به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی پیش از ظهر امروز در این نشست با تاکید بر این مطلب افزود: اهمیت و جایگاه میراث مکتوب و نسخ خطی کشورمان بر کسی پوشیده نیست بنابراین باید نسبت به حفظ آن اهتمام داشته باشیم.
 
وی گفت: موسسه پژوهشی میراث مکتوب در این زمینه تلاش‌های بسیاری داشته است و باید نسبت به ادامه این مسیر استمرار داشته باشد.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود بر شناسایی ظرفیت‌ها و استعدادهای داخلی و خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد و ادامه داد: در داخل وزارتخانه می‌توان از ظرفیت‌های معاونت امور فرهنگی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و … کمک گرفت و در بحث‌های نظری، اجرایی و کارکردی با موسسه پژوهشی میراث مکتوب همکاری‌های مشترک داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر بهره‌گیری موسسه پژوهشی میراث مکتوب از ظرفیت‌های کتابخانه ملی  و سازمان‌های اوقاف و امور خیریه، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در راستای ارتقا و حفظ میراث مکتوب و نسخ خطی تاکید کرد.

صالحی در ادامه تصریح کرد: ارتباط با انجمن‌ها و شخصیت‌های ایرانشناسی در خارج از کشور نیز می‌تواند به اهداف موسسه پژوهشی میراث مکتوب در راستای تعالی نسخ خطی و میراث مکتوب با نگاه فرهنگی و اقتصادی نقش به سزایی داشته باشد.
 
در ابتدای این نشست اکبر ایرانی، مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب گزارشی از عملکرد فرهنگی و اقتصادی این مرکز ارائه داد.

در ادامه احمد مسجد جامعی با اشاره به برخی اقدامات این موسسه گفت: از این موسسه می توان برای گسترش فرهنگ ایرانی و معرفی آن به جهان بهره‌های بسیاری برد.

وی افزود: موسسه پژوهشی میراث مکتوب در برگزاری نشست ها، اجلاس ها و چاپ کتاب ها و انتقال مفاهیم عرفان  با رویکرد زبان و ادبیات فارسی می تواند نقش به سزایی داشته باشد.

در بخش دیگری از این نشست غلامعلی حداد عادل گفت: موسسه پژوهشی میراث مکتوب تاکنون اقدامات مناسبی در نشر کتاب داشته و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به آن نگاه ویژه‌تری داشته باشد.

وی افزود: توزیع آثار از اهمیت زیادی برخوردار است و این موسسه در این زمینه باید تدابیر لازم را داشته باشد.
 
در ادامه ابوذر ابراهیمی ترکمان؛ رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر نقش موسسه پژوهشی میراث مکتوب در پر کردن خلاءهای تاریخی تاکید کرد و گفت: این مرکز می‌تواند در شناسایی استعدادها و ظرفیت‌های داخلی و خارجی نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
 
اعظم بروجردی رئیس کتابخانه ملی نیز گفت: موسسه پژوهشی میراث مکتوب یک موسسه غیردولتی است و از وظایف مسئولان و دست‌اندرکاران است که براساس قانون و آیین‌نامه‌ها درصدی از اعتبارات خود را برای امور فرهنگی صرف کنند.

محمدمهدی محقق نیز در این نشست بر ارتباط این موسسه با مراکز علمی و ایران‌شناسی خارجی از طریق مبادله کتاب تاکید کرد.
 
علیرضا مختارپور نیز گفت: کمک به توزیع آثار بهترین کمک و حمایت از موسسات نشر و فرهنگی است و باید به این موضوع توجه داشت. 


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl