به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در سومین قسمت از سری جدید برنامه «زاویه» که امشب (۲۷ تیرماه) به روی آنتن می‌رود، با حضور مهدی گلشنی به ارزیابی انتقادی نهاد علم در ایران پرداخته می‌شود.
 

مهدی گلشنی، استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف، چهره ماندگار فیزیک و موسس و رئیس گروه فلسفه علم دانشگاه صنعتی شریف از تاریخ ۳۱ تیر ۹۷  به افتخار بازنشستگی نائل می‌شود. به همین مناسبت مخاطبان در برنامه امشب «زاویه» پای صحبت‌های انتقادی این چهره ماندگار در خصوص وضعِ مصنوعیِ علم در ایران و بحث و مناقشه جنجالی سال‌های اخیر یعنی چاپ مقالات در فهرست آی‌اس‌آی مینشینند و در این برنامه از احساس نیاز به پیوستن به جرگه علم جویان از دوران مشروطه و تاسیس دارالفنون بعد از جنگ‌های جهانی اول و دوم و اهمیت علم در ایران برای کسب استقلال و عزت در عرصه جهانی درآن دوران تا معضل جدی امروز جامعه علمی ما و بحث مقالات و پایان نامه های فاقد اعتبار علمی که معیاری برای ترفیع نیز هستند خواهند گفت.

آیا ما به راستی باور کردیم که به علم نیاز داریم؟ و از آن مهم‌تر اینکه آیا باور کردیم که علم، باید متناظر به نیازهای ما باشد تا مفید قلمداد شود؟! آیا می‌شود علم را از واقعیت‌های جامعه جدا کنیم و بی‌اعتنا به معضلات و تنگناهایی که در زندگیِ واقعی مردم وجود دارند، کار علمی کنیم؟!

سری جدید برنامه «زاویه» به تهیه کنندگی علی خواجه، سردبیری محمدجواد قنبری و با اجرای علیرضا سمیعی و حبیب الله رحیم پور با تغییرات کلی در ساختار، گرافیک و دکور برنامه چهارشنبه‌ها ساعت ۲۱ و ۱۵ دقیقه به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.


رفتن به منبع
Author:

Powered by WPeMatico

teleg
  nl