دبیران بخش کتاب نیویورک‌تایمز به سنت هر سال فهرستی از بهترین کتاب‌ها را برگزیدند که شامل پنج کتاب داستانی و پنج کتاب غیرداستانی از جمله دو خاطره‌نگاری می‌شود.

«کشتن اس اس» نوشته بیل اوریلی پس از یازده هفته در جایگاه چهارم پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار دارد. روایت واقعی از جست‌وجو برای معتمدین هیتلر پس از جنگ جهانی دوم و از بین بردنشان به خوانندگان کتاب ارائه شده است.

«انسان خردمند» نوشته یوال هراری رکوردی جذاب در میان فهرست پرفروش‌ها دارد و پس از ۵۲ هفته از انتشار در جایگاه پنجم پرفروش‌های نیویورک‌تایمز قرار دارد. هراری که خود دکترای تاریخ از دانشگاه آکسفورد دارد همه باورهای ما نسبت به انسان در طول تاریخ را به چالش می‌کشد و معتقد است همه ساختارهای سیاسی و شبکه‌های داد و ستد بر اساس تخیلات انسانی بنا شده‌اند.

نکته اینکه در فهرست برترین‌های نیویورک‌تایمز خبری از «سال استراحت و آرامش من»، دومین رمان آتوسا مشفق (نویسنده آمریکایی ایرانی‌تبار) نیست.

کتاب‌های برگزیده سال ۲۰۱۸ از نگاه نیویورک‌تایمز از این قرار است:

«نامتقارن» لیزا هالیدی: نخستین رمان نویسنده که شبیه آثار نویسندگان مجرب به نظر می‌رسد. هالیدی در دو بخش «نادانی» و «دیوانگی» یک ماجرای عاشقانه و بازداشت یک اقتصاددان عراقی-آمریکایی در فرودگاه هیثرو لندن را روایت می‌کند و شیوه نگارش او گاهی به فراداستان پهلو می‌زند.

«خداباوران بزرگ» ربکا مکای: رمانی از خالق «خانه یکصد ساله» که ماجراهای آن در شیکاگوی میانه دهه ۱۹۸۰ و پاریس ۲۰۱۵ همزمان با حمله‌های تروریستی می‌گذرد. مکای با «خداباوران بزرگ» جزو رقیبان اصلی جایزه من بوکر و جایزه ملی کتاب بود.

«پرستار بی‌نقص» لیلا سلیمانی: کتابی که برنده معتبرترین جایزه ادبی فرانسه (گنکور) شده و داستان پرستاری دوست‌داشتنی را روایت می‌کند که دستش به خون دو کودک آلوده است. آنچه بیش از همه در این داستان تریلر جلب توجه می‌کند، روایت جزئی‌نگرانه نویسنده از رابطه یک مادر با پرستاری است که برای مراقبت از کودک او استخدام شده است.

«آنجا آنجا» تامی اورنج: نخستین رمان نویسنده‌ای که در داستان خود زمان، فقر و زندگی شهری را در هم می‌آمیزد. بسیاری از فصل‌های کوتاه «آنجا آنجا» از زبان گروهی از بومیان آمریکا روایت می‌شود که در اوکلند زندگی می‌کنند و بسان زائران راهی مکانی مقدس‌اند.

«واشنگتن بلک» اسی ادوگیان: سومین رمان نویسنده رنگین‌پوست کانادایی که برنده جایزه معتبر گیلر بود و نامزد نهایی دریافت جایزه معتبر من بوکر شد. ادوگیان در این کتاب ماجراهای فرار جورج واشنگتن بلک را از برده‌داری روایت می‌کند و نشان می‌دهد برادر یک برده‌دار سفیدپوست چگونه می‌تواند با یک برده سیاه گروهی فوق‌العاده تشکیل دهد.

«زندان آمریکایی» شین بائر: نویسنده سال ۲۰۱۴ به یکی از مناطق روستایی لوییزیانا رفت تا در لباس مبدل به عنوان نگهبان مرکز اصلاح و تادیب وین (یک زندان خصوصی) کار کند. هر چند او پس از چهار ماه لو رفت اما آنچه دید، برای نوشتن کتابی درباره شرایط و وضعیت زندان‌های خصوصی آمریکا کافی به نظر می‌رسید.

«فردریک داگلاس» دیوید دابلیو بلایت: اثری ماندگار درباره یک چهره ماندگار. داگلاس کاریزماتیک وجدان آبراهام لینکلن بود و زندگینامه جزئی‌نگر و سینمایی بلایت نتیجه یک عمر درگیری او با موضوع. داگلاس خودش سه خودزندگینامه نوشته و در آنها گذر از بردگی تا نقش‌آفرینی به عنوان یکی از مهم‌ترین چهره‌های قرن ۱۹ را شرح داده است اما کتاب بلایت کامل‌تر از همه آنهاست و زندگی شخصی و عمومی داگلاس را به بهترین شکل به تصویر می‌کشد.

 

«ماهی کوچولو؛ یک خاطره» لیزا-برنان جابز: لیزا در برزخ دو دنیای کاملا متفاوت رشد کرد و بزرگ شد؛ مادرش هنرمندی فقیر بود و پدرش استیو جابز، پولداری سنگدل. او در این کتاب دو دنیای پدر و مادر را به شکلی ماندگار توصیف کرده و در نخستین تجربه نویسندگی تصویری دیگرگون از پدری ارائه داده است که تا پیش از این همگان او را به بخشندگی و مهربانی می‌شناختند.

 

 

Cult on Fog Island 

ترجمه فارسی این کتاب را می‌توان«اسرار جزیره مه‌آلود» ترجمه کرد. این کتاب نوشته ماریت لیندشتاین نویسنده طرح ژانر ساینس فیکشن است. ماجرای ورود یک‌زن تحصیل‌کرده به جزیره‌ای اسرار آمیز و تخیلی را توصیف میکند. این زن سوفیا نام دارد.«سوفیا» به تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است و در این زمان در یک سخنرانی با موضوع جنبش نسل جدید شرکت می‌کند. رهبر جنیش شخصی به نام «فرانس اوسوالد» نام دارد که جوانی جذاب با شخصیتی رازآلود دارد. فرانس از سوفیا دعوت می‌کند تا از جزیره مه‌آلود بازدید کند. 

این اثر در قالب یک مجموعه سه‌گانه تدوین شده و نویسنده درحال مذاکره برای نگارش فیلمنامه‌ای اقتباسی‌ست که از این رمان برگرفته شده.

 


Swansong

آواز قو – این کتاب توسط یک نویسنده جوان انگلیسی‌تبار بنام کری اندرو به رشته تحریر درآمده و آنطور که نویسنده در مصاحبه با گاردین بیان کرده روایتی از زندگی شخصی خود اوست. قهرمان این داستان دختری‌ست که برای فرار از عذاب وجدان و گذشته‌اش تصمیم به فرار از لندن و مهاجرت به اسکاتلند می‌گیرد. معمولا در بریتانیا این اسکاتلندی‌ها هستند که برای بهره‌مندی از فرصتهای پیشرفت و رفاه به انگلستان مهاجرت می‌کنند. اما این زن پس از ورود به مناطق مرتفع اسکاتلند به تجربه‌ای جدید از مواجهه با طبیعت و ارتباط آن با هویت انسانی دست می‌یابد.


 

«آموزش‌دیده؛ یک خاطره» تارا وست‌اُور: یک خاطره‌نگاری بی‌نهایت جذاب درباره شجاعت و خودباوری. تارا به عنوان کوچک‌ترین فرزند یک خانواده ۹ نفری حتی گواهی تولد نداشت مدرسه نرفته بود اصلا و تا پیش از رفتن به دانشگاه هرگز هیچ دوره آموزش رسمی‌ای ندیده بود. او که تشنه آموختن بود، در خانه خواندن و نوشتن یاد گرفت و حالا دانش‌آموخته دکتری در رشته تاریخ از دانشگاه کیمبریج است.

 

«خدایان عشق» نوشته نیکولا موستین

«فریدا» وکیل جوانی است که به تازگی از همسرش جدا شده و به عشق و عاشقی نیز اصلاً اعتقادی ندارد. روزی مردی غریبه وارد دفترش می‌شود و به او می‌گوید که نواده الهه عشق «ایروس» است. فریدا سعی می‌کند از این امر فرار کند، ولی بالاخره مجبور می‌شود با سرنوشت خود کنار بیاید و به جستجوی ایروس برود. او باید پیکان اسطوره‌ای ایروس را پیدا کند و از نابود شدن جهان جلوگیری کند.
«ما مالک آسمان هستیم» نوشته لوک آلنات

شخصیت اصلی داستان فردی به نام «راب کوتس» است که فکر می‌کند شانس و اقبال خوبی ندارد. همسرش «آنا» و پسرش «جک» کمی خوش بین‌تر هستند. راب به برنده شدن در مسابقه بخت‌آزمایی امیدوار است تا اینکه همسرش متوجه می شود مسئله عجیبی درباره پسرشان اتفاق افتاده است.

«تک فرزند» نوشته ریانون ناوین

بعد از حادثه غم انگیز تیراندازی در مدرسه پسرکی شش ساله به نام «زاک» تصمیم می‌گیرد مردم شهرش را به صلح و دوستی دعوت کند. رمان مربوط به حوادث سیاسی-اجتماعی چند سال اخیر آمریکا است.

«نارنگی» نوشته کریستین مانگان

داستان اصلی این رمان مهیج در دهه پنجاه میلادی در کشو مراکش اتفاق می‌افتد که در آن دو زن جوان حضور دارند که بعد از تجربه دانشگاه دوباره یکدیگر را ملاقات می‌کنند.
«پونتی» نوشته شارلن تئو

اولین رمان شارلن درباره دوستی، عشق و گناه است که در کشور سنگاپور توسط شخصی به نام «ایان مک‌ایوان» روایت می‌شود. داستان با محوریت «آمیسا تان» بازیگر فیلمی ترسناک به نام «پونتی» است که از نام «پونتیاناک» الهام گرفته شده است. قبیله پونتیاناک در جنوب شرقی آسیا آدم‌خوارانی هستند که فقط مردان را می‌خورند.
«در شهر دیوانه و خشن ما» نوشته گای گوناراتنه

برای سه دوست این داستان، بزرگ شدن زیر آسمان‌خراش‌های استونز استیت، یعنی تابستان و این فصل با فوتبال، موسیقی و آزادی عجین شده است. ولی پس از کشته شدن یک سرباز انگلیسی شورش‌ در شهر ایجاد شده است. شخصیت‌های اصلی داستان «سلون، اردان و یوسف» هستند.


میشله اوباما و انفجار صنعت نشر

مهمترین کتاب ِ منتشر شده در سال ۲۰۱۸ به‌روای اغلب ژورنالهای تخصصی کتاب در امریکا کتاب «شدن» است که بنام میشله اوباما همسر رییس‌جمهور سابق امریکا نوشته شده. بسیاری این‌کتاب را یک پالس مثبت از سوی خانواده اوباما برای حضور دوباره در کاخ سفید می‌دانند.

همسر رییس‌جمهور سابق امریکا همانند هیلاری کلینتون بعداز انتشار کتابش، تور رونمایی و جشن‌امضایی را در سرتاسر ایالات متحده برگزار کرده.

طبق آمار منتشر شده، کتاب میشل اوباما در مدت ۱۵ روز ۴ میلیون نسخه در آمریکا و کانادا فروش داشته است.

آن چه از کتاب «شدن» میشل اوباما باید بدانید

میشل در این کتاب به مشکلات ازدواجش از جمله سقط جنین اشاره کرده است. او گفته است چطور پس از دو بار حاملگی بی‌سرانجام، با لقاح مصنوعی بچه‌دار شده‌ است. او در صفحه ۱۵۷ و ۴۱۴ این کتاب درباره ایران سخن گفته که تا ترجمه کتاب باید منتظر بود و دید که روی چه موضوعاتی تمرکز کرده است. ایرانیان، خاطره خوشی از او ندارند. چرا که نام آرگو ، فیلمی ضد ایرانی را به عنوان بهترین فیلم اسکار سال ۲۰۱۳ معرفی کرد. اعلامی که برای نخستین بار در تاریخ اسکار، از داخل کاخ سفید صورت گرفت.

کتاب «شدن» (Becoming) که خاطرات «میشل اوباما» را دربردارد، «شدن» نامیده شده و روز ۱۳ نوامبر از سوی «پنگوئن رندوم هاوس» به ۲۴ زبان در کشورهای مختلف جهان منتشر شد. خوانندگان ماه‌هاست منتظر انتشار ‌این کتاب بودند که گفته می‌شود مبلغ قرارداد چاپ کتاب‌های خاطرات «باراک» و «میشل اوباما» ۶۵ میلیون دلار برآورد می شود.

میشل اوباما، مقدمه کتابش را این گونه آغاز کرد: وقتی من کودک بودم، آرزوهای من ساده بودند. من یک سگ میخواستم، یک خانه که پله داشته باشد. دو طبقه برای یک خانواده.به دلایلی، یک بیوک چهار درب به جای دو درب که آرزوی پدرم بود.

آن چه از کتاب «شدن» میشل اوباما باید بدانید

تصاویری که میشل در کتابش منتشر کرده است و تصویر همان بیوک پدرش را که در مقدمه درباره آن صحبت کرده بود را نشان می دهد

آن چه از کتاب «شدن» میشل اوباما باید بدانید

تصاویری که میشل اوباما در کتاب شدن درباره سبک زندگی و فعالیت هایش در حوزه های مختلف اجتماعی و سیاسی آورده است

آن چه از کتاب «شدن» میشل اوباما باید بدانید

میشل اوباما در این کتاب، تصاویری از سفرهای تبلیغاتی همسرش در جریان رقابت های انتخاباتی را نیز به اشتراک گذاشته که جالب توجه است

بر خلاف تصور رسانه ها، این نخستین کتاب «میشل اوباما» محسوب نمی‌شود؛ او پیش‌تر در سال ۲۰۱۲ «American Grown» را با موضوع تمرکز خود بر گلخانه گیاهان خوراکی کاخ سفید به چاپ رسانده بود.

آن چه از کتاب «شدن» میشل اوباما باید بدانید

تصویر نخستین کتاب میشل اوباما با نام AMERICAN GROWN

«میشل» کتابش را «تجربه‌ای عمیقا شخصی» توصیف کرده و گفته که امیدوار است این اثر برای دیگران الهام‌بخش باشد تا بتوانند به کسی که دوست دارند تبدیل شوند. این کتاب، خاطرات «اوباما» را از زمان کودکی در جنوب شیکاگو تا دوران مادری و فعالیت‌های کاری در کاخ سفید شامل می‌شود.

«میشل» درباره کتابش گفته بود که در این کتاب من درباره ریشه‌هایم و این‌که به عنوان دخترکی از خطه جنوبی شیکاگو صدایم را پیدا کردم، قوی شدن و از آن برای قدرت دادن به دیگران استفاده کردن، حرف زده‌ام. امیدوارم سفر من الهام‌بخش خوانندگان باشد تا شجاعت تبدیل شدن به کسی را که آرزویش را دارند، پیدا کنند. بی‌صبرانه منتظر به اشتراک گذاشتن داستانم هستم.

کتاب «شدن» به صورت همزمان در آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا، ‌نیوزیلند، هند و آفریقای جنوبی به صورت چاپی و دیجیتالی منتشر می‌شود. «میشل اوباما» همزمان با چاپ کتابش در امریکا و بعد از معرفی آن در سرتاسر ایالات متحده قصد دارد توری جهانی برای معرفی آن برگزار کند.پیشنهاد آوانگارد

فرا-داستان نوشته ریچار پاور:

جرج اورول در یکی از آثارش گفته بود: نویسنده‌گان هرگز نتوانسته اند اثاری قابل توجه با مضامینی ایدئولوژیک (سوسیالیستی بنویسند. عمده آثاری که با این مضامین نوشته شده اغلب کسل‌کننده، سطحی و شعاری هستند.

تلاش لجام‌گسیخته انسان مدرن برای احاطه بر طبیعت بخصوص درکشورهای درحال توسعه باعث نگرانیهای بسیاری شده است.این دغدغه منجر به شکل‌گیری ژانر هنری جدیدی شده است که ما نتوانستیم ترجمه مناسبی برای عنوان آن پیداکنیم:

environmentalism

در میان نویسندگانی که به این ایده قرن‌ بیست‌ویکمی پرداخته‌اند می‌توان از مارگارت اتوود که اثر سرگذشت یک ندیمه از او با ترجمه‌ای ضعیف و البته سانسور شده در ایران منتشر شده و این کتاب متاخر ریچارد پاور (فراداستان) یادکرد.

اما به‌گفته نویسنده گاردین، بنظر می‌آید کتاب فرا-داستان نقیضی‌ قابل‌توجه بر مدعای اورول است. ریچارد پاور در این اثر که می‌توان آن را درجرگه آثار انوایرومنتالیستی قرار داد به موضوعاتی می پردازد که دغدغه بسیاری از گروههای مرجع نخبگان در ابتدای قرن بیست‌ویکم است. گرم شدن سیاره زمین، توسعه هوش مصنوعی،توسعه روباتیک، بازیهای ویدئویی و ازبین رفتن جنگل‌ها آلودگی هوا و بطور کلی هرآنچه که ذیل عنوان نگرانی های جهانی در همایشهایی نظیر داووس،و همایش آب و هوایی پاریس مطرح می‌شود.

مجموعه این دغدغه ها کتاب جدید ریچارد پاور را به‌راستی فراتر از یک اثر داستانی ساخته است. میشائیل پولان، نویسنده «چگونه ذهن خود را تغییر دهید» در توضیح دلیل انتخاب این‌کتا بعنوان اثر برگزیده سال ۲۰۱۸ به نیویورک‌تایمز گفته است: «فرا داستان» نوشته ریچارد پاورز داستانی خیلی تازه است زیرا تمرکز اصلی را از روی انسان به عنوان ارزش و معنای دنیا برمی‌دارد و مسئله حفظ محیط زیست و اهمیت حفظ اکوسیستم گیاهی و تداوم حیات درختان را در اولویت قرار می‌دهد.

نکته ای که ریویونویس نیویورک بوکز ریویو نیز با توجه به ان می‌گوید: اثر جدید ریچار پاور به انسان خودبین قرن بیست‌ویکمی یادآوری می کند که جهان ملک طلق او نیست. نویسنده این اثر به درختان و محیط‌زیست ما نگاهی فراانسانی دارد. فراداستان رمانی‌ست که گستره معنایی آن بسیار فراتر از زندگی ذهنی و عینی انسانهاست.

a book about the wisdom of trees

این صفتی‌ست که منتقد گاردین برازنده این کتاب دانسته است. نویسنده دراین کتاب تلاش کرده است تا با کمک نگاهی خلاقانه انعکاس حیات انسانی  از دریچه ی شعور ناشناخته درختان باشد. دراین کتاب خطرات فقدان اکوسیستم گیاهی و تبعات دردناک آن برای ما به‌طرز دقیقی توصیفی می‌شود.

 

برای دیدن فهرست کامل پرفروش‌های هفته چهارم دسامبر به لینک زیر مراجعه کنید:
https://www.nytimes.com/books/best-sellers/combined-print-and-e-book-nonfiction/?action=click&contentCollection=Books&referrer=https%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2Finteractive%2F2018%2F11%2F21%2Fbooks%2Freview%2Fbest-sellers-promo-for-front-copy2.html®ion=Body&module=CompleteListLink&version=Nonfiction&pgtype=Reference

 

 

 

 

 

teleg
  nl


 

پاسخ


9 × = شصت سه