به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اس.آی.اسپانوش و اچ.تی.زناکیس، دانشمندان حوزه نجوم و کیهان‌شناسی در آوریل سال ۲۰۱۳ کتابی با عنوان «آموزش نجوم با تحقیق و کاردستی» در ولوس یونان تالیف کردند. نسخه انگلیسی این اثر چندی پیش از سوی مائده فضل‌علی‌زاده ترجمه و مهدی خاکیان‌قمی ویراستاری علمی آن را برعهده داشته است. این کتاب توسط انتشارات سبزان روانه کتابفروشی‌ها شد.
 
اگر از شما بخواهیم که با اشیای دور و برتان اعتدالین و انقلاب زمستانی و تابستانی کره زمین را نشان دهید حتمن از یک چراغ مطالعه، یک تکه شکلات، یک میله‌ به طول حداقل بیست سانتی‌متر و صفحه‌ای دوار ثابت بهره خواهید جست. در مثالی دیگر، اگر از شما بخواهیم که نقشه کره زمین را در یک مقوای صاف رسم کنید، شما به یک کره و یک مقوا نیاز خواهید داشت و شاید در مرحله بعدی کره را به صورت قیف روی کره سوار می‌کنید و شروع به کشیدن مرزهای قاره‌ها می‌کنید.
 
ساخت وسیله یکی از روش‌های ابداعی در فرآیند یادگیری است. غیر از تاثیرات روحی-روانی، در موارد خاصی روحیه کار گروهی و همکاری را پرورش می‌دهد. معمولا این نوع تجربیات در کودکی نقطه مثبتی از ارائه خلاقیت است که در ذهن باقی می‌ماند.

 

 برگی از کتاب

 
این کتاب نه تنها برای دانش‌آموزان مدرسه بلکه برای هر دانش‌‌آموز و معلمی که علاقه‌مند به آشنایی و فراگیری کار افراد حرفه‌ای دیگر و انجام و ترکیب برخی از این تمرین‌ها با روش‌های خودش باشد مناسب است. این اثر شامل مجموعه متنوعی از فعالیت‌های آموزشی و پیشنهادها و ایده‌هایی برای بررسی‌های بعدی است. بعضی از آن‌ها در اختیار موسسان مدارس تربیت معلم گالیله  قرار گرفتند و برخی دیگر در مسابقات ملی و بین‌المللی ارائه شدند.
 
دانش‌آموزان تشویق می‌شوند که در این ساخت و سازها شرکت کنند و به کمک همین ابزارها مشاهدات و اندازه‌گیری‌هایی را در راستاییافتن پاسخ و پرسش‌های کتاب انجام دهند.
 
تالیف «آموزش نجوم با تحقیق و کاردستی»  به زبان انگلیسی به درخواست موسسه المپیاد نجوم در ولوس یونان آغاز شد. اولین بار این کتاب از یونانی به انگلیسی ترجمه شد تا به عنوان یادگاری به دانش‌آموزانی از سراسر دنیا و معلمان آن‌ها که در المپیاد شرکت کرده بودند تقدیم شود.
 
مروری بر فصل‌ها
این کتاب به شش بخش تقسیم شده است. بخش اول با بیان راهبرد‌هایی در مورد چگونگی انجام کارهای عملی و راهکارهایی برای به کارگیری روش‌های مشاهداتی شروع می‌شود. بخش دوم به سمت موضوعات تخصصی مشاهده آسمان پر ستاره پیش می‌رود، مشاهده و اندازه‌گیری ابعاد و فواصل سیستم زمین-ماه در بخش سوم مورد بررسی قرار می‌گیردذ. بخش چهارم و بخش پنجم به مشاهده و اندازه‌گیری پارامتر‌های منظومه شمسی خودمان می‌پردازد و در پایان، شناسایی و شبیه‌سازی فرآیندها در عالم مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 
«آموزش نجوم با تحقیق و کاردستی» با ترجمه مائده فضل‌علی‌زاده و ویراستار علمی مهدی خاکیان‌قمی در هزار جلد از سوی انتشارات سبزان به قیمت ۱۸ هزار تومان روانه کتابفروشی‌ها شد.
 


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl