به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «سعد محمد رحیم» رمان‌نویس و داستان‌نویس سرشناس عراقی روز دوشنبه ۹ آوریل ۲۰۱۸ بر اثر سکته قلبی در بیمارستان قلب در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق درگذشت.

این نویسنده و ادیب مطرح جهان عرب، میهمان بیست و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی ادبی «گلاویژ» بود و در روز دوم فعالیت‌های این جشنواره فرهنگی، در پنلی با موضوع «ترجمه دیگری بر اساس روشنگری» (ترجمه الاخر ثقافیا) و با حضور نویسندگان و مترجیمن سرشناس عرب، با مقاله‌ای تحت عنوان «ترجمه دیگری و لحظه حضور روشنگری» (ترجمه الاخر و لحظه التنویر الغائبه) حضور پیدا کرد. 
  
وی بعد از اتمام برگزاری بیست و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی ادبی «گلاویژ»؛ روز یکشنبه ۸ آوریل ۲۰۱۸ از طریق فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه قرار بود به شهر بغداد سفر کند که بر اثر سکته قلبی وضعیت جسمانی‌‌اش به هم می‌خورد و در نهایت، روز دوشنبه ۹ آوریل ۲۰۱۸ در بیمارستان قلب در شهر سلیمانیه درگذشت.

پیکر «سعد محمد رحیم» در مراسمی با حضور مرکز فرهنگی و روشنگری «گلاویژ»، تعدادی از نویسندگان و همچنین خانواده آن مرحوم تشییع شد و به زادگاهش منتقل شد. وی چندی قبل در بغداد مورد عمل جراحی قلب قرارگرفته بود.  

«سعد محمد رحیم» در سال ۱۹۷۵ در شهر بعقوبه عراق متولد شد، در سال ۱۹۸۰ از دانشکده مدیریت و اقتصاد فارغ التحصیل شد و به امر معلمی دروس اقتصاد در دبیرستان مشغول شد؛ ولی دغدغه اصلی وی ادبیات و رمان و روزنامه‌نگاری بود. به همین دلیل کتاب‌هایی با موضوع داستان، رمان، تحقیق و نقد ادبی منتشر کرد. در سال گذشته، بیشتر با رمان «کشتن مرد کتاب فروش» (مقتل بائع الکتب) به شهرت رسید و در مدت یک سال، ۱۰ با تجدید چاپ شد و به چندین زبان ترجمه شد، از جمله با ترجمه ماهرانه «صباح اسماعیل» به زبان کُردی منتشر شد.

مهمترین کتابهای این نویسنده فقید عراقی عبارتند از: «صعود به سمت برج‌های دو قلو»، داستان، در سال ۱۹۸۹، «سایه درخت توت قرمز»، مجموعه داستان، در سال ۱۹۹۳، «او و دریا»، مجموعه داستان، در سال ۲۰۰۰، «صدای لک لک‌ها»، رمان، در سال ۲۰۰۰، «ایستگاه‌های دور»، مجموعه داستان، در سال ۲۰۰۴، «تحریک»، داستان، در سال ۲۰۰۴، «گُل شکفته»، مجموعه داستان، «سایه بدن»، رمان، در سال ۲۰۱۵، «آن روشنفکری که در همه چیز دخالت می‌کند»، تحقیق، در سال ۲۰۱۶، «کشتن مرد کتاب فروش»، رمان، در سال ۲۰۱۷، «ترجمه با گذشت زمان، خود را نشان می‌دهد»، تحقیق، در سال ۲۰۱۷ و همچنین «بستری برای دیوانگی»، رمان، در سال ۲۰۱۸٫


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl