الیف شافاک یا الیف شفق ( Elif Şafak) برای مخاطبان آوانگارد غریبه نیست. او متولد ۲۵ اکتبر ۱۹۷۱ در استراسبورگ، فرانسه) و اصالتا ترک‌تبار است.

الیف شافاک از دانشگاه فنی اورتا دو غوی آنکارا لیسانس روابط بین‌الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکتری علوم سیاسی گرفت. او در هنگام تحصیل در دوره فوق‌لیسانس، اولین کتاب داستانش را در سال ۱۹۹۴ و در سال ۱۹۹۷ هم رمان دومش را منتشر کرد. پس از اتمام دوره دکترا به استانبول آمد و آینه‌های شهر را نوشت. شافاک در سال‌های ۲۰۰۴–۲۰۰۳ با درجهٔ استادیاری در دانشگاه میشیگان و بعد در بخش مطالعات خاور نزدیک دانشگاه آریزونا مشغول به کار شد و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ نیز ستون‌نویس روزنامهٔ زمان بود.

او ۹ رمان به انگلیسی و ترکی و فرانسوی منتشر کرده‌است که برخی از آنها هم به فارسی ترجمه شده‌است، از جمله: آینه‌های شهر و شپش پالاس با ترجمه تهمینه زاردشت، ملت عشق با ترجمه ارسلان فصیحی، رمان‌های «من و استادم» «مَحرم» و «اسکندر» با ترجمه صابر حسینی.

الیف شافاک علاوه بر نویسندگی بعنوان یک کنشگر مدنی و فعال حقوق زنان نیز شناخته میشود.(درهمینباره)

شافاک دو رمان به انگلیسی نوشته‌است که بخاطر اشاره به نسل‌کشی ارمنیان در رمان دومش به نام حرام‌زاده استانبول (The Bastard of Istanbul) از سوی دادگاه‌های ترکیه به جرم «اهانت به ترک بودن» متهم شد. پرونده او در ژوئن ۲۰۰۶ بسته شد ولی در ژوئیه همان سال دوباره گشوده شد و وی با احتمال سه سال زندان روبرو شد. مترجم و ناشر او هم با همین تعداد سال حبس روبرو شدند. در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۶ بخاطر کمبود مدرک پرونده او از نو بسته شد.

از شافاک بیش از ۱۰ جلد کتاب به زبان انگلیسی و ۱۸ جلد به زبان ترکیه ای منتشر شده است.

او تابحال موفق به کسب جوایزی چون مارکا (۲۰۱۰) جایزه سال بنیاد نویسندگان و روزنامه نگاران ترکیه ای (۲۰۰۹) و جایزه ماریا گارسیا و…. شده است.

الیف شافاک,بیوگرافی الیف شافاک,دانلود کتابهای الیف شافاک,دانلود کتاب ملت عشق الیف شافاک, الیف شافاک pdf

فیلم و متن سخنرانی ” قدرت تفکر” در سایت موسسه تد

دانلود

 دانلود فیلم دانلود نسخه صوتی

 

آنچه میبینید سخنرانی الیف شافاک (درباره ملت عشق) در موسسه تد است:

 

 

دانلود سخنرانی الیف شافاک با زیرنویس

لینک دانلود خلاصه سخنرانی با دوبله فارسی


درهمینباره:


مصاحبه با شافاک درباره ترکیه پس از کودتا:

دانلود

رپورتاژ: معرفی کتاب بعد از عشق

 

 


پانوشت:

سرویس ویدئویی آوانگارد بزودی راه اندازی میشود. در این سرویس محتوای صوتی ، تصویری و چندرسانه ای در زمینه های فرهنگی،هنری و ادبی برای مخاطبان به اشتراک گذاشته خواهد شد.پستهای چندرسانه ای آوانگارد را میتوانید در: کانال تلگرامی آوانگارد ، کانال ویدئویی آوانگارد و صندوق پستی خودتان (درخبرنامه آوانگارد دریافت کنید.

برای عضویت در خبرنامه آوانگارد فرم آن را که در انتهای همین مطلب آمده پر و ارسال کنید. (جای شما بودیم،ویژه نامه پرُ و پیمان ِ آوانگارد برای نوروز ۹۷ را از دست نمیدادیم. این ویژه نامه فقط برای اعضای خبرنامه آوانگارد منتشر میشود.

 

 

teleg
  nl


 

پاسخ


سه × = 6