به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) «آوای رستاخیز» نوشته آرتور میلر از نمایش‌نامه‌های تاثیرگذار ارتور میلر است. این نمایش‌نامه که به تازگی از سوی نشر چترنگ با ترجمه شیما الهی منتشر شده است، اولین بار در آگوست ۲۰۰۲ در تئاتر گوتری مینیایولیس اجرا شد و جا بدفرود لوید در نقش ژنرال فلیکس باریوز، جف ویس در نقش هنری شولتس، و لیلا روبینز در نقش امیلی شاپیروز بازی کردند و دیوید اسبیورنسون کارگردانی آن را عهده‌ذار بود.

در پشت جلد کتاب آمده است: آوای رستاخیز، نمایشنامه تأثیرگذار آرتور میلر، از دل پرسشی ژرف برمی‌خیزد: اگر مسیح در دنیای امروز ظهور می‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟ در کشوری نامشخص در آمریکای لاتین ژنرال فلیکس باریوز رهبر فراری انقلاب را دستگیر کرده است. شایعاتی مبنی بر معجزاتی از سوی این مبارز انقلابی، که با نام‌های مختلفی شناخته می‌شود، وجود دارد. ژنرال قصد به صلیب کشیدن او را دارد و حق پخش تلویزیونی آن به قیمت گزافی به شبکه‌ای آمریکایی فروخته شده است. این کمدی تراژدی روایت بنیاد اخلاقی متزلزل ما در عصر اشباع‌شده از رسانه‌هاست. 

آرتور میلر، نمایش نامه نویس شهیر آمریکایی در ایران نامی آشناست و بارها آثار او در تماشاخانه‌های ایران به روی صحنه رفته است. همه پسران من (۱۹۴۷)، مرگ فروشنده (۱۹۴۹)، بوته آزمایش (۱۹۵۳)، چشم‌اندازی از پل و خاطره‌ای از دو دوشنبه (۱۹۵۵)، پس از سقوط (۱۹۶۴)، حادثه در ویشی (۱۹۶۴)، قیمت (۱۹۶۸)، خلقت جهان و دیگر کارها (۱۹۷۲) و ساعت آمریکایی از جمله آثار نمایشی میلر هستند.

میلر در سال ۱۹۳۶ برنده جایزه نمایشنامه‌نویسی ایوری هوپوود دانشگاه میشیگان شد. همچنین دو جایزه حلقه منتقدان درام نیویورک، دو جایزه امی و سه جایزه تونی برای نمایشنامه‌ها و یک جایزه امی به پاس یک عمر تلاش را دریافت کرد.

جایزه اوبی، بهترین نمایشنامه بی‌بی‌سی، جایزه جورج فاستر پیبادی، مدال طلای درام از موسسه ملی هنر و ادبیات، شیر آدبی کتابخانه عمومی نیویورک، جایزه جان اف. کندی به پاس یک عمر تلاش و جایزه آلگور مدو تعدادی دیگر از دستاوردهای آرتور میلر هستند. وی همچنین مدرک افتخاری دانشگاه آکسفورد و هاروارد، جایزه مولیر تئاتر فرانسه، جایزه دوروتی و لیلیان گیش به پاس یک عمر تلاش، جایزه پولیتزر و جوایز بی‌شمار دیگر و عنوان جفرسون لکچرر در موقوفه ملی علوم انسانی در سال ۲۰۰۱ را نیز از آن خود کرد. جایزه ادبی شاهزاده اتریش در سال ۲۰۰۲ و جایزه اورشلیم در سال ۲۰۰۳ نیز به او تعلق گرفت.

میلر جدای از نمایش نامه نویسی، رمان هم نوشته است که از آن جمله باید به کانون (۱۹۴۵) و ناجورها، که در سال ۱۹۶۰ از روی آن فیلمی ساخته شد، اشاره کرد. متن در روسیه (۱۹۶۹)، برخورد چینی (۱۹۷۹) و در روستا (۱۹۷۷) از دیگر آثار میلر است.

سه کتاب عکس توسط همسرش اینگه‌مورات را به چاپ رساند. سایر کارهای او شامل فروشنده در پکن (۱۹۸۴)، خطر: خاطره! (۱۹۸۷)، سقوط در کوه مورگان (۱۹۹۱)، آخرین یانکی (۱۹۹۳) و شیشه شکسته (۱۹۹۴) می‌شود که در سال ۱۹۹۵ جایزه اولیویه برای بهترین نمایشنامه را از آن خود کرد و همچنین رمانی کوتاه به نام دختر نازیبا، یک زندگی (۱۹۹۵) را نوشت. نمایشنامه‌های اخیر او شامل ارتباطات آقای پیتر، آوای رستاخیز و آخرین کار او به نام پایان تصویر است. 
 
«آوای رستاخیز» نوشته آرتور میلر با ترجمه شیما الهی در نشر چترنگ با قیمت ۱۱۰۰۰ تومان منتشر شده است.


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl