اصول نویسندگی به روایت والتر بنیامین

ادبیات جهان اینفوگرافی کتاب

اشاره اصول نوشتاری یا قواعد نویسندگی از جمله مطالبی ست که در بسیاری از نشریات معتبر ادبی جهان با قلم و امضای نویسندگان بزرگ به مخاطبان ارائه میشود. هرچند این منوال در نشریات ادبی فارسی زبان تابحال انجام نشده بود اما ما در آوانگارد اقدام به ترجمه و انتشار مطالبی بر این نمط از نشریه گاردین نمودیم. تابحال مطالبی از هیلاری منتل – ریچارد فورد – زیدیه اسمت – جنت وینسون و… نویسندگان دیگری در زمینه قواعد نویسندگی در اوانگارد منتشر شده که میتوانید همه انها را در این صفحه مشاهده کنید.

اما طبیعتا بوده و هستند نویسندگان مطرحی که مطالبی از این دست را در نشریات و رسانه های دیگر منتشر میکنند. نظیر همین نوشته که برای اولین بار در نیوریپابلیک – در تابستان ۲۰۱۰ – منتشر شده. که ما به مرور به سراغ انها میرویم و نسبت به ترجمه و انتشار شان اقدام میکنیم.

مرجع اصلی متن زیر کتابی با عنوان Reflections: است و نویسنده اش هم ولتر بنیامین نویسنده و منتقد فقید چپگرا که احتمالا نیاز به معرفی ندارد. اگر هم مایل به کسب اطلاعات بیشتری از زندگی و زمانه او هستید فکر میکنیم این سایت کار شما را راه بیاندازد. وی را در جرگه چپگرایان مکتب فرانکفوت میدانند هرچند که اختلافات زیادی با بزرگان این مکتب داشت. اما در اهمیت نقش و تاثیر همین نویسنده همین بس که از او تاکنون بیش از ۸۰۰۰ صفحه مطالب بجای مانده که بخش قابل توجهی از ان -حدود نیمی از مطالبش- هنوز منتشر نشده است. اما همین مطالب انتشار یافته انقدر تاثیر داشته که کسی مثل اگامبن بگوید -پست مدرنیسم بدون او موجودی عقیم میماند- بنیامین در زمان خود جسورانه به سراغ ایده هایی رفت که تا پیش از ان اهل قلم گمان میکردند چیزی برای نوشتن در انها نیست.

اصول نویسندگی

 به روایت والتر بنیامین

نویسنده والتر بنیامین

مترجم متین مسیحا

 

۱-هرکسی پیش از آغاز نوشتن بصورت حرفه ای می بایست یک خصلت -ناپسند- را در خود بکشد. و آن هم تعصب و جزمیت روی متنی ست که نوشته اید. البته این شرط تنها برای کسانی ست که میخواهند پیشرفت کنند و یک نویسنده حرفه ای بشوند.

۲-بحث در مورد نوشته های شما بدون آگاهی از مطالعات و ذهنیات شما غیر ممکن است. بنابراین مراقب باشید که چه آشغالی را به خورد مغزتان میدهید. برخی از متنها شما را به بیراهه می برند و تمایل روبه رشد شما را عقیم میسازند. نگذارید موتور محرکه ذهن تان تحت هیچ شرایطی خاموش شود. برای ان سوخت مناسب تهیه کنید. سوخت مناسب و با کیفیت

۳-از نوشته اتفاقی و اللا بختکی خودداری کنید. میدانم ممکن است بگویید که شما در شرایطی خارج از زمان همیشگی احساس یا فرصت نوشتن پیدا میکنید.ولی خروجی این قبیل نوشتجات احتمالا برای شاعران مناسب است. چراکه نویسندگان باید با برنامه و هدفمند بنویسند. هر روز با یک برنامه مشخص پای میزکار خود بنشینند و با جدیت شروع به نوشتن کنند. این شغل انهاست.

۴- اجازه ندهید اقتضائات و شرایط زندگی روزمره برنامه شما برای نوشتن را به هم بریزد.

بنیامین در سال ۱۹۲۷

۵-از ورود هیچ فکر و ایده ناشناسی به ذهن خود جلوگیری نکنید. حتی اگر برای شما خط قرمز باشد. شما باید توان روحی تصور کردن – و قرار دادن خود – در بدترین شرایط را داشته باشد. این شرایط بد میتواند هر چیزی باشد. از خیانت معشوقه یا همسرتان گرفته تا اسارت در چنگال یک دیکتاتوری

۶- قلم تان را برای مواقع الهام بخش و یافتن ایده همراه خود داشته باشید تا اگر ایده ای به ذهنتان خطور کرد آنرا موقتا درجایی ثبت کنید. نباید فراموش کنید که صحبت کردن درمورد یک ایده با نوشتن آن بسیار متفاوت است. شما با سخن گفتن میتوانید ایده خود را فتح کنید اما با نوشتن میتوانید آن ایده را به مسیری که میخواهید هدایت کنید.

۷-هیچوقت هیچوقت نوشتن را بخاطر نداشتن ایده متوقف نکنید. نویسنده ایده ال از نظر من کسی ست که نوشتن را تنها برای رفع احتجاجات و امروز روزمره قطع میکند و در سایر مواقع دغدغه ای جز نوشتن ندارد.

۸-برخلاف شاعران نویسندگان برای پرکردن خلا ناشی از آنچه الهامات ناخودآگاه خوانده میشود احتیاج به نوعی از شهود و مفاهمه در بیداری دارند. باید این کار را با داشتن نگره هایی بدیع نسبت به زندگی بیاموزید

۹- Nulla dies sine linea روزی بدون نوشتن نمیگذرد. البته برای تنبلها و ادمهای گرفتار ممکن است این روز تبدیل به هفته شود. اما شما سعی کنید هرروز بنویسید.

۱۰- خیال نکنید کاری که شما نوشتید در نهایت کمال است حتی اگر صبح تا شب برای ان وقت گذاشته باشید.

۱۱- به مراحل سه گانه ایده-شیوه-نگارش دقت کنید. طی کردن این مراحل تنها برای مهارت شما در تقلید و کپی کاری ماهرانه از روی دست دیگران مفید است. چون اصرار بر داشتن ایده منبع الهام شما را کور میکند. تلاش برای داشتن سبک قریحه شما را کور میکند و نوشتن بدین شکل بهاییست که شما باید بابت نابودی خود و استعدادتان بپردازید. از من میشنوید اینکار را نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *