مپانی نتفلیکس اعلام کرد به زودی ساخت مجموعه انیمیشن‌های تلویزیونی بر اساس رمان‌های معروف ادبیات کودک و نوجوان نوشته «رولد دال» را آغاز می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، قرار است رمان‌های معروفی چون «چارلی و کارخانه شکلات‌سازی» و «ماتیلدا» از آثار «رولد دال» نویسنده معروف انگلیسی ادبیات کودک و نوجوان توسط کمپانی نتفلیکس به سریال تلویزیونی تبدیل شوند.

«غول بزرگ مهربان»، «توئیتز» و «چارلی و آسانسور شیشه‌ای بزرگ» از جمله دیگر آثار «رولد دال» هستند که در قالب سریال انیمیشن توسط کمپانی نتفلیکس اقتباس می‌شوند. مراحل ساخت این سریال‌ها از سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد.

کمپانی نتفلیکس که در سال ۲۰۱۸ مبلغ هشت میلیارد دلار را برای ساخت برنامه‌های اوریجینال اختصاص داده است تاکنون ۶.۹ میلیارد دلار را برای ساخت مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها هزینه کرده است. شبکه نتفلیکس ۱۳۷ میلیون کاربر از سراسر جهان دارد.

«رولد دال» یکی از معروف‌ترین نویسندگان کتاب کودک است و تاکنون اقتباس‌های سینمایی و تلویزونی متعددی از آثار و نوشته‌های او انجام شده است.

رولد دال (به انگلیسی: Roald Dahl)، (۱۳ سپتامبر ۱۹۱۶۲۳ نوامبر ۱۹۹۰داستان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس اهل ویلز بریتانیا و از مشهورترین نویسنده‌های انگلیسی، که والدینش نروژی‌الاصل بودند و اوج شکوفایی او به عنوان نویسنده برای کودکان و بزرگسالان در دهه ۱۹۴۰ بود.

مهم‌ترین آثار او چارلی و کارخانه شکلات سازی، جیمز و هلوی غول پیکر، ماتیلدا و داستان‌های چشم‌نداشتنی است. بیشتر آثار او به فیلم درآمده‌است.

 

«جیمز و هلوی غول‌پیکر» (۱۹۶۱)، «آقای روباه شگفت‌انگیز» (۱۹۷۰)، «دنی، قهرمان جهان» (۱۹۷۵)، «داروی شگفت‌انگیز جورج» (۱۹۸۱) و «جادوگرها» (۱۹۸۳) از جمله دیگر آثار معروف «رولد دال» محسوب می‌شوند که نوامبر سال ۱۹۹۰ در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

او در ۱۹۱۶ در لانداف گلامورگان به دنیا آمد. در جنگ جهانی دوم به نیروی هوایی انگلستان در نایروبی پیوست. مدتی در یونان و سوریه خلبان جنگی بود. در ۱۹۴۲ به واشینگتن رفت و نویسندگی را شروع کرد. اولین داستان‌هایش را بر اساس تجربه‌هایش در جنگ در نشریان آمریکایی به چاپ رساند. اما خیلی زود به نوشتن برای کودکان گرایش یافت. آثار او اثر زیادی بر نویسندگان انگلیسی زبان پس از او گذاشت.
دال در سال ۱۹۸۳ کتاب مصور «آسمان گریست» نوشتهٔ تونی کلیفتون را نقد کرد که در مورد جنگ سال ۱۹۸۲ لبنان بود و اسرائیلی‌ها را به تصویر می‌کشید که با بمباران اهداف غیرنظامی هزاران نفر از ساکنان بیروت را قتل‌عام می‌کردند. در نقد دال عنوان شده بود که این کتاب باعث می‌شود خوانندگان «به شدت ضد اسرائیل» شوند و در آن نوشته بود: «من ضد یهود نیستم، ضد اسرائیل هستم.» دال در سال ۱۹۸۳ به یک خبرنگار گفت: «خصلتی در سرشت یهودی وجود دارد که باعث تنفر از آن‌ها می‌شود… منظورم این است که هیچ وقت بی‌دلیل ضدیت با چیزی در جایی پدیدار نمی‌شود؛ حتی شخص نفرت‌انگیز و پستی چون هیتلر هم بی‌دلیل به آن‌ها گیر نداده بود.»
او در سال ۱۹۸۳ برندهٔ جایزهٔ ویت برد شد و در نوامبر ۱۹۹۰ درگذشت. مجلهٔ تایمز او را «یکی از پرخواننده‌ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان نسل ما» نامید و نوشت: «کودکان عاشق داستان‌های رولد دال هستند و او را نویسندهٔ محبوب خود می‌دانند… داستان‌های او آثار کلاسیک آینده خواهند بود.»

رولد بارها مرگ را به چشمان خود دید. وی در جنگ جهانی دوم شرکت کرد و در طی حادثه‌ای با هواپیما سقوط کرد اما در کمال ناباوری جان سالم به در برد. در کودکی هم نیز در تصادفی که با ماشین خواهرش داشت بینی او به کلی از بین رفت اما طی جراحی وی به حال و روز خود برگشت. سرانجام در سال ۱۹۹۰ میلادی و در حالی که ۷۴ سال سن داشت به دلیل بیماری نادری به نام سندروم میلودیسپلاستیک در گذشت.

teleg
  nl


 

پاسخ


شش − 1 =