی و ادبی جهان شرکت کرد و مقاله‌هایی ارائه داد. معروف‌ترین این کنگره‌ها عبارت‌اند از: کنگرهٔ بین‌المللی هزاره فردوسی، تهران ۳۱۳ ش، سمینار بررسی فرهنگ اسلامی، پرینستون (۱۳۳۲ ش)، سمینار تمدن غرب از نظر مشرق‌زمین، ونیز (۱۳۳۵ ش)، سمینار مورخان خاورمیانه، لندن (۱۳۳۸ ش)، کنگره بین‌المللی هنر و معماری ایران، نیویورک (۱۳۳۹ ش)، کنگره بین‌المللی خاورشناسان، استانبول (۱۳۳۰ ش)، کنگره بین‌المللی خاورشناسان، مونیخ (۱۳۳۶)، کنگره بین‌المللی خاورشناسان، مسکو (۱۳۳۹)، کنگره بین‌المللی ایران‌شناسان در آن آربر (۱۳۴۶)، کنگره بین‌المللی خاورشناسان پاریس (۱۳۵۲).

مجتبی مینوی در روز چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۵۵ برابر با ۲۶ ژانویه ۱۹۷۷ در سن ۷۳ سالگی در تهران درگذشت و در بهشت زهرای تهران آرامگاه مشاهیر (شماره ۹۵۳) به خاک سپرده شد.


داریوش شایگان

اواخر هفته ی قبل بود که علی دهباشی (سردبیر بخارا) خبر داد، داریوش شایگان فیلسوف برجسته ی ایرانی بعلت سکته مغزی در سن ۸۲ سالگی به کما رفت.

داریوش شایگان رمانی با عنوان سرزمین سراب‌ها منتشر کرد که برنده جایزه انجمن نویسندگان فرانسوی شد. پیش از او ایرانیان دیگری چون جواد حدیدی و احمد کامیابی مسک این جایزه را گرفته بودند. در سال ۲۰۱۱ جایزه مدال بزرگ فرانکو فونی به وی تعلق گرفت. همچنین جایزه بزرگ فرانکو فونی در سال ۲۰۱۲ از آن شایگان شد.شایگان در سال ۲۰۱۱ مدال عالی زبان و ادبیات فرانسه را از آن خود کرد. نشان عالی دولت فرانسه با امضای فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری دولت فرانسه، در محل سفارت این کشور به داریوش شایگان اعطا شد. وی در سال ۲۰۱۰ از دانشگاه «آرهوس» دانمارک نیز جایزه گفتگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را از آن خود کرد. جایزه مجمع نویسندگان فرانسوی زبان و نشان شوالیه از دیگر جوایزی است که به داریوش شایگان اعطا شده‌است

علی دهباشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره آخرین وضعیت جسمی داریوش شایگان و روند درمان او گفت: حال دکتر شایگان براساس نتایج سی‌تی‌اسکن‌ها از دیروز بهتر است ولی ایشان همچنان بیهوش هستند و خطر رفع نشده است. نگرانی پزشکان این است که سکته دیگری اتفاق بیفتد و اگر در چند روز آینده روند درمانی موفق به جذب خون‌های لخته شده شود، می‌توان نسبت به بهبودی ایشان ابزار امیدواری کرد.

همچنین امروز شنیده‌هایی مبنی بر برنامه سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی برای عیادت و پیگیری روند درمانی داریوش شایگان منتشر شد اما علی دهباشی در این‌باره گفت: هنوز خبر خاصی در این مورد نشنیده‌ام.

سلامتی و طول امر دکتر شایگان را از خداوند آرزوی مندیم.

 


اردلان عطاپور
اردلان عطاپور

خبر بد دیگری که این هفته منتشر شد درگذشت اردلان عطاپور نویسنده و جامعه شناس ارزنده کشورمان بود.

گویا اردلان عطارپور شنبه شب به دلیل سکته قلبی در سن ۵۹ سالگی درگذشت.

او نویسنده کتاب‌هایی مثل «پیامبر کفرگو»، «پیرامون نیچه»، «مولای درز فلسفه»، «ادعای کسروی بر حافظ»، «هفت خط ز جام حافظ» و «درخت عقیم و داستان‌های دیگر» و برادر ارد عطارپور (مستندساز کشورمان) بود.

یکی از کتاب‌های عطارپور، کتابی داستانی و طنزآمیز به نام «مو، لای درز فلسفه» است؛ کتابی که چندین چاپ را شاهد بود و در زمان خودش فروشی قابل توجه داشت. عطارپور در این کتاب برخلاف دیگرآثارش، ذهنیت خود پیرامون طنزو طنزنویسی را محک زده و البته سربلند بیرون آمده است.
دراین کتاب، شرح‌حال نیمه مستند و نیمه تخیلی چندین چهره بزرگ حوزه فلسفه را شاهدیم. چهره‌هایی که امروزه به عنوان سرآمدان این حوزه مطرحند و نویسنده علاوه بر معرفی آنها با زبانی طنز، نگاهی هم به تاریخ فلسفه و شرح‌حال فیلسوفان انداخته است.
عطارپور در این کتاب، زندگی‌ حدود بیست فیلسوف ازجمله «دکارت، افلاطون، هگل، روسو، مارکس، گالیله و…» را مورد کنکاش قرار داده و اطلاعات قابل اتکایی ازآنها ارایه داده که برای هرخواننده، خصوصا خواننده جوان مفید است. فضای داستانی این کتاب به نویسنده اجازه داده که هرنوع برخوردی با روایت زندگی یک شخصیت داشته باشد و فضای طنز هم مجالی است تا نویسنده درکنار تعریف و تمجیدهای معمول، نقطه‌نظرات شخصی و نقد‌گونه خود را درباره هر موضوع عنوان کند. کتابی که به لحاظ رعایت اصول طنزنویسی، چندین گام از دیگر کتاب‌های این نویسنده مانند «تائو ته چینگ » و «هفت خط ز جام حافظ» جلوتر است.
یکی دیگر ازکتاب‌های عطارپور، پژوهشی اصولی در شرح شیخ صنعان کتاب منطق‌الطیر عطار نیشابوری است؛ کتابی با نام «اقتدا به کفر» که شامل نقد و تفسیر این حکایت ماندگار در ادب فارسی است. هویت تاریخی و واکاوی شخصیت و پیشینه تاریخی هرکدام از کاراکترهای این حکایت، این کتاب را به کتابی علمی تبدیل کرده. خصوصا در بخش‌هایی که اشاراتی به شیخ‌صنعان درکتب پیش از عطار هم گزینش و عرضه شده است.
از سوی دیگر، مطالبی که از این نویسنده در نشریات مختلف، خصوصا در ماهنامه ادبیات و فلسفه منتشر شده، نشان می‌دهد که سطح شناخت او از ادبیات درحد شناخت مفصل طنز محدود نمی‌شود. عطارپور هم‌زمان درچند زمینه نقدو نظر، بیوگرافی‌نویسی، گزارش‌نویسی، گفت‌وگو، یادداشت و… فعال بود و هرکدام از این گرایش‌ها را نیز درحد قابل قبولی می‌شناخت.

آوانگارد درگذشت این نویسنده را تسلیت میگوید


خبر دیگر اینکه:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در احکامی، اعضای هیات علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر را منصوب کرد.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی در احکام جداگانه‌ای، عباس باقری، محمد گودرزی دهریزی، سیدقاسم سیدان ناظمی، محمدعلی مجاهدی، علی‌محمد مؤدب، سیدعلی موسوی گرمارودی، محمدسرور مولایی و قربان ولیئی را به عنوان اعضای هیات علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر منصوب کرد.

پیش از این نیز در حکمی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد محقق به عنوان دبیر علمی و مهدی قزلی به عنوان دبیر اجرایی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر منصوب شده بود.

بر اساس اعلام دبیرخانه، مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی جشنواره شعر فجر اسفند ماه برگزار خواهد شد.

ضمنا تا اخبار مربوط به جوایز دولتی را به اتمام نرساندیم، این را هم بگوییم که مراسم پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک هم در ۲۴ بهمن ماه برگزار خواهد شد. خبرخوب دیگری که ذیل برگزاری این مراسم در ایسنا منتشر شد این بود که کتاب «گنجینه تاریخ ادبیات کودک و نوجوان ایران» با هدف بازخوانی آثار قدیمی ادبیات فارسی برای کودکان منتشر خواهد شد.


از اخباط تلخ دیگری که هفته گذشته منتشر شد، انتشار خبر درگذشت محسن سلیمانی بود.

از میان بیش از هفتاد کتابی که از محسن سلیمانی منتشر شده، کمتر اثری یافت می‌شود که بلافاصله پس از انتشار، به شکل دهان به دهان به دیگران معرفی نشده باشد.

یادداشت رسول آبادیان در روزنامه اعتماد درمورد این مترجم نویسنده ساز ازدست ندهید.

مراسم بدرقه محسن سلیمانی، نویسنده، مترجم، طنزپرداز و رایزن فرهنگی ایران در صربستان، به خانه ابدی صبح  (یکشنبه، هشتم بهمن‌ماه) در حالی برگزار شد که به خاطر بارش برف سنگین، پیکر او که از بلگراد به تهران منتقل شده است، به محل پیش‌تر اعلام‌شده یعنی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آورده نشد و مراسم به شکل بزرگداشت برپا شد. قرار است مراسم تشییع پیکر سلیمانی امروز در بهشت زهرا (س)‌ برگزار  و پیکر او در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده شود.


مقالات استفن کینگ

دنباله فیلم معروف «درخشش» بر اساس رمانی از «استفن کینگ» با یک کارگردان جدید به سینما می‌آید.

به گزارش ورایتی، این فیلم جدید بر اساس رمان ترسناک «دکتر اسلیپ» نوشته «استفن کینگ» ساخته می‌شود که دنباله‌ای رمان معروف و پرفروش «درخشش» نوشته ۱۹۷۷ است.

«استنلی کوبریک»، کارگردان نامدار آمریکایی در سال ۱۹۸۰ فیلمی بر اساس رمان «درخشش» با بازی درخشان «جک نیکلسون» ساخت که به موفقیت فراوانی دست یافت و حالا پس از ۳۸ سال انتظار، قسمت دوم این فیلم ترسناک و دلهره آور راهی سینما خواهد شد.

رمان «دکتر اسلیپ» که در زمان انتشار در سال ۲۰۱۳ به فهرست پرفروش‌ها راه یافت، درباره «دنی» همان کودکی است که در «درخشش» دارای قدرت ویژه دیدن اشباح بود که اکنون بزرگ شده اما هنوز گذشته و پدر قاتلش را فراموش نکرده است.

«مایک فلاناگان» به عنوان کارگردان دنباله فیلم «درخشش» انتخاب شده است، نگارش فیلمنامه فیلم «دکتر اسلیپ» را «آکیوا گلدزمن» فیلمنامه نویس برنده اسکار فیلم «ذهن زیبا» بر عهده دارد و خود «استفن کینگ» تهیه‌کنندگی آن خواهد بود.

کمپانی برادران وارنر سال گذشته از اقتباس رمان ترسناک «آن» نوشته «استفن کینگ» سود خوبی به دست آورد و این فیلم در نهایت به فروشی بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار در سینمای جهان دست یافت، درحالی که تنها ۳۵ دلار برای ساخت آن هزینه شده بود.

«استفن کینگ» خالق بیش از ‌۲۰۰ اثر ادبی در ژانرهای وحشت و خیال‌پردازی است. کارگردانان بزرگ به اقتباس از رمان‌های او فیلم‌های بسیاری ساخته‌اند که از آن جمله می‌توان به «مسیر سبز»، «رهایی از شائوشنگ» و «مه» به کارگردانی «فرانک دارابونت»، «میزری» به کارگردانی «راب راینر»، «۱۴۰۸» به کارگردانی «مایکل هاف استروم» اشاره کرد.


اگر از مخاطبان قدیمی ما باشید حتما الیف شافاک را میشناسید.

الیف شافاک

الیف شافاک، نویسنده رمان پرفروش «ملت عشق» در بسیاری از کشورها از جمله ایران خوانندگان زیادی دارد. روایت داستان عشق مولانا به شمس تبریزیخوانندگان بسیاری را جذب خود کرد و نام الیف شافاک را بر سر زبان‌ها انداخت.این نویسنده اهل ترکیه در یادداشت زیر که اختصاصا برای مخاطبان گاردین نوشته خواندن پنج کتاب مهم و مؤثر را به خوانندگان پیشنهاد می‌کند.

«عشق سیال :در باب ناپایداری پیوندهای انسانی» نوشته زیگمونت باومان 
زیگمونت باومان، جامعه‌شناس و فیلسوف لهستانی که یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ در زمینه تئوری‌های جامعه‌شناسی است، سال گذشته از دنیا رفت. کتاب «عشق سیال :در باب ناپایداری پیوندهای انسانی» نوشته باومان نه تنها زاویه دید ما به همه چیز بلکه مفاهیم و اصطلاحات به کار رفته در زندگی‌مان را نیز مورد پرسش قرار می‌دهد. برای مثال به نظر می‌رسد عبارت «فاجعه پناهندگان» بدین معناست که پناهندگان موجب ایجاد فاجعه‌‌ای شدند و بقیه باید راه‌حلی برایش بیابند، اما از دیدگاه نویسنده لهستانی فاجعه اساسی در عدم همکاری «ما» و «آنها»ست. عدم توانایی انسان‌ها در همکاری با یکدیگر نشان‌دهنده فاجعه‌ای در انسانیت است. صدای باومان به ما کمک می‌کند بار دیگر به مفاهیم و مضامین دوره معاصر بیندیشیم و تلاش کنیم پیچیدگی‌های دنیای امروز را حل کنیم. در عصر حاضر به چنین دانشی نیاز داریم.

«مرید راستین» نوشته اریک هوفر
«مرید راستین» نوشته اریک هوفر در سال ۱۹۵۱ چاپ شده، اما از نظر من هیچ‌وقت کهنه نمی‌شود. دلایل روانشناسی دیوانگی و افراط چیست؟ چه چیز سبب می‌شود افراد به عقایدشان ایمان داشته باشند؟ هوفر در این کتاب به خواننده توضیح می‌دهد چه چیز سبب ایجاد عقاید افراطی و محبوبیت آنان در میان مردم می‌شود.

«ضد روشنفکری در زندگی آمریکایی» نوشته ریچارد هافستادتر
«ضد روشنفکری در زندگی آمریکایی» در دهه ۱۹۶۰ میلادی نگاشته شده است، اما خواندن آن در دنیای امروز واجب است. بررسی جامعی که جایزه پولیتزر را برای نویسنده به ارمغان آورد. کمی بعد این کتاب به فراموشی سپرده شد اما حالا و پس از مدت‌ها به کتابی پرفروش تبدیل شده و در قفسه‌ی کتابفروشی‌ها جای خود را گرفته است. نویسنده به ما نشان می‌دهد که چطور تنفر و خشم از حیات ذهن در فرهنگ و جامعه آمریکا رایج بود. با قدرت گرفتن پوپولیسم و دموکراسی‌های غیرلیبرالِ امروزی سخنان ضدروشنفکری نیز افزایش یافت. تحقیر کردن روشنفکران جامعه از ویژگی کسانی است که به قبیله‌گرایی گرایش دارند. هافستادتر به ما یادآوری می‌کند جریان ضدروشنفکری پدیده‌ای تازه نیست اما ممکن است عواقب غیرمنتظره‌ای پپیش رو داشته باشد.

«زنان و قدرت» نوشته مری بیرد
«زنان و قدرت» کتاب جذابی است که در گروه‌های کتابخوانی، در میان دوستان و گروه‌های مختلف مورد بحث قرار می‌گیرد و این پرسش را مطرح می‌کند که تاریخ با زنان شجاعی که در مکان‌های عمومی فریاد زدند چه برخوردی کرده است و آیا شرایط زنان در طی این سال‌ها بهبود یافته است یا خیر! زن‌ستیزی کم و بیش در همه جوامعه وجود داشته است و بیرد در این کتاب به خواننده یادآوری می‌کند که چگونه از قدرت برای ساکت کردن زنان سوءاستفاده شده است.

«این همه چیز را تغییر میدهد ، سرمایه داری در برابر اقلیم» نوشته نائومی کلاین
نائومی کلاین نویسنده‌ای است که با عقایدش نظرمان را تغییر می‌دهد و صدای روح ما را می‌شنود. موضوع کتاب غم‌انگیز است، اما نویسنده به همه چیز مثبت می‌نگرد. «این همه چیز را تغییر میدهد ، سرمایه داری در برابر اقلیم» نشان می‌دهد بی‌عدالتی در ساختارهای کاپیتالیستی وجود دارد. کتابی جذاب برای اینکه بار دیگر به انسان و بشریت ایمان بیاوریم و آگاهی‌مان را نسبت به محیط زیست افزایش دهیم. این کتاب برای کسانی مناسب است که هیچ‌وقت از به دست آوردن آینده و دنیایی بهتر ناامید نمی‌شوند.


دنیای اینروزهای احمدرضا احمدی

 

احمدرضا احمدی، شاعر شمعدانی‌ها که این روزها بیشتر وقتش را با فیلم دیدن سپری می‌کند از انتشار مجموعه شعر جدیدش به نام «تابستان و غم» خبر داد. او می‌گوید که سبک شعرهای این مجموعه همانند گذشته است؛ چراکه دلیلی ندارد در این سن و سال به فکر تغییر سبک نوشته‌هایش باشد.

 شعر «در شب سرد زمستانی» سروده نیما یوشیج را با صدای احمدرضا احمدی
شعر «در شب سرد زمستانی» سروده نیما یوشیج را با صدای احمدرضا احمدی (روی عکس کلیک کنید)

احمدرضا احمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مطرح کرد: این روزها کمی از مشکلات تنفسی و کمردرد رنج می‌برم و بیشتر وقتم را در خانه می‌گذرانم؛ با این تفاسیر در حال حاضر مشغول بازخوانی مجموعه شعر جدیدم به نام «تابستان و غم» هستم.

شاعر شمعدانی‌ها ادامه داد: بعد از بازخوانی اشعار، کتاب را به نشر چشمه تحویل خواهم داد تا آن‌ را برای دریافت مجوز به وزارت فرهنگ بفرستند. این کتاب مجموعه شعر مفصلی است و فکر می‌کنم در کتابی ۴۵۰ صفحه‌ای منتشر شود.

اگر مایل بودید میتوانید شعر «در شب سرد زمستانی» سروده نیما یوشیج را با صدای احمدرضا احمدی در کانال تلگرامی آوانگارد بشنوید.

 

 


آوانگارد را در تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی با آی.دی @avangardsite دنبال کنید:

 

teleg
  nl


 

پاسخ


× 8 = چهل هشت