به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نشست خبری طرح ضیافت الهی و برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در ماه مبارک رمضان، امروز (سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه) با حضور حجت‌الاسلام شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی و حجت‌الاسلام علی مقنّی، معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در ساختمان مهر برگزار شد.
 
شرفخانی در این نشست گفت: این طرح در ۲ هزار و ۴۵۱ امامزاده کشور با هدف ترویج و تبلیغ مفاهیم قرآنی، نشر معارف دینی و تقویت اعتقادات مردم  از ابتدای ماه رمضان آغاز می‌شود .
 
وی افزود: در این طرح بیش از سه هزار مُبلغ از حوزه‌های علمیه قم و استان‌های کشور به اجرای برنامه‌هایی مانند سخنرانی، تفسیر قرآن، بیان احکام، نشر معارف دینی و نماز جماعت می‌پردازند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف، بیان کرد: از دیگر برنامه‌های ما در طرح ضیافت الهی، برپایی خیمه‌های معرفت است که در آن به ارائه مشاوره، پاسخگویی به شُبهات دینی، بیان احکام و اجرای برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان خواهیم پرداخت. همچنین در هر شب از ماه مبارک رمضان، جشن رمضان را به‌صورت «استیج»  در حدود ۱۰۰ امامزاده و بقعه برای مردم  مومن و روزه‌دار برگزار خواهد شد.
 
شرفخانی همچنین با اشاره به برنامه جشن رمضان، گفت: کرسی تفسیر قرآن کریم هم در یک‌هزار و ۲۵۰ امامزاده برگزار خواهد شد که بر مبنای تفسیر یک جلدی حجت‌الاسلام  والمسلمین قرائتی است.
 
وی ادامه داد: برنامه افطاری ساده هم از دیگر برنامه‌هایی است که براساس اجرای امینانه نیات  واقفان و مشارکت مردمی در یک‌هزار و ۸۰۰ امامزاده برپا  می‌شود. در این ماه، برنامه‌های ویژه‌ای هم برای بانوان درنظر گرفته شده است. آموزش سبک زندگی با عنوان «به رنگ خدا» برنامه ویژه خواهران که در آن مهارت‌های فردی، تحکیم خانواده و تربیت فرزند توسط اساتیدی که آموزش‌های لازم را دیده‌اند، آموزش داده می‌شود.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف، ویژه‌برنامه «خدیجه، مادر امت» را از دیگر برنامه‌های ماه مبارک رمضان دانست و گفت: این برنامه همزمان با روز رحلت حضرت خدیجه (س) با هدف پرداختن به سیره ایشان اجرا خواهد شد. جشن میلاد امام حسن (ع) نیز در نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود از این فرصت برای اجرای طرح مودت استفاده می‌کنیم تا به ترویج احسان و نیکوکاری  وبهسازی بقاع متبرکه با مشارکت آحاد مردم بپردازیم.
 
شرفخانی، درباره برنامه‌های ویژه شبهای قدر در بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان کشور، اظهار کرد: برنامه‌های لیالی قدر در ۲ هزار و ۵۰۰ امامزاده برگزار خواهد شد. همچنین امسال یکی از اولویت‌های ما موضوع مناجات‌خوانی در امامزادگان است. امسال در ۴۰۰ امامزاده مناجات‌خوانی را به‌عنوان سنتی فراموش شده خواهیم داشت.  

وی در ادامه از اجرای طرح «قرار ماه نُهم» در فضای مجازی خبرداد و افزود: پرتال راسخون که متعلق به سازمان اوقاف و امور خیریه است، برنامه‌های ویژه‌ای در پاسخ به برخی هجمه‌های معاندان  در مناسبت‌ها داشته و از این طریق کلیپ‌های کوتاه تصویری، فایل‌های صوتی، انیمیشن و متن ادبی و عکس نوشته با موضوعات مختلف ویژه مناسبت‌های مختلف طراحی شده و قصد داریم این آثار تولیدی را بدون آرم و لوگو در اختیار همه نهادهای مردمی و دولتی قرار دهیم تا به نشر آن در فضای مجازی بپردازند.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف در پایان سخنانش، گفت: یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، تبیین شعار سال با توجه به منویات مقام معظم رهبری است. با توجه به این شعار و وضعیت اقتصادی و تحریم‌ها، ره‌توشه‌ای برای مبلغان اعزامی آماده شده تا اهمیت کالای ایرانی را تبیین کنند. 
 
برپایی ۱۱۰ محفل بزرگ  قرآنی با حضور قاریان بین المللی ایران، مصر و افغانستان
 
در این نشست حجت‌الاسلام علی مقنّی، معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف نیز بیان کرد: محافل قرآنی در بقاع متبرکه و مساجد، طبق روال هر ساله در تمام شهرستان‌ها برگزار می‌شود. ۱۱۰ محفل بزرگ قرآنی با حضور قاریان ممتاز و بین‌المللی داخلی و خارجی  شامل ایرانی، مصری وافغانی پیش‌بینی شده که به همین منظور، ۲ قاری از کشور مصر و ۲ قاری از کشور افغانستان در ماه مبارک رمضان مهمان جمهوری اسلامی ایران خواهند بود.
 
وی از برگزاری هشت محفل شاخص رسانه‌ای با همکاری شبکه قرآن و معارف سیما خبر داد و افزود: آیین ترتیل‌خوانی در یک‌هزار و ۷۰۰ بقعه متبرکه همه‌روزه برگزار می‌شود که ۴۶ بقعه شاخص از سوی شبکه قرآن و شبکه‌های استانی پوشش رسانه‌ای داده می‌شوند.

معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به برگزاری بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن، گفت: برای ستاد طرح ملی حفظ قرآن کریم در نمایشگاه قرآن، بخش ویژه‌ای درنظر گرفته شده که برپایی آن به سازمان اوقاف واگذار شده که در این بخش، فعالیت‌های مراکز زیرمجموعه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، حفظ قرآن در ملل مختلف، فعالیت‌های استان‌ها در زمینه حفظ قرآن و غیره به نمایش گذاشته می‌شود. استودیوی شبکه قرآن و معارف سیما نیز در این بخش استقرار یافته و همه روزه فعالیت‌های این غرفه به‌صورت زنده از این شبکه پخش خواهد شد.


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl