مروری بر انقلاب های جهان + معرفی کتاب

ادبیات ایران ادبیات جهان کتاب

در این نوشته میخواهیم با معرفی چند کتاب نگاهی به چند انقلاب معروف در جهان بی اندازیم:

کتاب انقلاب مجارستان

نویسنده: هانا آرنت

مترجم: کیومرث خواجویها

انقلاب مجارستان، قیامی مردمی علیه دولت استالینیستی جمهوری خلق مجارستان و سیاست‌های تحمیلی اتحاد جماهیر شوروی بود. این انقلاب با یک تظاهرات دانشجویی در مرکز بوداپست در تاریخ ۲۳ اکتبر آغاز شد و هزاران نفر را به خود جذب کرد و تا ۱۰ نوامبر سال ۱۹۵۶ میلادی طول کشید.

در چهارم نوامبر نیروی نظامی شوروی بوداپست مورد حمله قرار گرفت. مقاومت مردم در تاریخ دهم نوامبر شکسته شد. این انقلاب دو هزار و پانصد کشته و ۱۳۰۰۰ زخمی برجای گذاشت و ۲۰۰۰۰۰ نفر نیز پناهنده شدند. بازداشت‌ها و محکومیت‌ها ادامه پیدا کرد تا اوایل ژانویه سال ۱۹۵۷ دولت جدید روی کار آمد و مخالفت‌ها را سرکوب کرد.

پس از گذار به دموکراسی در سال ۱۹۸۹ میلادی، ۲۳ اکتبر به عنوان روز ملی تعطیل اعلام شد.

هانا آرنت در کتاب صوتی انقلاب مجارستان به ارائه تحلیلی سیاسی از این موضوع می‌پردازد. او برخی از وجوه سیاست شوروی را در سی سال قبل با شناختی عمیق‌تر بررسی می‌کند. این شناخت برآمده از دیدگاه و دانش عمیق او  است نه صرفا با تکیه به گزارش‌های خبری عمدتا سطحی که از مطبوعات غربی ترجمه شده‌اند. او در تلاش است تا با مقایسه‌ای که انجام می‌دهد به یک تحلیل واقع‌بینانه از وقایع شوروی دست پیدا کند.

بحران جانشینی یکی از مفاهیمی است که در این کتاب به آن می‌پردازد. او به بی‌ثباتی‌ای که پس از درگذشت یک رهبر تا هنگام انتخاب و تثبیت رهبر بعدی رخ می‌دهد، اشاره می‌کند و معتقد است این امر به‌ تدریج تبدیل به فرآیندی معمول در نظام سیاسی شوروی شده است.

کتاب انقلاب روسیه

نویسنده: جان ام. دان

مترجم: سهیل سُمّی

جان ام. دان با نگاهی به رویداد بزرگ تاریخ روسیه یعنی انقلاب اکتبر سال ١٩١٧، کتابی را با عنوان انقلاب روسیه، تالیف کرده است. نویسنده در کتاب پیش‌رو به بررسی تاریخ این کشور از سال ١٩٠۵ تا ١٩١٧ می‌پردازد. سرگذشت روی کار آمدن نسل جدیدی از حاکمان روس به نام بلشویک‌ها و رهبرشان ولادیمیر ایلیچ‌اولیانوف معروف به لنین، در کتاب انقلاب روسیه روایت شده است.

کتاب انقلاب فرانسه

نویسنده: فیلیس کورزین

مترجم: مهدی حقیقت‌خواه

انقلاب فرانسه مانند بسیاری از انقلاب‌ها، در موسم امید و آرزوهای بزرگ آغاز شد. به نظر می‌رسید که سرانجام آرمان‌های عصر روشنگری تحقق خواهد یافت: جامعه آرمانی مبتنی بر خرد و عدالت واقعا امکان پذیر به نظر می‌آمد. اندیشمندان روشن بین در سر تا سر اروپا، و همچنین در آمریکا، با امیدواری نظاره‌گر بودند. امید داشتند که انقلاب به بی‌عدالتی اجتماعی، نادانی، و خرافه‌پرستی پایان دهد و انسان‌ها در پرتو آزادی، برابری، و برادری زندگی کنند. در این کتاب صوتی نوشته فیلیپس کورزین، درباره چندوچون انقلاب فرانسه با صدای اکرم پریمون بشنوید.

کتاب انقلاب بحرین

نویسنده: ارل رایس
مترجم: مهدی حقیقت‌خواه
انقلاب کوبا، که از اوایل دهه ۱۹۵۰ آغاز شد، سیما و سرشت کوبا را برای همیشه تغییر داد. فیدل کاسترو بیش از هر کس دیگری، شور زندگی و نیروی کارساز برای تغییر ایجاد کرد. این سرگذشت آن انقلاب است. اما سرگذشت فیدل کاسترو نیز است. چرا که جدا کردن این دو ناممکن است.

کتاب انقلاب خاله بازی نیست

نویسنده: ینگ چانگ کامپستین
مترجم: فریده خرمی

رمان انقلاب خاله بازی نیست یکی از عناوین مجموعه «رمان هایی که باید خواند» است که نشر پیدایش منتشر می‌کند. نسخهٔ اصلی این کتاب سال ۲۰۰۷ منتشر شده است.

رمان انقلاب خاله بازی نیست براساس زندگی خود ینگ چانگ کامپستین در زمان انقلاب فرهنگی در چین نوشته شده است.

قصهٔ انقلاب خاله بازی نیست دربارهٔ دختری ۹ساله به نام لینگ چانگ است که در آشفته‌بازار انقلاب چین قصد دارد خانوادهٔ خود را نجات دهد. لینگ چانگ مانند هر دختر دیگری، سرشار از انرژی و نشاط و آرزو است. او همراه پدر و مادرش که یک پزشک است، با عده‌ای همسایهٔ متمول در ووهان چین زندگی می‌کند. زندگی لینگ چانگ و همراهانش شاد و خرم است. اما حزب کمونیست در ۱۹۴۹ در چین به قدرت می‌رسد و اختلافات بعدی در میان رهبران کمونیست بر سر قدرت، به انقلاب فرهنگی منجر می‌شود که مائو زدونگ (تسه دون) آن را پی‌ریزی کرده است.

در ادامهٔ داستان، انقلاب چین و قدرت‌گیری طبقهٔ کارگر، روال زندگی همهٔ آدم‌های داستان را زیر و رو می‌کند. برای آن‌ها زندگی در انقلابی کارگری، با قوانینی غیرعادلانه و خشک برای بسیاری از تحصیل‌کردگان چینی سخت و گاه غیرممکن می‌شود. به این ترتیب، لینگ چانگ کم‌کم باید یاد بگیرد چگونه خود و خانواده‌اش را نجات بدهد.

انقلاب خاله بازی نیست ۳ بخش اصلی دارد که هرکدام فصل‌های مختلفی را شامل می‌شوند. بخش‌های اول تا سوم این رمان به ترتیب عبارت‌اند از: گل کوچک، نی در باد، پلِ پشتِ سر مائو.

در پایان متن رمان، یادداشتی از نویسنده، سابقهٔ تاریخی داستان و مصاحبه‌ای کوتاه با نویسندهٔ اثر منتشر شده است.

کتاب انقلاب مشروطیت ایران

نویسنده: نسیم خلیلی

مترجم: اکرم پریمون

انقلاب مشروطه یکی از مهم‌ترین جنبش‌ها در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می‌شود. این رویداد برای ایران عصر قاجاری به خصوص برای طبقه متوسط جامعه بسیار امیدوارکننده بود چراکه آنان در مجاورت با دنیای مدرن بسیاری از مفاهیم تمدن و جامعه مدنی را دریافته بودند. آنها هر روز ورود کالاها و مظاهر دنیای مدرن را به کشورشان می‌دیدند اما درمی‌یافتند که تنها مصرف کردن محصولات خارجی کافی نیست بلکه چیزی در زیربنای جامعه باید دگرگون شود. بنابرین به تدریج داد سخن درباره آزادی مطبوعات، قانون، حکومت مشروطه و آزادی‌های فردی نمودند. روزنامه‌های فارسی زبان چاپ خارج از کشور شروع به تحریک مردم و نوشتن مقالات بر ضد دیکتاتوری کردند، رجال سیاسی تجدد طلب شروع به حمایت از این مفاهیم و بیزاری جستن از سلطنت مطلقه کردند و در این میان روحانیون هم در بسیاری موارد از این فضا در جهت آگاه‌سازی مردم نسبت به ظلم طبقه حاکم سود جستند؛ در نهایت این جنبش به ثمر نشست و مظفرالدین‌شاه در حالی که در بستر بیماری به سر می‌برد فرمان مشروطیت را در سال ۱۳۲۴ ه.ق امضا کرد. در کتاب گویای «انقلاب مشروطیت ایران» فراز و فرودها و روند شکل‌گیری و پیشرفت این انقلاب و دستاوردها و نقاط ضعقف و قوت آن را با صدای اکرم پریمون خواهید شنید.

پی نوشت:

برای تهیه این کتاب ها در نسخه های چاپی، الکترونیکی و یا صوتی میتوانید از وبسایت هایی چون https://taaghche.com/ استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *